Informacje17 września 2017, 18:42,

Poznaj kleszcze od podszewki


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Czym są kleszcze, gdzie jest ich najwięcej, jak się przed nimi chronić i jak je usuwać. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w specjalnym kompendium wiedzy na temat kleszczy.

POZNAJ KLESZCZE OD PODSZEWKI

Na świecie żyje prawie 900 gatunków kleszczy. Te małe pajęczaki z rodziny roztoczy opanowały niemal całą planetę. W Polsce najbardziej powszechne są kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy i obrzeżek gołębi. Ocieplenie klimatu powoduje, że kleszczy jest coraz więcej, a wczesna jesień to drugi po wiośnie okres wzmożonej aktywności tych stworzeń. Co gorsza, coraz częściej są one nosicielami groźnych chorób. Obecnie, co trzeci kleszcz jest zarażony patogenami mogącymi wywoływać groźne infekcje. Do najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze należą:

Anaplazmozagranulocytarna:

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Jest to ostra, choroba gorączkowa przenoszona przez ukłucie kleszcza. Zakażenie jest niebezpieczne i może prowadzić do bardzo poważnych skutków.

Leczenie:Zazwyczaj stosuje się doksycyklinę. Alternatywnie u dzieci młodszych niż 8 lat i o lekkim przebiegu zakażenia oraz kobiet ciężarnych, stosuje się terapię ryfampicyną.

Babeszjoza:

Znana jest także pod nazwą malaria północy, ze względu na występowanie podobnych objawów. Babeszjoza często towarzyszy boreliozie i musi być leczona w pierwszej kolejności. Najczęściej ma przebieg bezobjawowy lub przypomina łagodne przeziębienie.

Leczenie:Terapia polega na podawaniu pacjentom leków przeciwmalarycznych i antybiotyków. W skrajnych przypadkach osoba chora może wymagać nawet przetoczenia krwi.

Bartonelloza:

Nazywana chorobą kociego pazura, gdyż chociaż wywoływana jest przez bakterie przenoszone m.in. przez kleszcze, to u ludzi przypadki zachorowań mają zwykle związek z podrapaniem przez chorego kota. Typowe objawy to powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i zmęczenie.

Leczenie:Zazwyczaj dolegliwości szybko się cofają i następuje wyzdrowienie bez żadnych następstw. W sytuacjach ostrych zakażeń stosuje się tetracykliny, fluorochinolony i rifampicynę.

Borelioza:

Najbardziej znana i rozpoznawalna spośród chorób odkleszczowych. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się w północnej części kraju w okresie pomiędzy majem a listopadem. W początkowej fazie typowym objawem jest rumień wędrujący. Czasami jednak rumień się nie pojawia, wówczas o chorobie świadczą objawy grypopodobne związane ze stawami lub układem nerwowym.

[zdjęcie] Rumień wędrujący– zdjęcie przedstawiające rumień wywołany boreliozą

Leczenie:w leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki. Kuracja trwa od trzech do czterech tygodni. Potwierdzeniem skuteczności antybiotykoterapii jest ustąpienie objawów klinicznych.

Gorączka Q

Nie jest przenoszona przez ukąszenia kleszczy, ale to kleszcze odpowiedzialne są za przenoszenie zakażeń pomiędzy zwierzętami. Do zakażeń u ludzi dochodzi głównie poprzez wdychanie skażonego bakterią powietrza. Często ma przebieg bezobjawowy, niekiedy wywołuje wysoką gorączkę, zaburzenia układu oddechowego, silne bóle głowy, światłowstręt i bóle mięśni. Czasem przybiera formę przewlekłą doprowadzając do zaburzeń w funkcjonowaniu organów wewnętrznych.

Leczenie:W leczeniu ostrej postaci- terapia antybiotykowa, postaci przewlekłe wymagają czasami interwencji chirurgicznej.

Koinfekcje

Jest to zakażenie wielogatunkowe wiążące się najczęściej z chorowaniem na boreliozę i jeszcze jedną chorobą odkleszczową, najczęściej jest to anaplazmoza lub kleszczowe zapalenie mózgu.

Leczenie:W zależności od rodzaju zakażeń, najczęściej terapia antybiotykowa. Ostre przypadki wymagają hospitalizacji.

TIBOLA

Zoonoza przenoszona przez kleszcza Dermacentorreticulatus, który najczęściej żeruje na psach. Jeżeli atakuje ludzi to najczęściej kobiety z długimi włosami. Po ukąszeniu powstaje strup na głowie.

Leczenie:Choroba ma łagodny przebieg, wywołuje osłabienie i czasowy brak włosów w miejscu strupa.

Tularemia

Odkleszczowa choroba zakaźna. Typowe objawy to gorączka, bóle mięśni, stawów i głowy, kaszel, osłabienie, duszności, wymioty, biegunka, wysypki i zapalenie spojówek.

Leczenie:Terapia antybiotykowa, ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji.

Nasze tegoroczne działania prowadzone w ramach kampanii opierają się przede wszystkim na edukacji i profilaktyce - mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji Aby żyć. Wiosną przygotowaliśmy i przekazaliśmy samorządowcom kilkaset tysięcy ulotek oraz kilkaset tabliczek. Teraz udostępniamy broszurę będącą skróconym kompendium wiedzy na temat praktyk prewencyjnych związanych z ochroną zdrowia przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze – wyjaśnia Prezes. Mam nadzieję, że nasza wspólna akcja przyczyni się do lepszej ochrony zdrowia mieszkańców województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – kończy Kuczara.

W broszurze omówione są najlepsze sposoby na zabezpieczenie się przed kleszczami polegające na unikaniu miejsc będącychsiedliskami kleszczy, noszeniu odpowiedniej odzieży i używaniu repelentów.Opracowanie zawiera również prosty poradnik usunięcia kleszcza w 5 krokach, poglądowe mapy występowania kleszczy oraz informacje na tematzagrożeń związanych z kleszczowym zapaleniem mózgu.

W kampanii edukacyjnej dotyczącej chorób przenoszonych przez kleszcze uczestniczą następujące samorządy:
·         Starostwo Powiatu Elbląskiego
·         Starostwo Powiatu Grodziskiego
·         Starostwo Powiatu Iławskiego
·         Starostwo Powiatu Radomskiego
·         Starostwo Powiatu Szczycieńskiego
·         Starostwo Powiatu Wołomińskiego
·         Urząd Miasta Bartoszyc
·         Urząd Miejski w Dobrym Mieście
·         Urząd Miasta Hajnówka
·         Urząd Miasta Iławy
·         Urząd Miasta Legionowa
·         Urząd Miasta Łochowa
·         Urząd Miasta Łomży
·         Urząd Miasta i Gminy w Młynarach
·         Urząd Miasta Olecka
·         Urząd Miasta Zielonka
·         Urząd Gminy w Baboszewie
·         Urząd Gminy w Biskupcu
·         Urząd Gminy w Długosiodle
·         Urząd Gminy w Dubeninkach
·         Urząd Gminy w Grodzicznie
·         Urząd Gminy w Jadowie
·         Urząd Gminy w Kowali
·         Urząd Gminy w Kuleszach Kościelnych
·         Urząd Gminy w Kuźnicy
·         Urząd Gminy w Małej Wsi
·         Urząd Gminy w Nowych Piekutach
·         Urząd Gminy w Reszlu
·         Urząd Gminy w Sokołowie Podlaskim
·         Urząd Gminy w Staroźrebach
·         Urząd Gminy w Starych Babicach

Broszura o kleszczach (pdf)

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje22 września 2017, 08:00,

Razem chronimy przyrodę - konferencja ekologiczna w Tarczynie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

22 września 2017 roku od godz. 10.00 zapraszamy na konferencję ekologiczną w Tarczynie pn.: Razem chronimy przyrodę. Życie, zwyczaje i ochrona pszczół oraz gatunków chronionych z rodziny pszczołowatych. Miejsce: GOK w Tarczynie, ul. Stępkowskiego 17.

RAZEM CHRONIMY PRZYRODĘ - KONFERENCJA EKOLOGICZNA W TARCZYNIE

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie