Informacje20 marca 2007, 00:00,

Przebudowa Puławskiej w Piasecznie - warto wiedzieć

Przebudowa Puławskiej na odcinku granica Warszawy - Piaseczno ul. Energetyczna wraz z estakadami do Auchan wywołuje gigantyczne komplikacje w komunikacji w południowej i południowo zachodniej części terenów podwarszawskich. Zadawanych jest wiele pytań o organizację ruchu w czasie przebudowy, trasy zastępcze i objazdy. Niestety organa administracji drogowej i samorządowej odpowiedzialne za te zadania nie przedstawiły dotąd choćby minimalnych informacji a co gorsza na drogach dojazdowych i w mediach nie uruchomiono informacji o znacznych ograniczeniach ruchowych w związku z przebudową.

Bezpośrednio po Świętach Wielkanocnych możemy, więc mieć do czynienia z horrorem komunikacyjnym, który dotknie przede wszystkim mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego. Poniżej przedstawiam zebrane informacje dotyczące statystyk ruchowych na drogach, które w różnym stopniu przynajmniej dla części mieszkańców stanowić mogą alternatywę dla Puławskiej w skomunikowaniu z Warszawą. Informacje pochodzą Powszechnego Pomiaru Ruchu dokonanego w 2005 roku. Trzeba mieć świadomość, że w szczególnie w godzinach szczytu dane te są obecnie, o co najmniej o kilka procent wyższe ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców podwarszawskich miejscowości nie tylko powiatu piaseczyńskiego i wzrost przedsiębiorczości głównie placówek handlowo - usługowych na naszym terenie generujących dodatkowe i do tego jeszcze wysokie potoki podróżnych.

Rozbudowa drogi: Warszawa - Piaseczno
kliknij aby powiększyć

Ruch na Puławskiej: W strukturze rodzajowej pojazdów w obu kierunkach z i do Warszawy dominują pojazdy osobowe - ponad 87 %, dostawcze - 6.5% i ciężarowe - 4.3%. Porównując te dane z innymi wjazdówkami i wjazdówkami z Warszawy widać o prawie 10 procent wyższy udział niż to jest na Trakcie Brzeskim czy Alei Krakowskiej. Po prostu dynamika przyrostu nowych osiedli mieszkaniowych i centrów handlowych jest wyższa niż centrów logistyczno - magazynowych czy zakładów przemysłowych. Południowa otulina Warszawy przekształca się w silnie zurbanizowana sypialnie aglomeracji warszawskiej. W dzień pomiaru ruch na Puławskiej do Warszawy wyniósł łącznie 30 361 pojazdów, kiedy w przeciwnym kierunku przemieściło się 28 651 pojazdów. Szczegółowa analiza rozkładu dobowego pokazuje duże zróżnicowanie ruchu ogółem jak i ruchu poszczególnych środków transportowych. Na kierunku do Warszawy mamy silniej zarysowany szczyt poranny, powroty z Warszawy rozłożone są w czasie, zapewne po pracy, uczelni czy szkole pozostajemy w stolicy na dłużej: zakupy, kultura, usługi.

Szczyt poranny do Warszawy występuje w godzinach 8-9 i wynosił w dzień pomiaru 2591 pojazdów, szczyt popołudniowy dla tego samego kierunku (1951 pojazdów) od 16-17. Z Warszawy do Piaseczna szczyt poranny występuje w godzinach 8-9 i wynosił 1902 pojazdy a szczyt popołudniowy w godzinach 16-17 i wynosił 2150 pojazdów. £ącznie w dzień pomiaru do Warszawy jechało 27773 samochody osobowe, 1536 samochodów dostawczych, 1287 samochodów ciężarowych, 400 autobusów, 183 mikrobusy, 99 motocykli i 72 rowery. Dla porównania z Warszawy wyjechało na punkt pomiarowy 24 717 samochodów osobowych, 1717 samochodów dostawczych, 1265 ciężarowych, 413 autobusów, 398 mikrobusów, 80 motocykli i 52 rowerów. Punkt pomiarowy był na wysokości siedziby Policji Iwicznej. (...)

Jeżeli chciałbyś przeczytać dalszą częścią powyższej informacji, to zapraszamy na nasze forum powiatu piaseczyńskiego post: Puławska co warto wiedzieć.

Autorem informacji jest Janusz Piechociński Radny Sejmiku Mazowieckiego [piechocinski.blog.onet.pl]
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Informacje16 marca 2007, 00:00,

Wystawa poświęcona pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II

Muzeum Regionalne w Piasecznie organizuje w dniach: od 30 marca do 07 kwietnia 2007 roku, wystawę poświęconą pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystawa pod tytułem: "Wciąż żywy w naszych sercach" jest wspólnym świadectwem pamięci o Papieżu - Polaku, z obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II.

Wystawa zorganizowana jest przy udziale mieszkańców Piaseczna i okolic. Muzeum Regionalne w Piasecznie prosiło jakiś czas temu mieszkańców o udostępnienie muzeum wszelkich możliwych pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II oraz zdjęć z obchodów I rocznicy Jego śmierci. Oprócz udostępnionych przez mieszkańców pamiątek, na wystawie będzie można obejrzeć także fotografie Mariusza Kłujaszewskiego.

Muzeum Regionalne znajduje się w budynku Starej Plebani przy pl. J. Piłsudskiego 10 w Piasecznie. Muzeum jest czynne w czwartki i piątki w godzinach: 10:00 - 18:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach: 9:00 - 15:00. Wstęp do muzeum: bilet normalny 4 złote, bilet ulgowy 2 złote, w soboty WSTęP WOLNY. Kontakt telefoniczny: 022 737 23 99. Kontakt mailowy: muzeumpiaseczno@neostrada.pl

Informację otrzymaliśmy od Katarzyny Hernik z Ośrodka Kultury w Piasecznie, z którym rozpoczęliśmy współpracę (współpracują z nami)
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno