Informacje12 kwietnia 2013, 00:00,

Recenzja z koncertu 14 Encyklik w Starej Iwicznej

7 kwietnia 2013 r. o godz. 19.00, czyli wieczorem w Niedzielę Miłosierdzia, w kościele w Starej Iwicznej odbył się koncert 14 Encyklik. Chór Zalesiańskiego Towarzystwa Śpiewaczego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma juniora wykonał cykl pieśni wybitnego zalesiańskiego kompozytora p. Stanisława Szczycińskiego. Dla niewtajemniczonych wyjaśnijmy, że chodzi o encykliki (czyli dokumenty oficjalnego papieskiego nauczania) Papieża JPII. Jest to cykl 14 pieśni - słowa każdej z nich są cytatami z Pisma Świętego reprezentatywnymi dla danej Encykliki. Może się to wydawać nieco zaskakujący temat dla koncertu, a jednak sprawdza się znakomicie. Nic z nudy ani monotonii, wręcz przeciwnie – barwny, urozmaicony, można powiedzieć wręcz błyskotliwie ciekawy koncert na 30 osobowy chór mieszany z akompaniamentem dwóch instrumentów jazzujących (elektronicznego fortepianu przy którym zasiadł sam Kompozytor oraz kontrabasu Macieja Szczycińskiego). Chór śpiewa po łacinie, ale przed każdą pieśnią lektor (w tej roli wystąpiła znakomita recytatorka – Agnieszka Gamdzyk) czyta odpowiedni fragment po polsku.

CHÓR ZALESIAńSKIEGO TOWARZYSTWA ŚPIEWACZEGO POD DYREKCJ¡ ANDRZEJA BORZYMA KONCERT 14 ENCYKLIK W STAREJ IWICZNEJ
Chór Zalesiańskiego Towarzystwa Śpiewaczego w Starej Iwicznej.
Autorem zdjęcia jest Olgierd Hryniewicz.

14 Encyklik to nie muzyka liturgiczna, ale niezwykły koncert na poły poważny, lecz z wyraźnymi elementami muzyki rozrywkowej. Zaskakująca może być muzyczna oprawa Słowa Bożego, nie mająca nic z dewocji, ale miejscami wyraźnie inspirowana tradycjami śpiewu gregoriańskiego, bizantyjskiego, cerkiewnego, jak również protestanckich hymnów i kanonów z Taize. Utwór chwilami pełen jest refleksji i modlitwy, chwilami wybucha entuzjazmem dla Boga karmiącego nas Swoim Ciałem, radością z nawrócenia syna marnotrawnego, żarliwym pragnieniem, abyśmy byli jedno, zadziwieniem, że tak Bóg umiłował, że poświęcił Syna, uwielbieniem, które się niesie poprzez narody w dziele Cyryla i Metodego... Aby w pełni zrozumieć formę muzyczną danej pieśni, trzeba uważnie wsłuchać się w Słowa. Wtedy oczywisty staje się ognisty oberek w Encyklice o Apostołach Słowian, motyw pieśni „Chrystus wodzem, Chrystus królem” przy opisie sądu ostatecznego i łagodna jak powiew fraza powtarzająca się w Encyklice o Duchu Świętym. Przesłanie Słów jest niejako wzmocnione i dopowiedziane przez muzykę: jak w Encyklice X „Blask prawdy”, kiedy na początku pieśni zdaje się, że każdy z głosów w chórze stara się wypromować własną, niezależną kwestię, która jednak układa się w końcu w pełne harmonii współbrzmienie wszystkich: „…poznacie prawdę a prawda was wyzwoli…” . I sama muzyka pokazuje, że nie koniecznie trzeba przekrzykiwać się każdy ze swoją prawdą, próbować narzucać ją innym, ale można posłuchać siebie nawzajem, a wtedy odkrywa się całe bogactwo brzmienia i prawda dopiero wtedy jest kompletna. Nie sposób ogarnąć całego przesłania tej muzyki, bo naprowadza ona na nauczanie Jana Pawła II, niemożliwe wszak do ogarnięcia na jednym koncercie.

Tym bardziej warto posłuchać kolejnych wykonań „14 Encyklik” (zapowiada się takowe w trakcie Piaseczyńskiej Wiosny Muzycznej w tym roku) a może nawet się do niego przygotować sięgając po teksty źródłowe. A wracając do okoliczności wykonania koncertu w Starej Iwicznej, zasługuje na podkreślenie pełna uroku i profesjonalizmu zarazem rola Dyrygenta. Jego zaangażowanie, uśmiechy, podfrunięcia i cała gama uczuć ukierunkowujących śpiew chóru, uczuć, które potrafił pokazać mimiką i gestem, miały zasadniczy wpływ na poziom wykonania tego naprawdę niełatwego wokalnie utworu.

Koncert poświęcony był pamięci ks. Andrzeja Kwaśnika (proboszcza parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej) i wszystkich którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Przed koncertem odprawiona została msza w tej intencji i złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Koncertu wysłuchał zarówno zaangażowany weń muzycznie ksiądz wikary Tomasz Kądzik jak i proboszcz ks. Dariusz Gocłowski. Obecna była p. Jolanta Batycka-Wąsik Wójt Gminy Lesznowola, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. Jolanta Sobolewska i cała pozostała wspaniała publiczność, która na koniec zgotowała wykonawcom gorącą owację na stojąco.
autor/źródło: Agnieszka Wędrychowska
Tematy:Lesznowola

Informacje12 kwietnia 2013, 00:00,

Ula Kapała zagra koncert w Bar-Mykwa Piaseczno

Bar Mykwa Piaseczno serdecznie zaprasza mieszkańców na koncert piosenki irlandzkiej, szkodzkiej i angielskiej, która zagra i zaśpiewa Ula Kapała. Koncert odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia 2013 roku o godz. 18.00. Bar Mykwa znajduje się w budynku przy ul. Zgoda 1a (przy parkingu, między Rynkiem a Parkiem) w Piasecznie. Zapraszam w imieniu baru Mykwa.
ULA KAPA£A ZAGRA KONCERT W BARZE MYKWA
Ula Kapała to absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP, z zamiłowania interpretatorka tradycyjnej muzyki irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej i amerykańskiej. Na scenie obecna od trzynastego roku życia. Brała udział w festiwalach i konkursach piosenki obcojęzycznej, zajmując najwyższe lokaty. Śpiewała pieśni gospels, blues, country a nawet ballady jazzowe, nie stroniąc od poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Jednak przede wszystkim, śpiewała i do dziś śpiewa, aranżuje tradycyjne pieśni irlandzkie i szkockie.

Tu znalazła swoją "niszę ekologiczną", swoich wiernych fanów. którzy widzą w niej genialną niemal wykonawczynie muzyki celtyckiej. Ale nie tylko oni. Rodowici Irlandczycy nie mogli uwierzyć, że tak potrafi śpiewać Polka! W opinii Ambasady Irlandii Ula jest najlepszą w Polsce reprezentantką tego gatunku muzyki. Systematycznie nagrywa, koncertuje, bierze udział w festiwalach muzyki celtyckiej odbywających się w Polsce. Z twórczością Uli Kapały, możecie zapoznać się m.in. na stronie internetowej: soundcloud.com/ulakapala

autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno