Informacje14 grudnia 2014, 18:00,

Pokaz Polskich Kronik Filmowych

14 grudnia 2014 roku odbędzie się pokaz Polskich Kronik Filmowych w Tarczynie. Wróćmy na chwilę pamięcią do przeszłości. Sala kinowa: gasną światła, rozsuwa się kurtyna, a na ekranie pojawia się charakterystyczna czołówka i słychać dobrze znany, skomponowany przez Władysława Szpilmana sygnał dźwiękowy –przez pół wieku, w latach 1944-1994, tak właśnie rozpoczynał się każdy seans filmowy. Tak długo bowiem ukazywała się Polska Kronika Filmowa – cotygodniowy 10-minutowy magazyn filmowy, złożony z relacji i felietonów. Wybór kronik z lat 1945 – 1994 tworzy w miarę reprezentatywny obraz politycznych, ekonomicznych, społecznych, kulturowych i świadomościowych, a nawet językowych przemian, jakim podlegał PRL (a potem III RP), a także – choć w mniejszym wymiarze - świat. Zmieniają się rządy – od Bieruta i Gomułki poprzez Gierka i Jaruzelskiego, aż po Mazowieckiego i Pawlaka, zmienia się gospodarka, moda i obyczajowość. Zmienia się i ewoluuje poziom życia. A kamery operatorów Kroniki rejestrują to wszystko na tysiącach metrów taśmy filmowej. I choć Kronika powstawała jako narzędzie politycznej propagandy, dziś jest bezcennym świadectwem tamtych czasów, zarówno ważnych wydarzeń historycznych, jak i polskiej codzienności sześciu dekad – zapisem historii zbiorowej, niezastąpionym źródłem wiedzy o przeszłości.

Pokaz Polskich Kronik Filmowych

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek na forum http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?p=107542#p107542
Informacje10 grudnia 2014, 20:57,

Warsztaty Świąteczne Konstancin

Konstanciński Dom Kultury zaprasza wszystkich, którzy chcieliby własnoręcznie przygotować niebanalne prezenty lub ozdoby choinkowe, na warsztaty świąteczne. Warsztaty odbędą się 13 grudnia 2014 roku o godz. 15.00. Miejsce: KDK, ul. Mostowa 15, Hugonówka, sala plastyczna. Do wspólnego spędzenia czasu w świątecznej atmosferze zapraszamy osoby w każdym wieku, mile widziane są rodziny z dziećmi. Zapewniamy materiały do wykonania ozdób. Wstęp wolny.

Warsztaty Świąteczne Konstancin

Redakcja, 16 lipca 2019