Informacje27 lutego 2010, 00:00,

PROSZę PUKAć wystawa rysunków Sławomira Mrożka

Gminny Ośrodek Kultury Lesznowola oraz Galeria na Górce we Władysławowie Serdecznie zapraszają na wystawę rysunków Sławomira Mrożka - PROSZę PUKAć. Wystawę można oglądać od 3 do 22 marca 2010 roku w Galerii na Górce przy ul. Wojska Polskiego 64 we Władysławowie. Wstęp wolny, ale proszę pukać!

WYSTAWA RYSUNKÓW S£AWOMIRA MROżKA PROSZę PUKAć

Sławomir Mrożek - dramatopisarz, prozaik, satyryk. Urodził się w 1930 w Borzęcinie. Mieszkał w Paryżu, USA, Niemczech, Meksyku, w roku 1996 wrócił do Polski, mieszkał w Krakowie. W roku 2008 ponownie wyemigrował z Polski i zamieszkał w Nicei we Francji. Debiutował w 1950 jako rysownik, od 1953 systematycznie publikował cykle satyrycznych rysunków. Dzięki nim, a także pełnym komizmu opowiadaniom, wcześnie stał się autorem niezwykle popularnym, zajmującym osobne miejsce we współczesnej polskiej literaturze. Mrożek tropił i podważał absurdy życia w kraju realnego socjalizmu, ale też zbanalizowane, najczęściej postromantyczne, stereotypy kształtujące świadomość Polaków. W języku potocznym na stałe zagościła fraza "jak z Mrożka", określająca szczególnie bezsensowne, wynaturzone aspekty codzienności. Przykładami zaczerpniętymi z jego utworów posługiwano się dyskusjach.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Lesznowola
Tematy:Lesznowola

Informacje28 lutego 2010, 00:00,

Teatr TM - John and Mary - Teatralny Wtorek Piaseczno

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno zaprasza wszystkich mieszkańców na Teatralny Wtorek, podczas którego wystąpi Teatr TM ze swoim spektaklem John and Mary. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 2 marca 2010 roku, o godzinie 20:00 w sali Ośrodka Kultury, przy ulicy Kościuszki 49 w Piasecznie. Teatralny Wtorek Ośrodka Kultury to cykl spotkań, organizowanych przez Ośrodek Kultury, podczas których odbywają się spotkania z teatrem. Nie trzeba już daleko jeździć, żeby pójść do teatru i obejrzeć dobre przedstawienie, wystarczy przyjść do Ośrodka Kultury w Piasecznie. Bilety w cenie 15 zł, do nabycia w kasie Ośrodka Kultury.

Teatr TM John and Mary - Teatralny Wtorek Piaseczno

Teatr TM zaprasza na spektakl "John & Mary" w reż. Tomasza Mędrzaka. Występują Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak. John & Mary to prosta historia. W zasadzie można ją streścić w kilku zdaniach. On (Tomasz Mędrzak): pedantyczny ustawiacz butów w rządku, bojący się zaangażowania, stateczny samiec z poukładanym życiem. Ona (Agnieszka Sitek, dla niektórych aktorka znana jedynie z serialu Złotopolscy): młoda, roztargniona, nie dbająca o szczegóły, pełna sprzecznych emocji dziewczyna. Mężczyzna i kobieta. Dwa przeciwieństwa. To właśnie oni, John i Mary budzą się pewnego słonecznego dnia obok siebie, po spędzonej wspólnie nocy. W sztuce Mervyna Jonesa wszystko dzieje się na odwrót. Czy nie jest to jednak sytuacja, która nie jest niczym dziwnym. Każdego wieczoru jakiś Jan i Marysia wychodzą wspólnie z klubu, by stanąć przed dylematem: Do mnie, czy do Ciebie? Nasi bohaterowie należą jednak do tych, którzy dają sobie szansę. Nie bagatelizują tego co się między nimi wydarzyło, nie sprowadzają do jednej z codziennych, zwyczajnych czynności. Usiłują, choć to niezwykle trudne starać się zachować względem siebie szczerość. Wyrazić pragnienie prawdziwej miłości, mimo wahań i strachu, który nie jest im obcy. Właśnie o strachu przed miłością, zaangażowaniem, oddaniem jakiejś części siebie John i Mary chcą nam opowiedzieć.

Historii towarzyszy muzyka m.in. Abby i spora dawka humoru, który posłużył jako zgrabny środek w ukazaniu różnic damsko-męskich. Ciekawe jest zakończenie sztuki, stanowiące jeden z elementów specyficznej gry z publicznością, budowania relacji: aktor-widz. Jako uwieńczenie dzieła zostało bowiem ukazane krótkie nagranie, które powstało przed samym rozpoczęciem spektaklu, zawierające spontaniczne wypowiedzi wyłuskanych z publiczności, anonimowych osób, które miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie: Czy wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia? Odpowiedź na to pytanie jest cennym doświadczeniem, dla każdego kto obejrzy tę prostą historyjkę. Dla tego spektaklu, warto spędzić z teatrem jeden z wieczorów! Zapraszamy mieszkańców na wtorkowy spektakl John & Mary do piaseczyńskiego Ośrodka Kultury.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno