Informacje27 sierpnia 2012, 00:00,

POTRZEBNA KREW - PODZIEL SIę żYCIEM

Lato i wakacje to czas, kiedy stali dawcy krwi są na urlopach, a większa liczba wypadków w tym okresie powoduje niedobory w bankach krwi. Kto może niech wspiera potrzebujących. W najbliższym czasie życiodajny płyn będzie zbierany także dla mieszkańca naszego powiatu Sylwestra Zwęglińskiego chorego na raka wieloletniego, zasłużonego krwiodawcy.

POTRZEBNA KREW PODZIEL SIę żYCIEM

Najbliższe zbiórki krwi na naszym terenie:
28 sierpnia Auchan Piaseczno (11:00 – 16:00)
4 września Kościół św.Anny w Piasecznie (9:00 – 13:00)
17 września Jatki w Górze Kalwarii (9:00 – 13:00)

Zachęcamy do udziału w akcji! Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!

Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki) - być wyspanym
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
- ograniczyć palenie papierosów
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu
- pamiętaj o dowodzie osobistym (oddać krew mogą tylko osoby pełnoletnie)

Organizatorem zbiórek krwi jest Zarząd Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
autor/źródło: Arkadiusz Strzyżewski

Informacje24 sierpnia 2012, 00:00,

Duet akordeonowy Klaudiusz Baran Rafał Grząka

Konstanciński Dom Kultury zaprasza mieszkańców na niedzielny koncert duetu akordeonowego w składzie: Klaudiusz Baran i Rafał Grząka. Koncert odbędzię się 26 sierpnia 2012 roku o godz. 16.00 w Amfiteatrze w Parku Zdrojowym. Zapraszamy do Konstancina.

RAFA£ GRZ¡KA

RAFA£ GRZ¡KA to absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana i Policealneego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, obecnie doktorant i wykładowca macierzystej uczelni. Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo, Popradzie, Radziejowicach, Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Przemyślu, Sanoku. Jego zespół KlezmaFour otrzymał bardzo prestiżową nagrodę („City Winery of New York”) podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010) oraz zaproszenie na Festiwal Klezmerski Chutzpah w Vancoover w Kanadzie łącznie z trasą koncertową po USA. Podczas nadchodzących wakacji wraz z zespołem wystąpi m.in. na festiwalu Woodstock i Opener Heineken w Gdyni. Od lat uczestniczy w życiu artystycznym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, swymi koncertami otwiera festiwale i konkursy. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i Telewizji. W listopadzie 2009 roku w teatrze Ateneum odbyła się premiera spektaklu Jesienin, w którym Rafał Grząka objął stanowisko kierownika muzycznego. Spektakl odniósł spektakularny sukces i został zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia. Do ostatnich osiągnięć koncertowych artysty należą: cykl koncertów z udziałem Yourija Shishkina, udział w prawykonaniu I symfonii Andrzeja Krzanowskiego wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w ramach Festiwalu Warszawska Jesień 2011, występy na festiwalach Bratislavia Malajes i Jezzaldija w San Sebastian, inauguracja Dni Kultury Polskiej w Wiedniu.

KLAUDIUSZ BARAN

KLAUDIUSZ BARAN urodził się w Przemyślu. W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Jerzego Jurka. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire „Paul Dukas” w Paryżu w klasie prof. Maxa Bonnay’a. Jest laureatem wielu nagród m. in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Katowicach w 1993 r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) w 1997 r, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryżu w 1997 r. Wspólnie koncertował z takimi artystami jak: Roby Lakatos, Ivan Monighetti, Julius Berger, Susana Moncayo von Hase, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Michał Nagy, Wadim Brodski, Waldemar Malicki, Paweł Gusnar, Royal String Quartet, Kwartet „Bell’Arte”. W marcu 2009 roku miał okazję wykonać „Siedem słów Chrystusa na Krzyżu” Sofii Gubaiduliny w obecności kompozytorki. Jest członkiem i założycielem takich zespołów jak: Tangata Quintet z którym dwukrotnie był nominowany do Nagrody Fryderyk (2004, 2005), Machina del Tango i DesOrient.

Występował solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, jak i poza granicami kraju – we Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, Serbii, Słowacji, Litwie, Estonii, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Norwegii, Chinach i Argentynie.

Jest zapraszany jako wykładowca na międzynarodowe kursy interpretacji muzycznej (Polska, Francja, Serbia).

W 2003 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta nagrana dla wytwórni SonyClassical z solowymi i kameralnymi dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003″ w kategorii -”Najlepszy album – muzyka kameralna”.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, jak również muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej. Jest zatrudniony w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku profesora, gdzie w latach 2002-2005 pełnił funkcję Kierownika Międzyuczelnianej Katedry Akordeonistyki, od 2008 roku pełnił obowiązki Prodziekana, a od 2011 Dziekana Wydziału Instrumentalnego.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna