Informacje19 grudnia 2008, 00:00,

Powiat Piaseczyński - Stolica Kulturalna Mazowsza 2009

Powiat piaseczyński jest już ósmym po pułtuskim, węgrowskim, sokołowskim, szydłowieckim, płońskim, sierpeckim i makowskim powiatem, na terenie którego przez cały rok będą odbywały się imprezy kulturalne i sportowe. To właśnie Piaseczno będzie w przyszłym roku STOLIC¡ KULTURALN¡ MAZOWSZA 2009. O tytuł ubiegało się w tym roku dziewięć powiatów: ostrowski, wołomiński, otwocki, zwoleński, radomski, piaseczyński, mławski, nowodworski oraz żyrardowski. Szeroki wachlarz imprez proponowanych przez powiat piaseczyński oraz ich wysoki poziom przekonał komisję konkursową o tym, że Stolicą Kulturalną Mazowsza 2009 powinno zostać Piaseczno.

W kalendarzu imprez kulturalnych powiatu piaseczyńskiego praktycznie przez cały rok znajdują się liczne imprezy kulturalne i sportowe m.in.:
w styczniu – cykl koncertów kolędowych;
w lutym – III Bal Charytatywny Dobrej Woli;
w marcu – XIV Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej – konkurs dla twórców i odtwórców piosenki literackiej, poezji śpiewanej i kabaretowej;
w kwietniu – IV Kiermasz Wielkanocny, X Festiwal Małych Form Teatralnych Effka;
w maju – XXII Piaseczyński Przegląd Młodzieżowych Zespołów Muzycznych PePe, XV Festiwal Piosenki Turystycznej i Ekologicznej; Chojnowska Majówka, IX Piaseczyńska Wiosna Muzyczna – cykl koncertów muzyki kameralnej, odbywających się w zabytkowych wnętrzach Kościoła Św. Anny w Piasecznie;
w czerwcu – X Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe i VI Turniej Rycerski O złote jajo, VIII Piknik Rodzinny, VII edycja Czerskich Spotkań Muzycznych;
w lipcu – VIII Open Hard Core Festiwal - letni festiwal rockowy w parku miejskim pod hasłem Muzyka przeciwko narkotykom, II edycja Festiwalu Otwartych Ogrodów w Zalesiu Dolnym;
w lipcu i sierpniu – Letnie Warsztaty Kulturalne oraz III Piaseczyńska Letnia Kapeliada – prezentująca najlepsze młodzieżowe orkiestry dęte i kapele muzyczne działające na terenie Mazowsza;
we wrześniu – V Jarmark Piaseczyński, VIII edycja Czerskich Spotkań Muzycznych, V Mazowieckie Dni Integracji – piknik rodzinny w Parku Zdrojowym;
w październiku – Piaseczyńska Jesień Poezji – cykl wieczorów poetyckich, podczas których z mieszkańcami Piaseczna spotykają się współcześni poeci polscy, IV Tataspartakiada – piknik sportowo rodzinny z udziałem osób niepełnosprawnych;
w listopadzie – VII Piaseczyńskie Spotkanie Chórów Santa Caecilia;
w grudniu – Jasełka Dobrej Woli – występ Teatru Integracyjnego dobrej woli.

Ofertę kulturalną powiatu piaseczyńskiego wzbogacają także cykliczne imprezy stałe takie jak: Wtorki Jazzowe – organizowane raz w miesiącu dla miłośników jazzu i bluesa; Świeczowiska – przy herbacie i świecach granie i śpiewanie; Bajkowa Niedziela – spektakle teatralne dla małych dzieci i ich rodziców; Koncerty Filharmonii Narodowej – Estrada Kameralna – comiesięczne spotkania dzieci i młodzieży z muzyką kameralną.

Powiat piaseczyński zaprasza także od kwietnia do czerwca i od września do października na Naszą Ojcowiznę. żywe Lekcje Historii na Zamku w Czersku - cykl teatralnych wykładów poświęconych historii Polski od średniowiecza po wiek XX przedstawiony w formie prezentacji interaktywnej na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Koncerty, wystawy, wernisaże, konkursy, festiwale, spektakle teatralne - to tylko niektóre z wydarzeń kulturalnych, które będą odbywały się na terenie powiatu piaseczyńskiego, dzięki tytułowi Kulturalnej Stolicy Mazowsza 2009.

Laureat konkursu, oprócz zaszczytnego tytułu, otrzyma dofinansowanie w wysokości 200 tys. złotych. Środki te zostaną przekazane podmiotom wskazanym przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie na realizację imprez kulturalnych i sportowych odbywających się w ramach przedsięwzięcia: Stolica Kulturalna Mazowsza 2009. Więcej: piaseczno.pl
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców Powiat Piaseczyński
Tematy:

Informacje19 grudnia 2008, 00:00,

19 grudnia Klub Miłośników Filmu i Teatru Zalesie Górnym

Klub Miłośników Filmu i Teatru działający w Bibliotece Publicznej w Zalesiu Górnym zaprasza wszystkich zainteresowanych filmem i teatrem na ostatnie spotkanie w tym roku. Spotkanie odbędzie się w piątek 19 grudnia 2008 roku, o godzinie 18:30 w Bibliotece Publicznej przy ul. Wiekowej Sosny 10 w Zalesiu Górnym. W programie piątkowego spotkania, jak zwykle pyszny poczęstunek oraz tym razem: etiudka niespodzianka. Podczas piątkowego spotkania będzie informacja o przyszłorocznych planach. KMFiT serdecznie zaprasza do Zalesia Górnego.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno