Informacje29 czerwca 2014, 15:00,

Powitanie Wakacji w Nowej Woli


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W najbliższą niedzielę 29 czerwca 2014 roku o godz 15.00 odbędzie się Powitanie Wakacji Sołectwa Nowa Wola. Miejsce imprezy: plac przy OSP w Nowej Woli. W programie wiele atrakcji: animacje dla dzieci, pokazy strażackie, występy, stragany i kiermasze. Gwiazdą wieczoru będzie znany i lubiany Andrzej Rosiewicz. Na zakończenie przewidziana jest wesoła zabawa taneczna. Na wydarzenie zapraszają organizatorzy tj.: Radny, Sołtys i Rada Sołecka Nowej Woli, OSP Nowa Wola. Zapraszamy na Powitanie Wakacji Sołectwa Nowa Wola.

Powitanie Wakacji w Nowej Woli

 
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje27 czerwca 2014, 19:22,

Policja radzi jak ustrzec się przed kradzieżą z włamaniem


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, pomimo tak wysokich sankcji karnych, przestępcy nie rezygnują z dostania się do naszych mieszkań i domów. Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania do Twojego mieszkania. Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali.

Złodziej – włamywacz wchodzi najczęściej drzwiami. Próba wejścia do domu, czy mieszkania przez okno, balkon czy piwnicę będzie przez przypadkowego obserwatora odebrana jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i bez hałasu. Często zdarza się, że nie musi otwierać zamka, bo drzwi są otwarte, a gospodarze siedzą przed telewizorem i nic nie słyszą. Tymczasem złodziej wchodzi bezszelestnie do mieszkania, kradnie torebki i plecaki z przedpokoju, po czym przez nikogo nie zauważony wychodzi. Pamiętaj, nawet będąc w domu czy mieszkaniu, zawsze zamykaj drzwi, chwila nieuwagi może nas bardzo drogo kosztować.

Jak ustrzec się przed włamaniem – zaufaj sąsiadowi i Policji, oto nasze rady:
1) Najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy, biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju schowkach.
2) Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swojej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Warto zamontować domofon lub też instalację świetlną. Na działce z domem jednorodzinnym wykonaj solidne(lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.
3) Zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, rower itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu czy inną kombinacją cyfr (można znakować tajnopisem, a w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
4) Nie opowiadaj o swoim majątku. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego domu czy mieszkania.
5) Zwróć uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo lub czego szukają, przyjrzyj się im, aby zapamiętać wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą być bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych włamywaczy. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zadane pytania mogą spłoszyć potencjalnego złodzieja.
6) Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych Ci osób. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do Twojego mieszkania np. w sprawie przeglądu instalacji gazowej. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Takie osoby, nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
7) Współdziałaj z sąsiadami w ochronie Waszych mieszkań. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy i niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej.
8) Wyjeżdżając na dłużej z mieszkania (wczasy, odwiedziny u znajomych) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
9) Ubezpiecz swoje mieszkanie. W przypadku nieszczęścia zminimalizujesz swoje straty, poprzez uzyskanie stosownego odszkodowania.

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego REAGUJ, POWIADOM, NIE TOLERUJ, dzwoń 997 lub 112, telefony alarmowe są do Twojej dyspozycji.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie