Informacje10 marca 2011, 00:00,

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Piasecznie zaprasza

Informujemy, że rozpoczęła działalność Powiatowa Biblioteka Publiczna w Piasecznie. Biblioteka zaprasza czytelników do swojej siedziby przy ul. Chyliczkowskiej 12 (Dom Nauczyciela). Czytelnicy mogą korzystać z księgozbioru codziennie w godz. 12 - 18. Wszelkie informacje udzielane są pod nr tel. biblioteki: 22 756 79 11. Zapraszamy także tych czytelników, którzy mają do oddania książki wypożyczone jeszcze z piaseczyńskiej filii Biblioteki Pedagogicznej, która mieściła się w Domu Nauczyciela.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Piasecznie
Tematy:

Informacje7 marca 2011, 00:00,

Od 19 marca rusza Kawiarenka dla Rodziców w Piasecznie

Od 19 marca 2011 roku, w Piasecznie rozpoczyna działalność KAWIARENKA DLA RODZICÓW - projekt edukacyjny realizowany przez Fundację Edukacja dla Przyszłości we współpracy z Fundacją BRE Banku. W ramach Kawiarenki, odbywać się będą co dwa tygodnie spotkania dla rodziców, których celem jest podniesienie ich kompetencji pedagogicznych, a także zachęcanie do twórczej aktywności. Równolegle do spotkań rodziców odbywać się będą warsztaty kreatywności dla ich dzieci. Spotkania odbywać się będą w godzinach od 16.00 do 18.30. Pierwsze spotkanie, odbędzie się w GIMNAZJUM NR 2 w Piasecznie. Spotkania dla rodziców i dzieci są bezpłatne! Zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę www.edukacja21wieku.webpark.pl oraz do kontaktu telefonicznego 504 987 369

Kawiarenka dla Rodziców w Piasecznie

Rodzice coraz częściej stają wobec problemów wychowawczych, których rozwiązanie wymaga znacznie więcej umiejętności, niż potoczna wiedza i ich doświadczenia wychowawcze wyniesione z domu rodzinnego. Co więcej, w dzisiejszych czasach szkoła coraz gorzej radzi sobie z dysfunkcjami dzieci w sferze poznawczej i behawioralnej, oczekując od rodziców znacznie większego zaangażowania, niż wynikałoby ono z samego faktu bycia rodzicem, bez specjalistycznego przygotowania. Rodzice pozostawieni sami sobie z problemami, które przerastają ich możliwości są skazani bądź na specjalistyczne usługi – jeśli ich oczywiście stać, bądź na bierne przyglądanie się, jak problem narasta i pogłębia się. Chcemy zaproponować im alternatywę.

Planujemy zorganizowanie regularnych spotkań, w odstępach dwutygodniowych, których celem jest podniesienie pedagogicznej i psychologicznej wiedzy i kompetencji rodziców, dzięki czemu będą oni potrafili reagować w sytuacjach, gdy problemy wychowawcze dopiero się pojawiają. Jak wiadomo im wcześniej wykryty problem, tym łatwiej mu zaradzić. Równolegle ze spotkaniami dla rodziców prowadzone będą warsztaty kreatywności dla dzieci osób uczestniczących w spotkaniach kawiarenki. Częstym problemem dla rodziców chcących aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju formach edukacji ustawicznej jest zapewnienie opieki nad dziećmi. W przypadku naszego projektu rodzice będą mieli pewność, że dzieci są pod dobrą opieka, a dodatkowo uczestniczyć będą w zajęciach rozwojowych.

Chcemy zaproponować rodzicom następujące tematy do omówienia w I cyklu zatytułowanym Rozwój dziecka w rękach rodzica:
1. Stres – przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie ze stresem dzieci i młodzieży.
2. Jak pomóc dziecku w przygotowaniu do ważnych w jego życiu egzaminów? (spotkanie przed egzaminem po 6 klasie i gimnazjalnym).
3. Trudności w nauce i zaburzenia lękowe związane z sytuacją szkolną- jak je rozpoznawać i jak im zapobiegać?
4. Wychowanie i edukacja – wielki dylemat współczesnych rodziców. Dziecko, jako gracz w „wyścigu szczurów” vs. dziecko jako istota psychiczna.
5. Inteligencja emocjonalna – czym jest, dlaczego jest tak ważna i jak stymulować jej rozwój?
6. Naucz dziecko jak się uczyć.
7. Sztuka motywowania dziecka.
8. Budowanie korzystnej atmosfery wychowawczej w domu.
Powyższe tematy, to nasza wstępna propozycja, gdyż będziemy otwarci na propozycje rodziców.
autor/źródło: Ewa Jurkiewicz - prezes Fundacji Edukacja dla Przyszłości