Informacje27 października 2016, 19:00,

Podróż po torach życia wydarzenie teatralne gimnazjalistów z Piaseczna i Zalesia Górnego

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu teatralnym przygotowanym przez grupę gimnazjalistów z Piaseczna i Zalesia Górnego. Wydarzenie teatralne odbędzie się 27 października 2016 roku o godzinie 19.00. Miejsce: Teren Kolei Wąskotorowej w Piasecznie przy ul. Sienkiewicza 14, Piaseczno. Wstęp wolny! "Nie czekaj na swoją kolej, stawiaj tory" – tak radzi Kolejarz, jeden z bohaterów spektaklu, Nastolatkowi, który się "wykoleił". Zapraszamy!

PODRÓŻ PO TORACH ŻYCIA WYDARZENIE TEATRALNE GIMNAZJALISTÓW Z PIASECZNA I ZALESIA GÓRNEGO

PO TORACH ŻYCIA - to projekt edukacji kulturalnej, dofinansowany z programu Razem dla kultury - Inicjatywy lokalne, realizowanego przez Fundacje Bonum et Sapientia i Centrum Kultury w Piasecznie w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016. Skierowany do gimnazjalistów z Gimnazjum nr 2 im Jana Pawła II w Piasecznie i Gimnazjum w Zalesiu Górnym. Składał się z dwumiesięcznych warsztatów dramowo-teatralnych, prowadzonych przez instruktorki: Monikę Wyrzykowską i Małgorzatę Fąfrowicz-Szamocką, sprzyjających integracji i zaangażowaniu uczestników. W trakcie zajęć dzielili się oni swoimi pomysłami, odczuciami, wykorzystując swoje zdolności, a niekiedy dopiero je odkrywając. Efektem zajęć było stworzenie wydarzenia teatralnego - spektaklu na terenie Piaseczyńskiej Kolejki Wąskotorowej.

PO TORACH ŻYCIA od innych projektów teatralnych odróżnia sposób pracy - metoda Teatru ze Społecznością. Co to takiego? To metoda pracy skierowana do konkretnej społeczności, w tym wypadku do młodzieży (13-16 lat). Na każdym etapie projektu najważniejsze jest zaangażowanie uczestników, ponieważ spektakl, powstaje przy wykorzystaniu ich naturalnych talentów. To oni są dramaturgami i aktorami, scenografami i muzykami, a prowadzący zajęcia jedynie pomagają, nadając spektaklowi ostateczną formę. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie opowieści pracowników i pasjonatów wąskotorowej kolejki w Piasecznie, ale też znalazły się w nim refleksje na temat drogi życia młodych uczestników projektu. Wydaje się, że każdy z nich wniósł do niego część siebie, swojej historii, która w ten sposób będzie mogła zacząć żyć własnym życiem.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Oprawą muzyczną zajął się Michał Kisielewski KOLOROFONIA, plastyczną - Wiesław Szamocki, kostiumy i charakteryzacja Patrycja Tokaj, kamera Franciszek Szamocki, obsługą techniczną kierował Paweł Górski z Centrum Kultury w Piasecznie, a video przygotował Kasper Szamocki. Specjalne podziękowania należa się pracownikom i członkom Piaseczyńskiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. Bez ich wsparcia, zangażowania i pomocy ten projekt, nie mógłby być zrealizowany. https://www.facebook.com/potorachzycia

Informacje22 października 2016, 18:00,

Kandydat spektakl teatralny Teatru Podaj Dalej w Tarczynie

Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie zaprasza na spektakl teatralny KANDYDAT, który będzie można obejrzeć 22 października 2016 roku o godz. 18.00 Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury ul. J. Stępkowskiego 17, Tarczyn.

KANDYDAT SPEKTAKL TEATRALNY TEATRU PODAJ DALEJ W TARCZYNIE

Teatr Podaj Dalej powstał w czerwcu 2014 roku z inicjatywy aktorów biorących udział w spektaklu „Kandydat”. Komedia jest dla nich nośnikiem porozumienia i dialogu z widzami. Artyści nie chcą nikogo ośmieszać w swoich spektaklach, ale w żartobliwy sposób pokazywać absurdy świata. W końcu poprzez śmiech łatwiej jest mówić o sprawach trudnych. Uważają, że sztuka powinna stawiać trudne pytania, na które widz skłonny jest szukać odpowiedzi. Teatr Podaj Dalej chce inicjować dyskusję, która wpłynie na zmianę zachowań jednostki ludzkiej. Jako swoje motto przytaczają słowa Louisa de Funes, że „ śmiech jest dla duszy tym samym, co tlen dla płuc”.

Sztuka „Kandydat” w satyryczny sposób pokazuje drogę do Pałacu Prezydenckiego. Zainteresuje ona zarówno fanów polityki, jak również osoby spragnione humorystycznego spojrzenia na mechanizmy rządzące obecnym światem. To współczesny spektakl pisany dla konkretnych aktorów, którzy poprzez satyrę chcą obnażyć niedoskonałości obserwowanej rzeczywistości. Ciekawostką jest fakt, że napisany ponad cztery lata temu tekst z każdym miesiącem zyskuje na aktualności. Afery i żarty, które jeszcze niedawno były political-fiction, dziś są naszą codziennością. Każde niemal zdanie w spektaklu jest obecnie znaczące.

Seweryn Wysocki (Kandydat) to prosty i uczciwy człowiek, dla którego największą wartością w życiu jest pomoc innym ludziom. Olbrzymie poparcie w lokalnej społeczności bohater zyskuje dzięki swojej ofiarności podczas powodzi (otrzymane z ubezpieczenia pieniądze przeznaczył na cele społeczne). Jego sukces i sławę postanawiają wykorzystać przedstawiciele środowiska medialnego – dziennikarka i specjalista ds. wizerunku. Aby zaistnieć w świecie wielkiej polityki, wciągają Seweryna w sieć ludzkich manipulacji, które mają doprowadzić Kandydata do upragnionego stanowiska. Kampania wyborcza rusza, a zwykły obywatel staje się jednym z trybów machiny Państwa, gdzie aby przetrwać trzeba się rozpychać obiema rękami, co dla Kandydata z jego wartościami może się okazać pyrrusowym zwycięstwem.

„Chcemy bawić i skłaniać do refleksji, nie krytykując konkretnych osób ani poglądów politycznych, czy życiowych. Mamy nadzieję, że dzięki spektaklowi widzowie postawią sobie ważne pytania, dotyczące odpowiedzialności za władzę, a to skłoni ich do głębszej refleksji na temat kraju, życia, wartości człowieka” – mówi reżyser spektaklu – Witold Bieliński.

Reżyseria – Witold Bieliński, Tekst – Magdalena Mroszkiewicz, Muzyka – Tomasz Bieliński, Scenografia i kostiumy – Beata Dąbska, Charakteryzacja: Justyna Zaranek. Obsada: Kandydat – Jarosław Gruda, Dziennikarka – Magdalena Mroszkiewicz, PR-owiec – Bartosz Dermont.