Informacje17 maja 2014, 09:54,

Policyjne działania - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Piaseczyńscy policjanci w ramach prowadzonej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, będą prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, rowerzystom i motorowerzystom. Celem działań jest wzmożona reakcja policjantów na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów i motorowerzystów oraz kierujących pojazdami, którzy powodują zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że jednymi z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z winy kierujących jest:

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

- niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze

Z kolei najczęstszymi przyczynami wypadków z winy pieszych jest::

- nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem

- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle

- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeważającej większości poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i oświetlenia, w związku z czym są gorzej widoczni dla kierujących, a tym samym narażeni są na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych.

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś co spodoba mu się i pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Światło odblaskowe to błysk rozsądku na drodze !

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa. Mogą jednak w trosce o własne bezpieczeństwo zapewnić sobie dodatkową ochronę poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru, co w istotnym stopniu wpływa na pozostawanie widocznym dla innych uczestników ruchu, a tym samym sprawia, że ryzyko potrącenia maleje do minimum.

Działania w ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" będą przeprowadzone od 17 do 27 maja br. na terenie powiatu piaseczyńskiego.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie należytej ostrożności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Informacje17 maja 2014, 09:56,

Wpadł podejrzewany o kradzież katalizatorów

Sukcesem zakończyły się ostatnie działania policyjne skierowane przeciwko złodziejom. Piaseczyńscy kryminalni wyjaśnili okoliczności kilku kradzieży, które miały miejsce na terenie powiatu. Zatrzymali też podejrzewanego, 42-letniego Wojciecha P. Mężczyzna już usłyszał 8 zarzutów kradzieży, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa swój początek miała w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to miała miejsce pierwsza kradzież katalizatora z zaparkowanego pojazdu. Policjanci podczas oględzin bardzo dokładnie zabezpieczyli pozostawiane ślady.

Funkcjonariusze prześwietlili środowisko przestępcze typując osoby, które mogły mieć związek z tymi kradzieżami. Po wykonaniu szeregu czynności policjanci zebrali pokaźny materiał dowodowy. Wczoraj w Piasecznie zatrzymali 42-letniego Wojciecha P., podejrzewanego o kradzieże katalizatorów.

Podczas czynności w pojeździe, którym poruszał się mężczyzna funkcjonariusze zabezpieczyli narzędzia do cięcia rur , a także ujawnili elementy pochodzące ze skradzionych katalizatorów.

Mężczyzna usłyszał wczoraj 8 zarzutów za kradzież. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

WPADŁ PODEJRZEWANY O KRADZIEŻ KATALIZATORÓW