Informacje25 marca 2013, 00:00,

Przebudują tory SKM-ka dotrze do Piaseczna

Kolejarze wreszcie zabierają się do remontu torów ze stolicy do Radomia. Dla podwarszawskiego Piaseczna oznacza to, że zacznie tam dojeżdżać Szybka Kolej Miejska. Przebudowa torów do Radomia szykowana jest od blisko 10 lat. Rozpoczynające się w tym roku prace nie obejmą całej linii. Do końca 2015 r. przebudowany zostanie odcinek z Warszawy do Warki. Dalej, aż do Radomia zostanie wąskie gardło, czyli fragment linii, gdzie istnieje tylko jeden tor. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiada, że przebuduje go w następnym etapie, kiedy zdobędzie na to pieniądze z budżetu unijnego na lata 2014-2020. Dopiero wtedy czas przejazdu do Radomia, który teraz wynosi nawet 2,5 godziny, może się wyraźnie skrócić.

SKM-KA DOTRZE DO PIASECZNA KOLEJARZE PRZEBUDUJ¡ TORY Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Remont odcinka bliżej stolicy oznacza, że poprawi się przejazd w stronę Warszawy z podwarszawskich miejscowości, przede wszystkim Piaseczna. Są szanse, że po wybudowaniu zwrotnic zacznie tam dojeżdżać Szybka Kolej Miejska.

- Początkowo kolejarze nie planowali w Piasecznie zawrotki. Wymusiliśmy jednak, żeby ją zbudowali. Wtedy puścimy tam SKM, zawracać będą tam mogły też składy Kolei Mazowieckich - mówi Leszek Ruta, szef Zarządu Transportu Miejskiego.

Niektórzy wytykają wady w projekcie przebudowy linii. - Projektanci zaplanowali początkowo parking przy stacji Warszawa-Jeziorki. Bardzo by się przydał mieszkańcom okolic Piaseczna, Lesznowoli czy obrzeży Ursynowa. Kolejarze kazali go jednak wykreślić z planów, bo uznali, że to nie jest ich zadanie - mówi miejski inżynier ruchu Janusz Galas.

- Finansowanie z Unii modernizacji linii Warszawa - Radom nie obejmuje budowy parkingów, bo nie są one związane ściśle z ruchem kolejowym - odpowiada na to Maciej Dutkiewicz, rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK. O budowie parkingu "Parkuj i jedź" myśli więc ZTM, ale pieniędzy na razie nie ma.

Przy stacji w Jeziorkach kolejarze planują budowę wiaduktu nad torami, który ułatwi przejazd ul. Karczunkowską. Nie będzie za to planowanego wcześniej wiaduktu na ruchliwej drodze 721 w Starej Iwicznej. Spółka PKP PLK woli poczekać, aż władze Mazowsza wytyczą inny przebieg tej trasy, budując tzw. obwodnicę Lesznowoli i Magdalenki. Na tę drogę możemy jednak poczekać jeszcze wiele lat.
autor/źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa - warszawa.gazeta.pl

Informacje25 marca 2013, 00:00,

Forum Organizacji Pozarządowych w Piasecznie

W celu dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Gminą Piaseczno a organizacjami pozarządowymi, zapraszam na spotkanie - II Forum Organizacji Pozarządowych, które odbędzie się dnia 4 kwietnia 2013 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno ul. Kościuszki 5, w godzinach 15:00-18:00.

Forum Organizacji Pozarządowych w Piasecznie

W trakcie spotkania organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Piaseczno, zostaną wybrani przedstawiciele organizacji pozarządowych - członkowie Zespołu Konsultacyjnego na kolejną kadencję.
autor/źródło: Honorata Kalicińska - II Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno