Informacje22 sierpnia 2007, 00:00,

Program gospodarki wodno-ściekowej w Piasecznie

Trwają roboty budowlane, które prowadzone są na znacznym obszarze Gminy Piaseczno, a objęte są projektem: Program gospodarki wodno - ściekowej w Piasecznie, współfinansowanym z Funduszu Spójności. Roboty te postępują sprawnie i w dobrym tempie. Trwają prace przy rozbudowie dwóch oczyszczalni ścieków: w Wólce Kozodawskiej i w Piasecznie, oraz przy budowie sieci kanalizacyjnej w żabieńcu, Jastrzębiu i Zalesiu Górnym. Postęp w budowie kanalizacji można śledzić na aktualizowanej mapie inwestycji, która znajdą Państwo na stronie www.fs.piaseczno.eu: mapa inwestycji na lata 2004-2009: mapa. Zapraszamy również do obejrzenia aktualnej galerii zdjęć z obszaru robót: galeria.

Informację prasową otrzymaliśmy od Małgorzaty Idaczek z Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. Więcej informacji o projekcie gospodarki wodno-ściekowej w Piasecznie uzyskają Państwo w serwisie informacyjnym www.fs.piaseczno.eu oraz pod numerami telefonu: (022) 70 17 656, (022) 70 17 646, (022) 70 17 663.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Informacje23 sierpnia 2007, 00:00,

Zakonnicy dostali zajezdnię trolejbusową w Piasecznie

Dawna zajezdnia w Piasecznie, to prawie dziesięć hektarów przy ulicy Puławskiej 33, o wartości szacowanej na około 40 milionów złotych. Piaseczno przekazało ją Warszawie w latach 80 na konkretny cel: żeby stolica urządziła tam zajezdnię. Najpierw garażowały w niej trolejbusy, a po likwidacji linii w połowie lat 90, już tylko autobusy. I to one kilka lat temu przestały przyjeżdżać z Warszawy, a stołeczny ratusz uwłaszczył się na działce.

Dziś na terenie zajezdni jest między innymi: parking, oraz tor dla gokartów Imola. Urzędnicy od paru lat snuli pomysły, by do Piaseczna poprowadzić linię szybkiego tramwaju, a na terenie zajezdni zrobić pętlę tramwajową. Gmina Piaseczno spierała się o ten teren z władzami stolicy, bo liczyła na odzyskanie nieruchomości. Samorządom obu miast nie udało się jednak dojść do porozumienia.

Położenie byłej zajezdni w Piasecznie

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta! W Gazecie Wyborczej Stołecznej pojawiła się informacja, że za plecami samorządu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało atrakcyjny teren po zajezdni trolejbusowej w Piasecznie - bonifratrom i siostrom dominikankom z Nowego Miasta. O przekazaniu działki zakonnikom zdecydowała kilka tygodni temu działająca przy MSWiA komisja ds. zwrotu mienia Kościoła katolickiego oraz innych Kościołów i związków wyznaniowych.

Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zaskoczyła zarówno samorządowców Piaseczna, jak i Warszawy. Zwrot dawnej zajezdni, uniemożliwi budowę linii tramwajowej do Piaseczna, która znajduje się w planach inwestycyjnych Tramwajów Warszawskich na lata 2010 - 2020, oraz uchwalonej w 2006 roku, przez Radę Warszawy strategii rozwoju miasta do 2020 roku. Rezygnacja z budowy linii tramwajowej, będzie oznaczała szkodę dla obu miast - Warszawy i Piaseczna. ¬ródło zdjęcia i informacji: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4423220.html

Zastanawiam się, czy byłe już plany ulokowania na tym terenie torów do zawracania tramwajów i parking Parkuj i Jedź był dobrym pomysłem? Teren ten nie znajduje się przecież w centrum Piaseczna, tylko na jego początku. Czy doprowadzenie torów do tej zajezdni poprawiłoby komunikację między Warszawą a Piasecznem? Jeżeli na terenie byłej zajezdni pojawiłaby się pętla tramwajowa, to co byłoby z dojazdem do centrum Piaseczna? Przy pętli trzeba by było przesiadać się np.: w autobus, aby dojechać do centrum Piaseczna, lub do PKP w Piasecznie. Czy byłaby to poprawa komunikacji? Na pewno poprawiłaby się komunikacja z Warszawy do Mysiadła, oraz Centrum Handlowego Auchan, Leroy Merlin, a także do Fashion House Outlet Centre w Piasecznie. Przekazanie terenów dawnej zajezdni w Piasecznie, nie powinno zakłócić planów budowy linii tramwajowej do Piaseczna. Przecież linia tramwajowa, powinna obejmować większy teren Piaseczna, niż tylko do zajezdni. Co o tym myślicie? Zapraszam do komentowania tej informacji, lub przyłączcie się do rozmowy na naszym prywatnym forum powiatu piaseczyńskiego: zajezdnia w Piasecznie. Jakie plany mają zakonnicy, którzy zyskali bardzo atrakcyjny teren w Piasecznie? Na razie nie wiadomo, ale zapewne już wkrótce się o tym dowiemy...
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Piaseczno