Informacje16 września 2019, 11:43,

Relacja z Jarmarku Piaseczyńskiego

15 września 2019 roku po raz piętnasty odbył się Jarmark Piaseczyński – Sploty piaseczyńskich historii, który promował dziedzictwo kulturowe Piaseczna.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 7
Byliście? Jak Wam się podobało?


Uliczki w centrum Piaseczna zapełniły się kramami handlowymi, stoiskami twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła oraz rękodzieła artystycznego. Można było skosztować kuchni regionalnej, słodkich wypieków, miodu i wyrobów pszczelarskich. Oprócz jarmarcznych stoisk na scenie umieszczonej na Rynki Miejskim, można było posłuchać występów: Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej, Kasi Maciejczyk z zespołem, zespołów ludowych: Kłosowianki, Leśne Echo oraz na zakończenie wystąpił piaseczyński zespół Łysa Góra.

Podczas wydarzenia udało się odtworzyć jarmarczny klimat, przybliżyć kulturę i dawne rzemiosło oraz mamy nadzieję, że mieszkańcy zainteresowali się dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

Autor zdjęć: Marcin Borkowski
Biuro Promocji i Kultury
Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

autor/źródło: UG Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje16 września 2019, 11:35,

Duża zmiana. Budżet Obywatelski 2020 bez głosowania

Duża zmiana. Budżet Obywatelski 2020 bez głosowania

W tegorocznej edycja Budżetu Obywatelskiego od początku natrafiliśmy na pewne trudności – mówi Łukasz Wyleziński, Dyrektor Biura Promocji i Kultury, które koordynuje proces konsultacji społecznych.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 1
Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 90 projektów

Zmiana przepisów

Perturbacje spowodowane były zmianami w przepisach prawa, które zaczęły obowiązywać na początku roku, a  nie były do końca precyzyjne i można było je różnie interpretować. Dlatego pierwsza uchwała Rady Miejskiej dotycząca procesu konsultacji budżetu obywatelskiego na 2020 rok została w części uchylona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie. Większość uwag RIO dotyczyła kwestii, które w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego funkcjonowały bez zastrzeżeń. Swoje uchwały musiało zmieniać zresztą większość podwarszawskich samorządów.

Zastrzeżenia RIO oraz zmiany w przepisach prawa wpłynęły m.in. na nowe zasady weryfikacji projektów. – Musieliśmy zrezygnować z podziału miasta na mniejsze obszary i zwrócić baczniejszą uwagę na to, że dane zadanie musi zostać zrealizowane w ciągu jednego roku budżetowego – wyjaśnia Agata Pośniak, koordynator budżetu obywatelskiego. – Wiele projektów zostało odrzuconych, właśnie  ze względu na poziom skomplikowania, który nie gwarantował realizacji w ciągu jednego roku lub lokalizacja wykraczała poza granice miasta.

Przeczytaj też: Budżet Partycypacyjny Konstancin Jeziorna - te projekty wybrali mieszkańcy

Wszystkie pomysły do realizacji

Spośród 90 zgłoszonych propozycji wybrano 43 projekty, które uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną. Ich łączna szacunkowa wartość wynosi ok. 1 294 000 zł, a więc o 106 000 zł mniej niż przewidziana na ten cel kwota 1 400 000 zł. Tym samym bezzasadnym i bezcelowym byłby przewidziany w harmonogramie proces głosowania.

– Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy Gminy Piaseczno mają możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu gminy. To realna szansa na zrealizowanie własnych pomysłów, zmiany wizerunku swojego otoczenia a także wkład w rozwój gminy, dlatego podjąłem decyzję o wpisaniu wybranych pomysłów w projekt budżetu Gminy na rok 2020. Rada Miejska na sesji budżetowej zdecyduje, czy środki te zostaną przeznaczone na zarekomendowane projekty – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w tegoroczną edycję. Zwycięskim projektom i ich autorom serdecznie gratulujemy!

Zachęcamy do zapoznania się z projektami na www.piaseczno.budzet-obywatelski.org

autor/źródło: UG Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie