Informacje25 marca 2018, 09:00,

Pożegnanie Zimy przywitanie Wiosny z Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową - Piaseczno Runów


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Nagły atak zimy w połowie marca przypomniał nam, że wciąż trwa kalendarzowa zima, choć wszyscy oczekują już nadejścia wiosny. Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa zaprasza w najbliższą niedzielę 25 marca 2018 roku, do udziału w tradycyjnym rytuale przepędzenia zimy i topienia Marzanny. Rezerwacja biletów online przez stronę: www.kolejka-piaseczno.pl

POŻEGNANIA ZIMY A PRZYWITANIA WIOSNY Z PIASECZYŃSKO-GRÓJECKĄ KOLEJKĄ WĄSKOTOROWĄ

Topienie Marzanny to dawny słowiański obyczaj opisany po raz pierwszy już przez Jana Długosza, jeden z nielicznych, który do dzisiejszych czasów przetrwały w kulturze ludowej. Marzanna w dawnej mitologii uosabiała śmierć i zimę. Symbolizującą ja słomianą kukłę ubierano ją w suknię, przywiązywano jej tasiemki i koraliki. W Święto Jare, a więc po równonocy wiosennej, ze wsi wyruszał orszak w kierunku najbliższej rzeki lub jeziora. Nad jego brzegiem Marzannę podpalano i wrzucano do wody. Miało to przepędzić zimę i przyspieszyć pojawienie się wiosny. Dawało nadzieję na pomyślny rok i dobre plony.

25 marca 2018 roku, w pierwszą niedzielę kalendarzowej wiosny, o godzinie 11.00, ze stacji Piaseczno Miasto ruszy pociąg, który zatrzyma się przy moście na rzece Głoskówce. Tam odbędzie się rytuał topienia Marzanny i przepędzania zimy po czym wycieczka ruszy dalej – na piknik w Tarczynie – gdzie przy ognisku będzie można snuć plany na zbliżającą się wiosnę. Na miejscu przewidziane jest też stanowisko z grillem, gdzie można kupić coś do jedzenia czy picia.

Powrót do Piaseczna przewidziany jest przed godziną 15.00

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii

POŻEGNANIA ZIMY A PRZYWITANIA WIOSNY Z PIASECZYŃSKO-GRÓJECKĄ KOLEJKĄ WĄSKOTOROWĄ

Uwaga! 25 marca zmienia się czas z zimowego na letni: przesuwamy wskazówki zegarków o godzinę do przodu. Kto zapomni może się spóźnić na odjazd pociągu.

Kolejarze Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej czekają na wiosnę z utęsknieniem, ponieważ oznacza ona początek sezonu turystycznego. Powstała 120 lat temu dawna Grójecka Kolej Dojazdowa jest ostatnią tego typu linią, która zachowała się okolicach Warszawy. Kiedyś pociągi tej kolei dojeżdżały do pl. Unii Lubelskiej w Warszawie i jeździli nią liczni pasażerowie z Konstancina, Zalesia Dolnego, Góry Kalwarii czy Grójca. Wożono do stolicy cegły z podwarszawskich cegielni i płody rolne z grójeckich pól. Dziś kolej ta, znacznie okrojona, pełni rolę atrakcji turystycznej. Od początku kalendarzowej wiosny, w każdą niedzielę, z Piaseczna odjeżdża pociąg na piknik na leśnej polanie w Runowie lub stacji w Tarczynie. Przez cały sezon turystyczny szkoły, przedszkola, firmy i o osoby prywatne mogą zamawiać przejazdy Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową.

Piaseczyńsko - Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej
22 756 76 38, 607-155-188
turystyka@kolejka-piaseczno.pl
www.kolejka-piaseczno.pl

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje20 marca 2018, 19:00,

Konkurs Wielkanocny Jarmark Tarczyn 2018


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie ogłasza IX edycję konkursu Wielkanocny Jarmark.

KONKURS WIELKANOCNY JARMARK TARCZYN 2018

I. Celem konkursu jest:
- Propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi
- Rozwój wrażliwości plastycznej i artystycznej
- Pogłębienie wiedzy na temat symbolu i znaczenia jajka w obrzędowości ludowej

II. Uczestnicy
Konkurs obejmuje następujące kategorie:
I grupa – Przedszkole
II grupa – wiek 7– 8 lat (klasy I – II)
III grupa – wiek 9 – 11 lat (klasy III - IV)
IV grupa – wiek 12 – 13 lat (klasy V – VII)
V grupa – wiek 14 – 16 lat (gimnazjum)

III. Tematyka Konkursu
Stroik Wielkanocny

IV. Warunki uczestnictwa
Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu jedną wykonaną samodzielnie z dowolnego materiału kompozycję ozdobną. Uwaga! Pojedyncze pisanki, kraszanki nie będą oceniane. Zgłoszona do konkursu praca plastyczna powinna być opatrzona trwale umocowaną i nie uszkadzającą kompozycji kartą informacyjną zawierającą imię i nazwisko, wiek autora (kategoria), adres, nazwę szkoły, tel. kontaktowy.

V. Terminy konkursu
Termin nadsyłania prac upływa 26 marca 2018r

Adres:
Gminny Ośrodek Kultury
ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn

Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie