Informacje20 maja 2017, 07:30,

Posprzątajmy kirkut w Tarczynie 2017


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


20 maja 2017 roku od godz. 9:30 odbędzie się akcja pn.: Posprzątajmy kirkut w Tarczynie. Wiosną tego roku grupa tarczynian i warszawiaków podjęła trud oczyszczenia terenu dawnego cmentarza żydowskiego. Wycięto już krzewy i częściowo posprzątano śmieci. Kolejna akcja sprzątania będzie odbywać się 20 maja. Wszystkich chętnych do pomocy – serdecznie zapraszamy! Należy posiadać ochronne rękawice do pracy, mile widziane są taczki i wiadra. Panowie powinni mieć nakrycia głowy. Próbujemy przywrócić pamięć o dawnych mieszkańcach Tarczyna dlatego też poszukujemy zaginionych z cmentarza macew. Przywrócenie imion i tożsamości zmarłym przed laty ludziom jest szczytnym celem. Stąd prośba o pomoc w szukaniu zaginionych nagrobków. https://www.facebook.com/events/104174443472205/

POSPRZĄTAJMY KIRKUT W TARCZYNIE

Cmentarz żydowski w Tarczynie - kirkut mieści się na zachód od miasta. Z centrum Tarczyna idzie się do niego ul. Mszczonowską, na wysokości cmentarza parafialnego skręca się w prawo w polną drogę, prowadzącą między sadami i nieużytkami rolnymi a zabudowaniami stacji benzynowej. Po pokonaniu kilkuset metrów, na końcu drogi po jej prawej stronie widoczna jest rozległa kępa zarośli, ukrywająca kirkut. Kirkut uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej przez nazistów. Obecnie teren kirkutu zajmuje nielegalne wysypisko śmieci. Zachowały się fragmenty rozbitych macew. Historia tego cmentarza sięga do około roku powstania gminy żydowskiej w Tarczynie, czyli do 1845 roku. Ostatni pochówek jest znany w 1942. W roku w którym w mieście zlikwidowano tutejsze getto, a Żydów przewieziono do Grójca, skąd trafiali do Góry Kalwarii czy też bezpośrednio do Warszawy, a dalej trafiali do obozów zagłady i do gazu. Wojnę przetrwał mały ułamek tej społeczności ok. 32 Żydów obywateli osady Tarczyn z 1600 Żydów, którzy trafili do miejscowego getta, a przecież stanowili ponad połowę przedwojennych mieszkańców. Lecz nie zostali tam na długo.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

POSPRZĄTAJMY KIRKUT W TARCZYNIE

POSPRZĄTAJMY KIRKUT W TARCZYNIE

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje20 maja 2017, 09:00,

Bajki z Kliszy w Przystanku Kultura


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

20 maja 2017 roku o godz. 11:00 zapraszamy na Bajki z Kliszy, czyli pokaz bajek z retro rzutnika oraz zabawy animacyjne. Miejsce: Przystanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Wstęp wolny.

BAJKI Z KLISZY W PRZYSTANKU KULTURA 2017

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie