Informacje27 czerwca 2014, 19:22,

Policja radzi jak ustrzec się przed kradzieżą z włamaniem


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, pomimo tak wysokich sankcji karnych, przestępcy nie rezygnują z dostania się do naszych mieszkań i domów. Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania do Twojego mieszkania. Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali.

Złodziej – włamywacz wchodzi najczęściej drzwiami. Próba wejścia do domu, czy mieszkania przez okno, balkon czy piwnicę będzie przez przypadkowego obserwatora odebrana jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i bez hałasu. Często zdarza się, że nie musi otwierać zamka, bo drzwi są otwarte, a gospodarze siedzą przed telewizorem i nic nie słyszą. Tymczasem złodziej wchodzi bezszelestnie do mieszkania, kradnie torebki i plecaki z przedpokoju, po czym przez nikogo nie zauważony wychodzi. Pamiętaj, nawet będąc w domu czy mieszkaniu, zawsze zamykaj drzwi, chwila nieuwagi może nas bardzo drogo kosztować.

Jak ustrzec się przed włamaniem – zaufaj sąsiadowi i Policji, oto nasze rady:
1) Najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy, biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju schowkach.
2) Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swojej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Warto zamontować domofon lub też instalację świetlną. Na działce z domem jednorodzinnym wykonaj solidne(lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.
3) Zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, rower itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu czy inną kombinacją cyfr (można znakować tajnopisem, a w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
4) Nie opowiadaj o swoim majątku. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego domu czy mieszkania.
5) Zwróć uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo lub czego szukają, przyjrzyj się im, aby zapamiętać wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą być bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych włamywaczy. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zadane pytania mogą spłoszyć potencjalnego złodzieja.
6) Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych Ci osób. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do Twojego mieszkania np. w sprawie przeglądu instalacji gazowej. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Takie osoby, nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
7) Współdziałaj z sąsiadami w ochronie Waszych mieszkań. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy i niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej.
8) Wyjeżdżając na dłużej z mieszkania (wczasy, odwiedziny u znajomych) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
9) Ubezpiecz swoje mieszkanie. W przypadku nieszczęścia zminimalizujesz swoje straty, poprzez uzyskanie stosownego odszkodowania.

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego REAGUJ, POWIADOM, NIE TOLERUJ, dzwoń 997 lub 112, telefony alarmowe są do Twojej dyspozycji.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje27 czerwca 2014, 19:25,

Bezpieczeństwo nad wodą - wakacje 2014


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Słońce i ładna pogoda zachęcają do wodnych kąpieli. Podczas wiosenno-letniego wypoczynku nad wodą często zapominamy o najważniejszym – o bezpieczeństwie. Policja przypomina, jak ważny jest rozsądek i radzi, jak ustrzec się przed tragedią.

Dane Policji pokazują, że najczęstszymi ofiarami wypadków utonięć są niepełnoletni oraz osoby nietrzeźwe, które do wody w ogóle wchodzić nie powinny. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: brawura, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania lub nieodpowiednie przygotowanie się do kąpieli, alkohol, ale także brak właściwego nadzoru dorosłych nad najmłodszymi. Część utonięć to wypadki losowe, które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragedii. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.

DLATEGO PAMIĘTAJMY:
1. Należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione.
2. Nie wolno zażywać kąpieli po spożyciu alkoholu.
3. Nie należy skakać do zbiorników wodnych, których nie znamy.
4. Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza.
5. Nie wolno gwałtownie się zanurzać.
6. Będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet jeśli jest to staw na własnej posesji.
7. Należy pamiętać, że każde zbliżenie się do wody może być niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich warunków bezpieczeństwa.
8. Ze sprzętu wodnego należy korzystać tylko w kamizelkach ratunkowych.

NIE LEKCEWAŻ WODY I NIE PRZECENIAJ SWOICH UMIEJĘTNOŚCI!

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie