Informacje31 grudnia 2007, 00:00,

Podsumowanie UMiG Góra Kalwaria inwestycji 2007 roku


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria www.gorakalwaria.pl pojawiło się sprawozdanie z inwestycji 2007 zrealizowanych przez gminę. Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółami. Na inwestycje realizowane w 2007 roku zaplanowano w budżecie gminy Góra Kalwaria, ponad 9 milionów złotych. Najważniejsze z nich to:

INWESTYCJE DROGOWE: zakończona została inwestycja obejmująca przebudowę ulic: Kilińskiego, Sportowej, Filipińskiej i Fabianiego w Górze Kalwarii”. Prace rozpoczęto w październiku 2006r. Zakres robót obejmował budowę kanalizacji deszczowej (o łącznej długości 2420m) w ulicy Kilińskiego, Bema, Filipińskiej, Fabianiego i Sportowej; przebudowę linii napowietrznej, kabli energetycznych, kanalizacji teletechnicznej, napowietrznej linii telekomunikacyjnej. Ciągi piesze, wjazdy bramowe (o łącznej powierzchni 7539 m2), oraz ulice: Bema, Fabianiego, cz. Filipińskiej (o łącznej powierzchni 2941m2) wykonane zostały z kostki brukowej. Nawierzchnia ulicy Sportowej i prawie całej Kilińskiego (o powierzchni 9859m2) wykonana została z masy asfaltowej. Na wybudowanie ulicy Kilińskiego pozyskano tereny od prywatnych właścicieli.

Wybudowano nawierzchnię asfaltową w ulicy Broniewskiego od skrzyżowania z ul. Staszica (z wjazdem w ul. Staszica) do ul. Pijarskiej (bez wjazdu w ulicę Pijarską) oraz ulice: Tuwima, Gałczyńskiego, Batorego i Sobieskiego (od ulicy Broniewskiego w stronę torów kolejowych) w Górze Kalwarii. Wykonano nawierzchnię o łącznej powierzchni 5590m2 oraz miejsca parkingowe o powierzchni 216m2. Zrealizowano prace związane z budową ulicy Krótkiej, bocznej Filipińskiej i miejsc postojowych przy ul. Kilińskiego w Górze Kalwarii. Wykonana została nawierzchnia w ulicy Krótkiej między ul. Filipińską a ulicą Bema z kostki brukowej o powierzchni 430m2, wraz z chodnikiem jednostronnym o łącznej powierzchni 202m2 , nawierzchnia asfaltowa w ulicy bocznej Filipińskiej o łącznej powierzchni 170m2. Wykonane zostały miejsca postojowe przy ulicy Kilińskiego z kostki brukowej betonowej o długości 24m powierzchni 60m2, chodnika z kostki betonowej o powierzchni 39m2 oraz umocniono skarpę elementami z Eko-płyty.

Wybudowano nową ulicę Papczyńskiego, chodnik oraz miejsca parkingowe przy Wieczerniku w Górze Kalwarii. Pod poszerzenie ulicy pozyskano tereny od prywatnych właścicieli działek. Wzdłuż ulicy wykonano stylowe oświetlenie uliczne wraz z przerobieniem przyłączy energetycznych.

W ramach przeprowadzanych remontów dróg wykonano dywaniki asfaltowe w miejscowościach: Dobiesz, Podosowa, Kolonia Czersk, Solec - droga na pograniczu z gminą Konstancin oraz ulica Porzeczkowa w Górze Kalwarii. Od listopada 2007 prowadzone są prace związane z budową ulicy Podleśnej w Baniosze długości 760 m, o łącznej powierzchni 5387,85 m2 wraz z chodnikiem o powierzchni 1538 m2

INWESTYCJE OŚWIATOWE: zakończono remont elewacji Szkoły Podstawowej w Baniosze rozpoczęty w 2006 r. W chwili obecnej trwają odbiory prac wchodzących w zakres remontu szkoły podstawowej w Coniewie. W ramach remontu wykonano termoizolację ścian zewnętrznych, wymianę pokrycia dachu, obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych. Wymieniono zniszczone elementy więźby dachowej. Zamontowano nowy daszek ochronny nad wejściem głównym do budynku oraz daszki nad wejściami bocznymi. Ułożono opaskę wokół obiektu.

W ramach zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zainstalowane zostały systemy monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Szkole nr 2 w Górze Kalwarii, w Zespołach Szkół: w Baniosze, Coniewie, Brześcach i Cendrowicach.

Wykonano dokumentację projektową dla zespołu boisk sportowych w Baniosze. W skład projektowanego obiektu wchodzić będą m. in. boisko do piłki nożnej o wymiarach 70 x 110 m ze sztuczną nawierzchnią z trawy syntetycznej, boisko wielofunkcyjne o wym. 22 x 44 m ze sztuczną nawierzchnią, korty tenisowe i bieżnia 4 torowa.

BUDYNKI MIESZKALNE I NOWA PRZYCHODNIA: trwają odbiory prac wchodzących w zakres przebudowy konstrukcji i pokrycia dachu budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Górze Kalwarii przy ul. Staszica. Ze względu na bardzo zły stan rozebrano istniejące przewody kominów wentylacji grawitacyjnej i spalinowej do poziomu stropodachu i ponownie wymurowano nowe do poziomu wynikającego z projektu. Rozebrano stare pokrycie z papy. Wykonano nowe ściany szczytowe z bloczków gazobetonowych nad istniejącymi ścianami konstrukcyjnymi, które zostały otynkowane. Wykonano nową konstrukcje drewnianą dachu, na której wykonano pokrycie z blachy ocynkowanej. Zamontowano nowe obróbki blacharskie, rynny i rury spustowe. Na stropodachu ułożono termoizolację. Zakończono budowę 9 szt. boksów garażowych przy ul. Chopina w Górze Kalwarii rozpoczętą w roku ubiegłym.

Prowadzone są prace związane z remontem i przebudową istniejącego budynku Izby Chorych na terenie dawnej Jednostki Wojskowej w Górze Kalwarii. W zakres prac wchodzi m. in. przebudowa dachu i adaptacja ostatniej kondygnacji na cele użytkowe oraz przystosowanie całego obiektu na potrzeby Przychodni Zdrowia. Porycie dachu blachą stalową ocynkowaną, zmiana usytuowania klatki schodowej i montaż dźwigu osobowo - sanitarnego, montaż drewnianej stolarki drzwiowej i okiennej, wykonanie tynków wewnętrznych i zewnętrznych, ułożenie posadzek z płytek i wykładziny PCV, wykonanie instalacji wewnętrznych tj. wodno - kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej, komputerowej, telefonicznej oraz wykonanie wentylacji mechanicznej.

SIEć CIEPLNA: wykonano sieć cieplną w ul. Ks. Sajny, 3-go Maja oraz na terenie dawnej jednostki wojskowej w Górze Kalwarii. Sieć wykonano z przyłączami do budynku Domu Kultury, Zakładu Gospodarki Komunalnej, budynku mieszkalnego, budynku dawnej Szkoły Gastronomicznej i Warsztatów Szkolnych, Domu żołnierza, Szkoły Gastronomicznej (nowej), Przychodni Zdrowia, Archiwum, budynku Ratusza, budynku mieszkalnego wielorodzinnego o łącznej długości 2x304,2 m. Prace obejmowały również montaż węzłów cieplnych wraz z adaptacją pomieszczeń w obiektach: Domu Kultury, ZGK, Archiwum, Ratusza, budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Wykonano ponad 1 km oświetlenia ulicznego we wsi Dobiesz - Sierzchów (Helenów).

