Informacje29 lutego 2016, 21:51,

Relacja z Piaseczyńskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Piasecznie

W niedzielę 28.02 w Piaseczyńscy ONR-owcy zorganizowali lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zaczęło się o godzinie 13:00 piknikiem z Grupą Historyczno-Edukacyjną "Szare Szeregi". Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć z bliska broń używaną podczas II wojny światowej, z której korzystali również Wyklęci. O godzinie 14 zostały wygłoszone przemówienia (przemawiał Tomasz Kalinowski, Marcin Gwardys, Zbigniew Mucha i dr Krzysztof Kawęcki), oraz został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników, ponieważ Pan Prezydent objął piaseczyński marsz Narodowym Patronatem.

RELACJA Z PIASECZYŃSKIEGO MARSZU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W PIASECZNIE

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

Po przemówieniach kilkuset mieszkańców naszego miasta ruszyło w pochodzie skandując hasła ku czi niezłomnych oraz śpiewając patriotyczne piosenki. Trasa marszu skończyła się przy bramie na cmentarza parafialnego. Delegacja Obozu Narodowo-Radykalnego udała się z wieńcem, który złożyła na grobie Włodzimierza Kozakiewicza ps. "Barry". Kozakiewicz był partyzantem działającym na terenie powiatu piaseczyńskiego po zakończeniu II wojny światowej. Działał w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

RELACJA Z PIASECZYŃSKIEGO MARSZU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W PIASECZNIE

Organizatorzy zakończyli zgromadzenie inicjując wspólne odmówienie modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych i odśpiewaniem hymnu narodowego.

Tomasz Kalinowski
Rzecznik prasowy ONR Brygada Mazowiecka

Informacje28 lutego 2016, 14:00,

Marsz Żołnierzy Wyklętych Piaseczno

28 lutego 2016 roku o godz. 14.00 odbędzie się piaseczyński marsz upamiętniający bohaterów podziemia niepodległościowego pn.: Marsz Żołnierzy Wyklętych. Miejsce rozpoczęcia: Plac przy krzyżu papieskim – skrzyżowanie ulicy Jana Pawła II i Puławskiej w Piasecznie. Uroczystość odbędzie się z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

MARSZ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH PIASECZNO

Polscy żołnierze mimo prześladowań i represji ze strony komunistycznych władz, nie złożyli broni aż do lat 60. ubiegłego wieku. Postkomunistyczne media i służby kontynuowały PRL-owską politykę nienawiści i zakłamywania historii żołnierzy wyklętych. W XXI w. wysiłkiem inicjatyw oddolnych, w dużej mierze siłami młodego pokolenia udało się przywrócić pamięć i prawdę, oddając tym samym hołd naszym bohaterom, którzy wrócili na właściwe miejsce w historii. ONR Piaseczno zaprasza na Marsz Żołnierzy Wyklętych!

MARSZ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH PIASECZNO