Informacje21 kwietnia 2012, 00:00,

PTAKI - wystawa fotograficzna Piotra Bryłki

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej PTAKI Piotra Bryłki, która odbędzie się 22 kwietnia 2012 roku o godz. 16:00, w Starej Papierni przy Al. Wojska Polskiego 3 w Kawiarni Papieróffka. Wystawę będzie można oglądać do 13 maja 2012 roku. Zapraszam wszystkich mieszkańców na wystawę fotografii Piotra Baryłki.

PTAKI WYSTAWA FOTOGRAFII PIOTRA BRY£KI

Piotr Bryłka, mieszkaniec Konstancina, z wykształcenia inżynier, jest poetą i fotografem amatorem. Fotografią przyrodniczą, która jest jego hobby, miłością i sposobem przeciwstawiania się banalnej codzienności zajmuje się na poważnie zaledwie od 3-4 lat. Jest członkiem Polskiego Związku Fotografów Przyrody, Klubu Fotograficznego f8 oraz Towarzystwa Przyrodniczego Bocian. Jego zdjęcia to wynik częstych pobudek w środku nocy, wielogodzinnych zasiadek i podchodów, niekiedy w skrajnie trudnych warunkach np. w temperaturze poniżej 15 – 20 stopni Celsjusza. Autor czasami wraca do domu bez zdjęć ale czas spędzony na łonie natury w towarzystwie zwierząt i ptaków daje mu, jak mówi, wiele satysfakcji, radości i energii.

PTAKI WYSTAWA FOTOGRAFII PIOTRA BRY£KI

21 fotografii prezentowanych na wystawie, zostało zrobionych w większości podczas ostatniej zimy nad Jeziorką. Zdaniem autora niektóre z pokazywanych ptaków przetrwały zimę tylko dzięki dokarmianiu i stałej opiece mieszkańców Konstancina. Na zdjęciach uchwycone zostały karolinka, łyska, gęś białoczelna, łabędź niemy, mandarynka, krzyżówka, płaskonos, tracz nurogęś, perkozek, cyraneczka, jastrząb i myszołów (dwa ostatnie gatunki podczas czatów w Bielawie). Fotografie robione są aparatem Canon 7D i 5D oraz obiektywem 405,6 mm, najczęściej z odległości 15 – 20 metrów, z wyjątkiem niektórych zdjęć robionych z odległości bliższej ale nie mniejszej niż 3,5 m. Wystawa jest wyrazem pasji, rodzajem hołdu złożonego naturze i podziękowaniem za ludzką z nią solidarność. Strona: logielka.waw.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna

Informacje19 kwietnia 2012, 00:00,

Dzień Ziemi Gołków posprzątajmy razem okolicę

W najbliższą niedzielę 22 kwietnia 2012 roku z okazji obchodów Dnia Ziemi odbędzie się Wielkie sprzątanie całego terenu Glinianek w Gołkowie. Zarówno brzegów, jak i dna zbiornika, bo w akcji wezmą udział płetwonurkowie z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska. Na miejscu obędą się również gry i zabawy ekologiczne dla całej rodziny. Ponadto będzie można zobaczyć jak wyglądają przygotowania do nurkowania, porozmawiać z instruktorami nurkowania i dowiedzieć się więcej o tym, co można zobaczyć w takich zbiornikach jak ten.

DZIEń ZIEMI GO£KÓW POSPRZ¡TAJMY RAZEM OKOLICę

Sprzątanie Glinianek zostało zorganizowane Fundację Eco Choice przy współpracy Centrum Nurkowego Raja oraz Urzędu Gminy Piaseczno i będzie się odbywało w ramach akcji "Posprzątajmy razem naszą okolicę". To przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Eco Choice mające na celu zaktywizowanie społeczności lokalnej oraz zaangażowanie w zrozumienie problemu dzikich wysypisk oraz gospodarki odpadami w Powiecie Piaseczyńskim. Jak zapowiadają organizatorzy oprócz sprzątania odbędą się gry i zabawy ekologiczne dla całej rodziny oraz inne ciekawe atrakcje. Początek o godzinie 11:00.

Dzień Ziemi to międzynarodowa akcja promująca postawę proekologicznych zachowań w społeczeństwie. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku w San Francisco. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia oraz zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Rok później ONZ proklamowało utworzenie Światowego Dnia Ziemi. Każdego roku 20 lub 21 marca w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Szacuje się, że obecnie w obchodach dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów. Mimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, kwietniowe święto jest również wspierane przez tą organizację. Wiele krajów i miast na świecie przedłuża Dzień Ziemi na Tydzień Ziemi, który trwa zazwyczaj od 16 do 22 kwietnia. Dzień Ziemi to okazja do organizowania akcji uświadamiających, że warto chronić środowisko naturalne. Na całym świecie organizowane są spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Tego dnia wiele szkół organizuje specjalne akcje sprzątania świata, apele i lekcje poświęcone tylko tematyce ekologii. W 2009 roku Zgromadzenie ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Matki-Ziemi, który postanowiono obchodzić 22 kwietnia.

Glinianki Gołków W 1911 roku wydzielono Cegielnię Gołków jako osobną nieruchomość. Cegielnia w Gołkowie zaznaczona jest już na mapie wojskowej w 1839 roku. W okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej na wyposażenie zakładu składały się m.in.: maszyna parowa o mocy 100 koni, kocioł parowy 80 m3, dwie duże i jedna mała prasa, dwie pary walców, dwie pompy parowe, 9500 ramek do suszenia dachówek, miech i narzędzia kowalskie. W 1901 roku do Cegielni poprowadzono bocznicę od głównej linii kolejki wąskotorowej Warszawa – Góra Kalwaria. Linię wąskotorową z Piaseczna przedłużono do Grójca w okresie od 1911 roku do wiosny 1914 roku. Wówczas w Gołkowie wyznaczono przystanek i zbudowano murowany budynek stacji. Pas gruntu pod budowę stacji wykupiło Towarzystwo Akcyjne Warszawskich Kolei Podjazdowych. Na Glinianki w Gołkowie składa się 5 zbiorników: Bagierek (kąpielowe), Koparka, Zdrój i inne.
autor/źródło: Paweł Chrzanowski - Fundacja Eco Choice www.ecochoice.pl