Informacje23 sierpnia 2016, 18:25,

Ponad 1,1 mln zł z UE na systemy ostrzegania przed zagrożeniami w powiecie piaseczyńskim

Centrale i syreny alarmowe oraz szkolenia dla mieszkańców to wybrane elementy systemów wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, które już niebawem pojawią się na terenie powiatu piaseczyńskiego. To kolejna inwestycja, która decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzyma unijne dofinansowanie w ramach RPO WM 2014-2020. Dziś umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz przedstawiciele powiatu piaseczyńskiego.

PONAD 1,1 MLN ZŁ Z UE NA SYSTEMY OSTRZEGANIA PRZED ZAGROŻENIAMI W POWIECIE PIASECZYŃSKIM

– Podpisujemy dziś kolejne umowy na tworzenie systemów wczesnego ostrzegania. Tym razem dotyczą one powiatów piaseczyńskiego, otwockiego i żyrardowskiego. Łączna kwota dofinansowania dla wszystkich projektów to 2,3 mln zł. To niezwykle istotne inwestycje, bo pozwolą na szybkie dotarcie do mieszkańców z informacją o zbliżających się zagrożeniach takich jak powodzie czy burze – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– Bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu to jedna z podstawowych kwestii. Dlatego tworzenie tego typu systemów jest bardzo potrzebne. 71 syren w powiecie piaseczyńskim, ponad 40 w otwockim i 23 w żyrardowskim – to wszystko stworzy dość rozbudowaną sieć. Cieszę się, że są to jedne z pierwszych umów, które podpisujemy w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 – podsumował wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

Szybkie reagowanie kryzysowe w powiecie piaseczyńskim

Na terenie powiatu piaseczyńskiego wprowadzony zostanie zintegrowany system, który pozwoli na szybkie informowanie mieszkańców o potencjalnych zagrożeniach powodziowych, chemicznych lub niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. W ramach inwestycji powstanie 71 punktów alarmowych oraz centrala wraz z aplikacją sterującą, która będzie zamontowana w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie. Syreny alarmowe zainstalowane zostaną w gminach: Piaseczno (15), Góra Kalwaria (12), Lesznowola (10), Prażmów (6), Konstancin-Jeziorna (9) i Tarczyn (15). W ramach projektu zaplanowano też szkolenia dla mieszkańców z zakresu wiedzy nt. rodzajów alarmów i sposobów reagowania na niebezpieczeństwo. Informacje na ten temat pojawią się również w lokalnej prasie oraz na stronach internetowych urzędów biorących udział w projekcie.

– Projekt systemów alarmowych to jest dość duży skok technologiczny w informowaniu naszych mieszkańców o nadchodzących zagrożeniach. Dotychczas zdarzały się sytuacje, w których nie byli oni na czas informowani. Liczymy, że dzięki temu systemowi mieszkańcy naszego powiatu będą mogli w porę zareagować i przygotować się na nadchodzące zagrożenia – zaznaczył starosta piaseczyński Wojciech Ołdakowski.

Tytuł projektu: Budowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach w Powiecie Piaseczyńskim
Beneficjent: Powiat Piaseczyński
Całkowita wartość projektu: 1 494 297,00 zł
Kwota dofinansowania: 1 168 946,13 zł
Działanie: 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu.

Wypowiedź Starosty Wojciecha Ołdakowskiego:

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Informacje28 sierpnia 2016, 12:00,

72. rocznica walk powstańczych w Lasach Chojnowskich

W niedzielę 28 sierpnia 2016 roku, odbędą się uroczystości poświęcone 72. rocznicy walk powstańczych w Lasach Chojnowskich oraz pacyfikacji wsi Chojnów.

72. ROCZNICA WALK POWSTAŃCZYCH W LASACH CHOJNOWSKICH

O godz. 12.00 przy Pomniku Pamięci Żołnierzy AK Pułku Baszta na Leśnej Polanie w Pilawie przy ul. Klonowej odprawiona będzie Msza Polowa, po której nastąpią wystąpienia okolicznościowe i złożenie wieńców. Pieśni powstańcze wykona Piaseczyńska Orkiestra Dęta, a honorową asystę pełnić będzie batalion reprezentacyjny Wojska Polskiego.

O godz. 19.00 zapraszamy na występ "Echa i Cienie" przygotowany przez Konrada Maternę, w którym wystąpią Maria Kowalik i Robert Mazurkiewicz. O oprawę muzyczną zadba zespół "Leśne Echo" z Chojnowa. Następnie zapraszamy na plenerową projekcję filmu "Kanał" w reż. Andrzeja Wajdy.