Razem z inwestycjami powiatu piaseczyńskiego, na terenie naszej gminy, o czym pisaliśmy w informacji: Powiat Piaseczyński dla Gminy Góra Kalwaria, możemy dokonać pełnego bilansu 2007 roku w gminie Góra Kalwaria.
autor/źródło: Katarzyna Schab - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria

Napisz komentarz

Informacje31 grudnia 2007, 00:00,

Nie spalajmy odpadów w domowych piecach - informacja


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Bardzo ciekawy tekst o tym, jak trujemy się sami lub trują nas sąsiedzi pojawił się w portalu Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria www.gorakalwaria.pl Zachęcam do zapoznania się. Może raport da nam do myślenia. Trucizna z komina! Za oknem nie ma śniegu, ale sezon grzewczy trwa w pełni. Z kominów domów, które posiadają własne systemy ogrzewania, wydobywa się wtedy charakterystyczny dym i nieprzyjemny kwaśny zapach.

W wielu domowych piecach, zwłaszcza na wsi, spala się odpady, bo to pozornie łatwe i oszczędne. Do pieców wrzuca się wszystko, co daje się spalić: papiery, opakowania po żywności, plastikowe pojemniki, folie, kartony itp. Nie wszyscy wiedza, że spalanie odpadów łączy się z wydzielaniem różnych substancji chemicznych, wśród których mogą się znaleźć groźne trucizny. W procesie spalania śmieci, w szczególności tworzyw sztucznych, powstają toksyczne substancje takie jak:
dwutlenek siarki (SO2) atakuje najczęściej drogi oddechowe i struny głosowe. Wdychanie SO2 powoduje skurcze oskrzeli.
tlenki azotu (NOx) toksyczne działanie dwutlenku azotu polega na ograniczaniu dotlenienia organizmu; obciąża on zdolności obronne ustroju na infekcje bakteryjne. NO2 działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe, jest przyczyną zaburzeń w oddychaniu, powoduje choroby alergiczne.
tlenek węgla (CO) powstaje w wyniku niezupełnego spalania węgla. Jest niezwykle groźny, silnie toksyczny. Powoduje ciężkie zatrucia (zaczadzenie). Najbardziej wrażliwy na jego działanie jest mózg.
metale ciężkie(głównie Cd, Pb, Hg) odkładają się w szpiku kostnym, śledzionie i nerkach; uszkadzają układ nerwowy , powodują anemię, zaburzenia snu, pogorszenie sprawności umysłowej, agresywność; mogą wywołać zmiany nowotworowe.
wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) wywołują ostre i przewlekłe zatrucia.
dioksyny to jedne z najsilniejszych trucizn, jakie zna ludzkość. Są one 10 000 razy bardziej trujące od cyjanku potasu, lecz ich działanie nie jest natychmiastowe; powoli, ale skutecznie uszkadzają one narządy wewnętrzne: wątrobę, płuca, nerki, rdzeń kręgowy i korę mózgową, zwiększają także ryzyko wystąpienia nowotworów. Niecałe dwa miligramy dioksyn wystarczą, by zabić ważącego 80 kilogramów człowieka.

Spalanie odpadów w domowych piecach odbywa się w niskich temperaturach (200 – 500 0C), z czym wiąże się zwiększona emisja zanieczyszczeń do atmosfery i gleby. Poza tym kominy domów są niskim źródłem emisji i w tej sytuacji uniemożliwione zostaje wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i rozproszenie ich przez wiatr. Niekontrolowane spalanie odpadów miedzy innymi takich jak: butelki, opakowania plastikowe, kawałki mebli, laminatów, buty, worki, kolorowe gazety, opon jest obecnie głównym źródłem zanieczyszczania środowiska dioksynami. Substancje te, wydzielane w trakcie spalania, przedostają się do powietrza wraz z dymem i osiadają na glebie w postaci pyłów. Długo utrzymują się w środowisku, kumulują się w organizmach zwierząt i ludzi.

Palenie odpadów powoduje ponadto odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach. To z kolei może prowadzić do powstania kosztownych usterek, a nawet do zapalenia się instalacji grzewczej. Jeśli chcesz zachować czyste środowisko oraz zdrowie Twoje i Twojej Rodziny to: Nigdy nie pal odpadów w piecach (w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych, folii, gum, opon). Zainwestuj w nowoczesne kotły i piece o wysokiej sprawności energetycznej i ekologicznej. Stosuj proekologiczne źródła energii (olej, gaz, groszek).
autor/źródło: Katarzyna Schab - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie