Informacje25 lutego 2010, 00:00,

Pomoc prawna dla mieszkańców Miasta i Gminy Piaseczno

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno uprzejmie informuje o możliwości skorzystania z bezpłatnych porad prawnych. Udzielane są one: w Domu Parafialnym w Piasecznie przy pl. Piłsudskiego 10 przez prawników Fundacji Ius Pro Publico w poniedziałki w godzinach 16.00 - 18.00 oraz w środy w godzinach 16.00 - 19.00. A także w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno, w pokoju obok sali konferencyjnej na półpiętrze, do 15 czerwca 2010 r., w środy w godzinach 13.00 - 16.00 przez studentów ostatnich lat Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, pod opieką naukowych autorytetów. Pomoc polegać będzie na sporządzaniu opinii prawnych, na podstawie przedstawionych przez mieszkańców stanów faktycznych, pism procesowych. Opinie i pisma, zanim trafią do osób, których dotyczą, podlegają zatwierdzeniu przez koordynatorów programu.
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje24 lutego 2010, 00:00,

Jubileusz ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia

Znany na całym świecie ilustrator i rzeźbiarz Józef Wilkoń skończył 80 lat. W dniu swoich urodzin 12 lutego został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej. Kilka dni później w Zalesiu Dolnym odbyła się kameralna uroczystość jubileuszowa z udziałem burmistrza Piaseczna oraz przedstawicieli lokalnej społeczności.

Jubileusz ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia

Zgromadzeni w willi przy ul. Księcia Józefa goście już na wstępie odśpiewali Jubilatowi gromkie sto lat, po czym salą zawładnęła grupa przedszkolaków przebranych za koty. W specjalnie przygotowanej scenerii odbył się występ wokalno-taneczny, który zwieńczyła piosenka z najlepszymi życzeniami zaśpiewana specjalnie dla artysty. W imieniu nowo powstałej fundacji ARKA im. Józefa Wilkonia oraz Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego życzenia mistrzowi złożyła Mirosława Walczykowska. Dużo zdrowia i kolejnych twórczych lat życzył następnie burmistrz Józef Zalewski, a po nim radni, mieszkańcy Zalesia i przyjaciele. W trakcie uroczystości goście mieli okazję się dowiedzieć o planach dotyczących dzieł artysty. Gmina Piaseczno we współpracy z fundacją ARKA doprowadzić chce do powstania w Zalesiu Dolnym Muzeum Józefa Wilkonia. Po przekazaniu serdeczności goście udali się do sali obok, gdzie każdy mógł skosztować tortu z wizerunkiem jednej z rzeźb artysty – krokodyla, przy akompaniamencie zespołu Blues Fellows Swingin’ Band.

Józef Wilkoń ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ilustrował ponad setkę książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią. Największą inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Józef Wilkoń zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Cały czas aktywnie działa na polu sztuki. Ostatnio najchętniej oddaje się tworzeniu "przestrzennych ilustracji", czyli zwierzyńca z drewnianych bali i blachy.
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno