Informacje13 lipca 2012, 00:00,

Prace konserwacyjne na Zamku w Czersku

W połowie czerwca rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem i konserwacją murów wież południowej i zachodniej Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Dofinansowanie na poprawę stanu murów wież w wysokości 322 860, 23 zł gmina Góra Kalwaria pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe.

Prace konserwacyjne na Zamku w Czersku

Obecnie rusztowania stanęły wokół wieży południowej. Zakres prac obejmuje m. in. uzupełnienie ubytków cegieł oraz spoin wymianę skorodowanej zaprawy, wzmocnienie powierzchni cegieł, wykucie i ponowne osadzenie obluzowanych mocowań stalowych poręczy przy schodach, naprawienie ubytków w stopniach ceglanych prowadzających na chodnik widokowy, zabezpieczenie przez zawilgacaniem i gniciem (zhydrofobizowanie) wierzchu korony murów.

Na wieży zachodniej zostanie usunięta zdewastowana instalacja elektryczna, wymienione będą schody drewniane. Poprawie ulegnie też stan murów dzięki uzupełnieniu spoin i naprawie złuszczonego lica cegły. Prace wykonuje firma AMP Spółka z o. o. z Warszawy. Termin zakończenia prac - 15 października 2012 r.
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Informacje13 lipca 2012, 00:00,

Tabliczka w rocznicę bitwy pod Gołkowem

W tygodniu poprzedzającym rocznicę bitwy pod Godkowem na rondzie u zbiegu ulic 11 Listopada i Zagłoby wykonane zostały prace porządkowe. Stojący w tym miejscu pamiątkowy głaz zyskał nowoodmalowany, wyraźniejszy napis, uporządkowane zostały także otaczające go ozdobne kamienie. Gmina ustawiła również tabliczkę z informacją o jednej z ważniejszych, a jednak słabo znanych, bitew Powstania Kościuszkowskiego.

Upamiętniająca tabliczka w rocznicę bitwy pod Gołkowem

Bitwa pod Gołkowem odbyła się w dniach 9 - 10 lipca 1794 roku podczas Powstania Kościuszkowskiego.* Generał Józef Zajączek dowodzący dywizją 7,6 tys. żołnierzy 7 lipca zajął pozycje obronne na północ od Gołkowa. Jazda została umieszczona na skrzydłach, a piechota, uszykowana w trzy linie, w centrum.

Upamiętniająca tabliczka w rocznicę bitwy pod Gołkowem

W ślad za Dywizją Zajączka posuwał się, liczący ok. 13 tys. żołnierzy rosyjski korpus dowodzony przez generała Iwana Fersena. Idąca na czele tego korpusu grupa Fiodora Denisowa 9 lipca maszerowała w kierunku Piaseczna. Około południa Denisow ruszył ze swą jazdą do szarży na polskie prawe skrzydło, jednak polski kontratak odparł Rosjan. Gdy około godziny 17 nadciągnął z resztą sił Fersen, Rosjanie ruszyli do kolejnego natarcia, w większości skierowanego na prawe skrzydło polskiej dywizji. Także i tym razem Polacy odparli Rosjan. Zapadające ciemności przerwały walkę, jednak jeszcze przed świtem Denisow zaatakował lewe skrzydło generała Zajączka, zdobywając Gołków. Dalsze natarcie Rosjan powstrzymał celny ogień polskiej artylerii. Gdy około godziny 6:00 nadeszła rosyjska grupa Chruszczowa, Fersen uzyskał niemal dwukrotną przewagę liczebną i skierował siły Chruszczowa do obejścia obu polskich skrzydeł. W tej sytuacji Zajączek około godziny 7:30 wydał rozkaz do odwrotu. Straty wyniosły 180 zabitych, 136 rannych i ok. 100 zaginionych. Miasto zostało spalone.

Upamiętniająca tabliczka w rocznicę bitwy pod Gołkowem

Na pamiątkę tamtych wydarzeń ulicom w Piasecznie nadano nazwy: gen. Zajączka, Pod Bateriami, Redutowa, Karola Kniaziewicza, Józefa Sierakowskiego.

* Insurekcja Kościuszkowska skierowana przeciwko Rosji miała na celu wzmocnienie Rzeczypospolitej po II rozbiorze Polski i przywrócenie zapisów Konstytucji 3 Maja. Powstanie, mimo kilku wygranych bitew zakończyło się klęską, po której nastąpiła III rozbiór Polski.

Fotografie wykonał £ukasz Wyleziński.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno