Robienie na drutach - 5 nieoczywistych zalet - przekonaj się sam
Niezależnie od tego, czy preferujemy szydełko, czy druty, obie te formy spędzania wolnego czasu przynoszą niemałe korzyści. Co jeszcze możemy zyskać, oprócz samej robótki, która jest bezpośrednim efektem robienia na drutach? Przedstawiamy Wam 5 nieoczywistych zalet robótek ręcznych.
Przewiń w dół aby czytać dalejUsprawnia pracę nadgarstków i palców
Robótki ręczne w zdecydowanym stopniu pomagają nam zadbać o własne zdrowie. Jeżeli mamy problemy z bólem nadgarstków, to koniecznie spróbujmy tego hobby, ponieważ dzięki przekładaniu pętelek i mocnego zaangażowania naszych rąk mimowolnie nad nimi pracujemy, co może nam dać efekty podobne do specjalistycznych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dodatkowo robienie na drutach pomoże nam w nabraniu sprawności naszym palcom oraz zadba o nasz system krążenia krwi.
Aby rozpocząć przygodę z dzierganiem, musimy najpierw zaopatrzyć się w niezbędnym nam sprzęt, na początek wystarczy para drutów i włóczka. Współcześnie ciężko znaleźć dobrze zaopatrzony stacjonarny sklep z włóczkami, dlatego dobrą alternatywą jest sklep internetowy z włóczkami. Z pełną odpowiedzialnością możemy zarekomendować ten: https://zamotane.pl, który z jednej strony posiada tanie włóczki, ale również włóczkowe nowości, takie jak włóczka puffy, za pomocą której możemy dziergać nawet bez drutów.
Poprawia samopoczucie i samoocenę
Kolejną zaletą robienia na drutach jest stan, w który się wprowadzamy w momencie, w którym rozpoczynamy robótkę. Otóż jest to stan skupienia nad aktualną czynnością, całą swoją uwagę poświęcamy konkretnemu zadaniu, co nas wprowadza niejako w stan medytacji, dlatego niektórzy porównują dzierganie do jogi. Zdarza się jednak, że gdy jesteśmy już mocno zaawansowanymi dziewiarzami, czy dziewiarkami, to podczas dziergania odpływamy myślami gdzieś daleko, czyli jesteśmy w stanie refleksyjności, co dodatkowo pozwala nam na relaks i poznawanie nas samych. Jeżeli zaś mowa o samoocenie, to w momencie, gdy tworzymy coś w zasadzie z niczego, jesteśmy z siebie dumni, nasza samoocena szybuje w górę. Sam fakt uczenia się i pokonywania swoich trudności, których jest sporo podczas pierwszych prób dziergania, również wpływa korzystnie na postrzeganie nas samych.
Rozwija kreatywność i zdolności matematyczne
Każda czynność związana z pracą manualną rozwija pewne struktury w naszym mózgu. Oprócz kreatywności, która jest potrzebna w kreowaniu każdej robótki, pracujemy także umysłowo, a konkretnie liczymy – oczka, czy rzędy. Przy okazji uczymy się także cierpliwości, ponieważ duża robótka wymaga większej ilości czasu, dzięki czemu możemy sobie uświadomić, że czasami warto nad czymś dłużej popracować, aby cieszyć się wyjątkowym efektem.
Pomaga walczyć z ochotą na podjadanie
Kto by pomyślał, że robienie na drutach może pomóc nam w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Otóż podczas dziergania mamy zajęte ręce, więc nie mamy nawet możliwości podjadać podczas tego hobby. Dodatkowo warto wspomnieć, że do robótki siada się co najmniej na kilka godzin, więc tym bardziej pochłonięci włóczką, nie będziemy mieli ochoty, ani czasu na niezdrowe przekąski.
Poprawia pamięć i zdolności poznawcze
Ćwiczenie pamięci jest jedną z metod poprawiania swoich zdolności poznawczych, dlatego uczenie się wiersza na pamięć, z pozoru może wydawać się bezsensowne, jednak ma to niebagatelny wpływ na pracę naszego mózgu, a w konsekwencji na nasz rozwój. Gdy robimy na drutach, musimy wiele ruchów, splotów zapamiętać, co korzystnie na nas wpływa. Naukowcy twierdzą, że wszelkie czynności manualne, a w tym także dzierganie, pobudzają ścieżki nerwowe w naszym mózgu, które wpływają na odpowiednio zachowane funkcje poznawcze.
Polecane dla Ciebie
Ładowarka obrotowa - poznaj jej możliwości!
Wiele osób nie do końca orientuje się jak odróżnić ładowarki obrotowe od czołowych, jak wygląda budowa tych pierwszych i do jakich zadań można je wykorzystywać. Specjalnie dla wszystkich z nich przygotowaliśmy nasz artykuł, w którym odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące ładowarek obrotowych!
Przewiń w dół aby czytać dalejKlasyfikacja ładowarek obrotowych
Ładowarki obrotowe należą do kategorii ładowarek teleskopowych. Od pozostałych urządzeń należących do tej samej kategorii odróżnia je charakterystyczna budowa. Zatem jak zbudowana jest ładowarka obrotowa? Tym, co wyróżnia ładowarki teleskopowe jest przede wszystkim obrotowa głowica, która może zmienić pozycję kabiny operatorskiej o blisko 360 stopni w stosunku do podwozia.
Ponadto, najbardziej charakterystyczny dla obrotowych ładowarek parametr to oczywiście wysokość unoszenia. Ładowarki obrotowe słyną z tego, iż są w stanie unosić ładunki na wysokość nawet do kilkunastu metrów. Ale nie chodzi tu tylko i wyłącznie o ładunki! Dzięki wymiennemu osprzętowi, ładowarki obrotowe z zamontowanym podestem z łatwością unoszą także pracowników. Jest to niezwykle przydatne i wygodne rozwiązanie w budowlanych oraz renowacyjnych pracach na wysokościach.
Zobacz tutaj - jak wyglądają ładowarki obrotowe!
Dodatkowy osprzęt do ładowarek obrotowych
Jak już wspomnieliśmy, ładowarki teleskopowe są jednymi z urządzeń, które mogą korzystać z wymiennego osprzętu, w celu usprawnienia pracy. W przypadku ładowarek obrotowych najpopularniejszym typem stosowane (poza widłami) osprzętu, są:
- podesty i kosze - mogą różnić się udźwigiem, a tym samym ilością osób i materiałów, które są w stanie jednorazowo unieść - zwykle jest to od 1 do max 3 osób jednocześnie.
- wciągarki hydrauliczne - umożliwiają uniesienie i przetransportowanie ładunków o dużych gabarytach i nietypowych kształtach.
Bardzo istotne jest, aby przed zakupem konkretnego dodatkowego elementu sprawdzić, czy będzie on na pewno kompatybilny z wózkiem teleskopowym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej zapytać o pomoc sprzedawcę lub skonsultować się w sprawie porady z takim jak tu - serwisem.
Zastosowanie ładowarek obrotowych
Na co dzień ładowarki obrotowe są wykorzystywane w nieco innych celach niż teleskopowe ładowarki czołowe. Wynika to oczywiście głównie z ich konstrukcji, maksymalnego udźwigu oraz maksymalnej wysokości unoszenia.
Zatem, gdzie korzysta się z usług ładowarek obrotowych?
- w portach lotniczych;
- w portach przemysłowych;
- w tartakach;
- w branży budowlanej (głównie dekarstwie oraz pracach renowacyjnych i konstrukcyjnych;
- a nawet w zadaniach z zakresu poprawy szeroko rozumianego usprawnienia infrastruktury drogowej, linii trakcyjnych itd.
Zaletą ładowarek obrotowych jest to, iż w łatwością są w stanie unieść ładunki lub pracowników na duże wysokości, a dzięki niewielkim rozmiarom mogą dojechać bezpośrednio w pobliże docelowego miejsca działań. Umożliwia to wygodną i sprawną pracę.
Używane ładowarki obrotowe
Przedsiębiorcy, których nie stać na zakup nowej ładowarki obrotowej nie muszą się już martwić, gdyż obecnie na rynku dostępne jest wiele modeli używanych sprzętów tego typu. Sprzedaż używanych ładowarek oferują zarówno profesjonalni dealerze, składy wózków widłowych, jak i osoby prywatne.
Zakup używanych sprzętów jest niezwykle opłacalny, pod warunkiem jednak, że wybiera się urządzenia dobrej marki, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i dobrą wydajnością.
Jednak dla wszystkich tych, którzy nie chcą nadwyrężać swojego budżetu, poza możliwością zakupu używanych ładowarek obrotowych, istnieje jeszcze jedna opcja - wynajem.
Wynajem ładowarek teleskopowych
Zakup nowych i używanych ładowarek obrotowych jest opłacalny w przypadku przedsiębiorców, którzy na co dzień wykorzystują tego typu sprzęty. Co jednak jeśli ładowarka potrzebna jest jednorazowo na kilka dni lub nawet godzin? Wtedy lepszym rozwiązaniem niż zakup będzie wynajem ładowarki teleskopowej.
Jak wynająć ładowarkę obrotową?
Wystarczy, że w internecie znajdziesz stronę wypożyczalni wózków widłowych i sprzętu jezdniowego unoszącego (np. taką jak tutaj), a następnie wybierzesz interesujący Cię sprzęt. O co warto zapytać przed wynajęciem urządzenia:
- koszt wynajmu w przeliczeniu na dzień/ motogodziny;
- minimalny i maksymalny czas trwania umowy;
- możliwość odliczenia kwoty najmu od kosztów uzyskania przychodu;
- koszt wynajmu urządzenia wraz z operatorem;
- formy płatności;
- oraz bardzo ważne - zapisy dotyczące serwisowania urządzenia oraz przeprowadzania napraw wynikających oraz niewynikających z eksploatacji urządzenia.
Uprawnienia
Bez względu na to czy decydujesz się na zakup nowej czy używanej ładowarki (bądź też na wynajem sprzętu) powinieneś pomyśleć o uprawnieniach dla pracowników. Jedynym przypadkiem, gdy pracownicy nie muszą posiadać uprawnień na ładowarki teleskopowe jest wynajem urządzenia razem z operatorem.
W każdym innym przypadku, bezwzględnie zabrania się prowadzenia ładowarek wszelkiego typu osobom nieuprawnionym pod groźbą grzywny.
Podsumowanie
Ładowarki obrotowe to bardzo przydatne urządzenia o niebywale dużej wysokości unoszenia. Sprawdzają się w wielu branżach - od budownictwa po infrastrukturę drogową.
Nie czekaj i wybierz opcję najlepszą dla siebie, nowe ładowarki obrotowe, sprzęty używane lub wynajem urządzeń na określony czas.