Informacje27 lutego 2015, 10:00,

Pokaz filmu Dziewczyny z tamtych lat - spotkanie z Aliną Czerniakowską


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


27 lutego 2015 roku o godz. 10.00 odbędzie się pokaz filmu pt. Dziewczyny z tamtych lat oraz spotkanie z reżyserką Aliną Czerniakowską. Pokaz zorganizowany w ramach uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miejsce: Sala Domu Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Wstęp wolny. Alina Czerniakowska poprowadzi młodzież z klasy medialnej Liceum Ogólnokształcącego im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie. Film ten to opowieść kobiet pokolenia Armii Krajowej o strasznych chwilach okupacji i okresu stalinowskiego. W filmie wykorzystano relacje więźniarek spisane przez prof. Barbarę Otwinowską, zasoby archiwalne TVP S.A. oraz materiały ikonograficzne warszawskiego Domu Literatury i ze zbiorów prywatnych. Przewidywany czas trwania spotkania ok. 90 min.

Pokaz filmu Dziewczyny z tamtych lat - spotkanie z Aliną Czerniakowską

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Kiedy we wrześniu 1939 roku na polskie miasta posypały się bomby, a hitlerowskie zagony pancerne wtargnęły do kraju, one miały po kilkanaście lat. Ich rodzice byli najczęściej inteligentami - lekarzami lub nauczycielami. Wielu ojców miało wojskową przeszłość, niektórzy brali udział w walce o niepodległość Polski u boku Józefa Piłsudskiego. Rodziny dziewcząt łączyło wychowanie w duchu patriotycznym i troska o narodową świadomość. W owych czasach dla młodego pokolenia ?Bóg, honor, ojczyzna? nie były tylko pustymi słowami. Po klęsce wrześniowej dziewczęta włączyły się do ruchu konspiracyjnego. Tak jak ich męscy rówieśnicy narażały życie w walce z najeźdźcą. W oddziałach państwa podziemnego służyły jako sanitariuszki, łączniczki, szyfrantki czy kurierki. Nawet Erich von dem Bach, generał SS i głównodowodzący wojskami dławiącymi powstanie warszawskie, był pod wrażeniem odwagi i godności polskich kobiet. Koniec wojny był dla młodziutkich weteranek Armii Krajowej początkiem nowego koszmaru. Dla komunistycznych władz żołnierze państwa podziemnego stanowili zagrożenie. Rozpoczęły się aresztowania. Zatrzymywano także te kobiety, których bracia lub mężowie walczyli na Zachodzie. Kilkunasto- lub dwudziestoparoletnie dziewczęta trafiały do więzień UB. W trakcie przesłuchań były bite i torturowane. Strażnicy i funkcjonariusze służby bezpieczeństwa robili wszystko, aby je upokorzyć. Golono im głowy do gołej skóry, zmuszano więźniarki do noszenia bielizny zabranej przez hitlerowców Żydówkom. W zimnych, zawilgoconych celach kobiety cierpiały z powodu licznych chorób. Wiele z nich nie przeżyło pobytu w więzieniach, ciągnących się tygodniami przesłuchań, katowania i poniżania. Na niektórych z nich zbrodniczy reżim wykonał egzekucje. Po latach kobiety pokolenia Armii Krajowej opowiadają o strasznych chwilach okupacji i okresie stalinowskim. Przed kamerą wspominają przykrości i prześladowania, z jakimi się spotykały już po zwolnieniu z ubeckich więzień. W filmie Aliny Czerniakowskiej wykorzystano także relacje więźniarek spisane przez profesor Barbarę Otwinowską, zasoby archiwalne TVP S.A. oraz materiały ikonograficzne warszawskiego Domu Literatury i ze zbiorów prywatnych. [TVP]

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=10943
Informacje25 lutego 2015, 20:42,

Muzyka na żywo w Klubie Mono


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

We wtorek 17 lutego 2015 r. na nowo otwartej scenie Klubu Mono, który powstał w miejsce mieszczącego się nad pizzerią Da Grasso klubu Billart, zagrał zespół Ostatni Przystanek Postępu.

Muzyka na żywo w Klubie Mono

Dla lokalu, który w weekendy serwuje muzykę głównie klubową był to swoisty debiut w tej roli, ale jak się szybko okazało, warunki jakimi dysponuje w pełni pozwalają na wydarzenia również z muzyką na żywo.

Dużą zasługą na pewno był dobór zespołu inaugurującego te cykliczne, jak zapowiadają właściciele klubu, koncerty.

Muzyka na żywo w Klubie Mono

Muzyka zespołu Ostatni Przystanek Postępu, choć stricte gitarowa, to klimatem przyjazna uchu i szybko zapadająca w pamięć. Dla sympatyków tzw. „muzyki środka”, jak choćby tej w wykonaniu zespołu Akurat (skojarzenie z instrumentami dętymi oczywiście), będzie to ciekawa pozycja do sprawdzenia.

Publiczność, umiarkowana, jak na te warunki lokalowe, która przybyła tego dnia na koncert, bardzo ciepło przyjęła artystów i nie pozwoliła im opuścić sceny bez kilku bisów.

Na zakończenie należy dodać, że klub świetnie sprawdził się w swej nowej roli i śmiało może dołączyć do lokali serwujących w tym mieście muzykę na żywo, zwłaszcza, że wedle zapowiedzi właścicieli, stylistyka daleka będzie od tego, co ma do zaoferowania istniejąca już od dość dawna na tym polu konkurencja.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

Muzyka na żywo w Klubie Mono

Z zaciekawieniem zatem czekamy na kolejne zapowiedzi koncertowe Klubu Mono!

Michał Kisielewski

Fot. Aleks Żurawski

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=37&t=10654

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie