Informacje27 marca 2013, 00:00,

Podsumowanie Turnieju Maszyn Wodnych

W dniu 23 marca 2013 roku w Piasecznie w Zespole Szkół Nr 1 przy ul. Szpitalnej 10 odbył się już II ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych organizowany przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną. Turniej skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy pasjonują się tworzeniem różnego rodzaju maszyn związanych przede wszystkim z przetwarzaniem energii wodnej na energię mechaniczną. Turniej polega na zbudowaniu turbiny wodnej, która była oceniana w dwóch konkurencjach - moc i wydajność.

PODSUMOWANIE TURNIEJU MASZYN WODNYCH 2013

Wszystkie zgłoszone turbiny były testowane na stanowisku pomiarowym zbudowanym przez Firmę Unilogo z Piaseczna. Na turbiny skierowany był strumień wody wytwarzany przez pompę wodną sterowaną falownikiem. Dokonywano pomiaru ilości zużytej wody i czas wykonania zadania z dokładnością 10 ml oraz czasu 1ms. Zadaniem maszyny było podniesienie ciężarka o masie 2,5 kg na wysokość 4 m. Wygrały maszyny, które uzyskały łącznie najlepsze wyniki pomiarowe.

PODSUMOWANIE TURNIEJU MASZYN WODNYCH 2013

Fundatorem nagród rzeczowych oraz pucharów była Gmina Piaseczno. Pakiet nagrodowy składał się z: dyplom, namiot, plecak, kask na rower,bidon, album o wodzie, Pen Driver 16 GB, MP 3,kalkulator, ołówek, żeton, smycz do kluczy, informatory o Gminie P-no oraz okładka na kartę. Patronat honorowy nad Turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. Partnerem merytorycznym była Firma PGE Energia Odnawialna S.A., której przedstawiciel wygłosił prelekcję o historii rozwoju elektrowni wodnych w Polsce. Patroni medialni to Gazeta Piaseczyńska, Kurier Południowy, Serwis Mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego oraz Radio Mazowsze. Partnerzy Gmina Piaseczno, UNILOGO, HS Studio, Wyższa szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie oraz PWIK Piaseczno.

PODSUMOWANIE TURNIEJU MASZYN WODNYCH 2013

Wyniki Turnieju Maszyn Wodnych:

Konkurencja - Moc
I miejsce Hydraty - 9,557 [s] 2,6[l] Gim. Nr 2 Piaseczno ul. Aleja Kalin 30
II miejsce Hydrokoksy - 9,588[s] 3,04[l] Gim. Nr 2 Piaseczno ul. Aleja Kalin 30
III miejsce Wodnik - 10,275[s] 4,4[l] Ukraina Krasnopillia Zagalnoswit
IV miejsce Fala - 10,887[s] 4,27[l] Ukraina Krasnopilia Zagalnoswit
V miejsce - Perpetum Turbine - 11,865[s] 2,64[l] LO Piaseczno ul. Chyliczkowska 17
VI miejsce Power of Water - 13,189[s] 5,9[l] ZS. Nr 1 Piaseczno ul. Szpitalna 10
VII miejsce Hydro Top - 13,792[s] 6,15[l] Gim. Nr 2 Piaseczno ul. Aleja Kalin 30
VIII miejsce L&M Water Team - 19,148[s] 8,98[l] ZS Nr 1 Piaseczno ul. Szpitalna 10
IX miejsce Naptunes - 24,697[s] 3,91[l] II LO Słupsk ul. Mickiewicza 3
X miejsce Turbo £ukasz Hydraulik - 28,157[s] 4,37[l] ZS. Nr 1 Piaseczno ul. Szpitalna 10
XI miejsce Turbowiadukt - 32,781[s] 14,04[l] ZS. Nr 1 Piaseczno ul. Szpitalna 10
XII miejsce Legioniści - 34,88[s] 13,18[l] ZS. Nr 1 Piaseczno ul. Szpitalna 10

Składy Drużyn z konkurencji - Moc:
1. "Hydraty" opiekun Piotr Orepuk kap.Szymon Nalewczyński
2. "Hydrokoksy" opiekun Piotr Orepuk kap. Michał Krupa, Martyna Rytka, Mateusz Zwierzyński
3. "Wodnik" opiekun Anatolij Jaremczuk, Nadija Kunec kap. Konstantyn Kunec, Dmytro Minaew
4. "Fala" opiekun Anatolij Jaremczuk, Nadija Kunec kap. Sergej Ljaszenko, Władymir Kryworotenko
5. "Perpetum Turbine" opiekun Wojciech żurakowski kap. Hubert Gut, Maciej £odyga, Michał Mistrzyk
6. "Power of Water" opiekun Jerzy Stercuła. kap. Mateusz Pastuszka, Michał Walicki, Krystian Kośmider
7. "Hydro Top" opiekun Piotr Orepuk kap. Poitr Lewandowski, Adam Suchodolski
8. "L&M Water Team" opiekun Zdzisław Ciepielewski kap. £ukasz Minderski, Marcin Ogorzelski
9. "Neptunes" opiekun Grażyna Linder, Romuald Ratajczak kap. Michał Ratajczak, Krzysztof Korczak.
10. "Turbo £ukasz Hydraulik" opiekun Jerzy Stercuła kap. £ukasz Boguta
11. "Turbowiadukt" opiekun Agnieszka Wasiak kap. Michał Gawryluk, Tomasz Andziak
12. "Legioniści" opiekun Jerzy Stercuła kap. Piotr Borek, £ukasz Pindelski
Maszyny pozostałych Drużyn nie wykonały zadania.

Konkurencja - Wydajność:
I miejsce Na Kropelce 2,6[l] 9,557[s] VII LO Warszawa ul. Wawelska 49
II miejsce Perpetum Turbine 2,62[l] 11,745[s] LO Piaseczno ul. Chyliczkowska 17
III miejsce Dobra Woda 2,83[l] 12,485[s] Gim. Nr 122, Gim. ul. Konc.4 W-wa
IV miejsce Neptunes 5,47[l] 36,308[l] II LO Słupsk ul. Mickiewicza 3
V miejsce L&M Water Team 7,53[l] 17,256[s] Z. Sz. Nr 1 Piaseczno ul. Szpitalna 10
VI miejsce Hydromechanicy 8,35[l] 38,844[s] Z. Sz. Nr 1 Piaseczno ul. Szpitalna 10

Składy Drużyn z konkurencji - Wydajność:
1. "Na Kropelce" opiekun Renata Piotrowska kap. Marek Piotrowski
2. "Perpetum Turbine" opiekun Wojciech żurakowski kap. Hubert Gut, Maciej £odyga, Michał Mistrzyk
3. "Dobra Woda" opiekun Michał Maszkiewicz kap. Mateusz Maszkiewicz, Szymon Maszkiewicz
4. "Neptunes" opiekun Grażyna Linder, Romuald Ratajczak kap. Michał Ratajczak, Krzysztof Korczak
5. "L&M Water Team" opiekun Zdzisław Ciepielewski kap. £ukasz Minderski, Marcin Ogorzelski
6. "Hydromechanicy" opiekun Jerzy Stercuła kap. Przemysław Postek, Mateusz Borowski
Maszyny pozostałych Drużyn nie wykonały zadania.
autor/źródło: Katarzyna Kondraciuk

Informacje27 marca 2013, 00:00,

Sortownia śmieci na terenie Wólki Kozodawskiej

8 kwietnia 2013 roku o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w Jazgarzewie odbędzie się spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Piaseczno, w sprawie planowanej budowy Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów. Zakładana lokalizacja: między Cmentarzem Jazgarzewskim a Oczyszczalnią Ścieków w Wólce Kozodawskiej, przy skrzyżowaniu ul. ¬ródlanej i Herbacianej Róży. Do sortowni miałyby przyjeżdżać ciężarówki z sortowanymi odpadami, które Gmina będzie odbierała od mieszkańców Gminy Piaseczno. Spowoduje to znaczne zwiększenie ruchu ciężarowego w tej okolicy.

SORTOWNIA ŚMIECI NA TERENIE WÓLKI KOZODAWSKIEJ