Informacje17 maja 2014, 09:54,

Policyjne działania - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Piaseczyńscy policjanci w ramach prowadzonej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, będą prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, rowerzystom i motorowerzystom. Celem działań jest wzmożona reakcja policjantów na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów i motorowerzystów oraz kierujących pojazdami, którzy powodują zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że jednymi z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z winy kierujących jest:

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

- niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze

Z kolei najczęstszymi przyczynami wypadków z winy pieszych jest::

- nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem

- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle

- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeważającej większości poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i oświetlenia, w związku z czym są gorzej widoczni dla kierujących, a tym samym narażeni są na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych.

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś co spodoba mu się i pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Światło odblaskowe to błysk rozsądku na drodze !

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa. Mogą jednak w trosce o własne bezpieczeństwo zapewnić sobie dodatkową ochronę poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru, co w istotnym stopniu wpływa na pozostawanie widocznym dla innych uczestników ruchu, a tym samym sprawia, że ryzyko potrącenia maleje do minimum.

Działania w ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" będą przeprowadzone od 17 do 27 maja br. na terenie powiatu piaseczyńskiego.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie należytej ostrożności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje17 maja 2014, 09:56,

Wpadł podejrzewany o kradzież katalizatorów


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Sukcesem zakończyły się ostatnie działania policyjne skierowane przeciwko złodziejom. Piaseczyńscy kryminalni wyjaśnili okoliczności kilku kradzieży, które miały miejsce na terenie powiatu. Zatrzymali też podejrzewanego, 42-letniego Wojciecha P. Mężczyzna już usłyszał 8 zarzutów kradzieży, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa swój początek miała w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to miała miejsce pierwsza kradzież katalizatora z zaparkowanego pojazdu. Policjanci podczas oględzin bardzo dokładnie zabezpieczyli pozostawiane ślady.

Funkcjonariusze prześwietlili środowisko przestępcze typując osoby, które mogły mieć związek z tymi kradzieżami. Po wykonaniu szeregu czynności policjanci zebrali pokaźny materiał dowodowy. Wczoraj w Piasecznie zatrzymali 42-letniego Wojciecha P., podejrzewanego o kradzieże katalizatorów.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

Podczas czynności w pojeździe, którym poruszał się mężczyzna funkcjonariusze zabezpieczyli narzędzia do cięcia rur , a także ujawnili elementy pochodzące ze skradzionych katalizatorów.

Mężczyzna usłyszał wczoraj 8 zarzutów za kradzież. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.WPADŁ PODEJRZEWANY O KRADZIEŻ KATALIZATORÓW
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie