Artykuł partnerski22 listopada 2019, 15:27,

Podesty robocze - w których pracach sprawdzą się najlepiej?

Podesty robocze - w których pracach sprawdzą się najlepiej?

Podczas prac przeprowadzanych na wysokościach - najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zasada ta tyczy się nie tylko podnośników o wysięgnikach do kilkunastu metrów, ale także stosunkowo niewielkich podestów roboczych. Chcesz wiedzieć w których pracach najlepiej sprawdzą się podesty robocze, a jednocześnie jak sprawić, aby były one wykorzystywane bezpiecznie? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule!

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Podesty robocze - charakterystyka

Podest roboczy stanowi statyczną konstrukcję wynikającą z połączenia ze sobą elementów platformy ulokowanej na dwóch, równolegle ustawionych drabinach. Głównymi cechami charakteryzującymi podest roboczy powinny być:

 • trwałość,
 • solidność;
 • wysoka jakość wykonania;
 • prosty, nieskomplikowany montaż;
 • dobra stabilność konstrukcji;
 • łatwy demontaż i niewielkie rozmiary po złożeniu (ułatwiające przechowywanie).

Ponadto, bardzo istotna jest niezawodność konstrukcji, dlatego też, należy zwracać szczególną uwagę na to, aby zakupiony podest roboczy spełniał wymagania i normy Unii Europejskiej.
Co ważne - jeżeli platforma pomostu roboczego jest umieszczona powyżej 1. metra nad poziomem podłoża, to powinien on być dodatkowo wyposażony w bezpieczne barierki zabezpieczające przed upadkiem.

Przepisy dotyczące podestów roboczych

Z uwagi na specyficzne zastosowanie podestów roboczych do prac na wysokościach, przepisy dotyczące tych konstrukcji można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (z późniejszymi zmianami).
Najważniejszym zapisem z tego dokumentu dotyczącym podestów roboczych są wymagania, jakie muszą one spełniać:

 • powierzchnia platformy pomostu roboczego musi być takiej wielkości, aby była wystarczająca zarówno dla pracowników, narzędzi, jak i niezbędnych materiałów;
 • podłoga (czyli platforma) pomostu musi być pozioma i solidna, ponadto bardzo ważne jest jej trwałe przymocowanie do pozostałych elementów konstrukcyjnych;
 • każdy pomost roboczy powinien posiadać w dobrze widocznym miejscu umieszczoną informację o maksymalnej dopuszczalnej wielkości obciążenia.

Przestrzeganie powyższych zasad jest niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa. Podesty robocze (tak samo jak i drabiny) powinny być w firmach poddawane regularnym przeglądom stanu technicznego, mającym na celu wyeliminowanie ryzyka związanego z pracą na wysokości. Poza tym bardzo ważna jest prawidłowa, zgodna z zaleceniami producenta konserwacja tych konstrukcji.

Gdzie wykorzystuje się podesty robocze?

Podesty robocze wykorzystuje się w pracach, gdzie wymagany jest bezpieczny dostęp do przestrzeni na konkretnej (raczej niewielkiej) wysokości. Są one szczególnie popularne w branży budowlanej - do prac z zakresu wykończenia pomieszczeń (renowacji, malowania i wykończenia ścian oraz sufitów), a także w przypadku:

 • montażu i naprawy instalacji elektrycznych i oświetlenia;
 • szerokiego zakresu napraw wykonywanych przez służby techniczne;
 • prac produkcyjnych w obrębie linii technologicznej;
 • prac porządkowych (mycia elewacji, okien, usuwanie zanieczyszczeń z rynien).

Podest roboczy czy drabina?

Podest, jak i drabina charakteryzuje podobny zasięg pod względem wysokości, natomiast obydwie konstrukcje różni przede wszystkim:

 • komfort użytkowania;
 • stabilność;
 • zakres i dostępność do konkretnej powierzchni.

Z pewnością podest roboczy zapewnia lepszy dostęp do wymaganego miejsca, a także posiada więcej miejsca na platformie, na której zmieszczą się niezbędne do wykonania prac materiały oraz narzędzia. Tego typu miejsca nie posiada drabina. Korzystając z niej pracownik ma ograniczone możliwości ruchowe, gdyż musi przez cały czas trzymać się, tak aby nie stracić równowagi.
Obydwie konstrukcje wymagają umiejscowienia na twardym i prostym podłożu, jednak zdecydowanie wygodniejszym i bardziej pewnym rozwiązaniem jest wybór podestu roboczego.

Ruchome podesty robocze

A jeśli potrzeba urządzenia, które będzie zapewniało dostęp do większych wysokości a przy tym będzie miało możliwość samodzielnego przemieszczania się, warto pomyśleć o ruchomych podestach roboczych. Najbardziej popularne w tej kategorii są:

 • podnośniki koszowe;
 • zwyżki teleskopowe (proste i łamane);
 • zwyżki nożycowe.

Wspólną cechą wszystkich tych urządzeń jest wyposażenie pojazdów w wydajny, a zarazem ekonomiczny napęd, który pozwala im na samodzielne przemieszczanie się w miejsce pracy.
Z uwagi na duży parametr maksymalnej wysokości podnoszenia ruchome podesty zwykle są wykorzystywane w pracach zewnętrznych przede wszystkim w branży budowlanej; ale także:

 • w różnego typu pracach porządkowych;
 • podczas napraw trakcji kolejowych oraz sieci energetycznych;
 • do różnego typu zadań związanych z budową scen, estrad i innego typu tymczasowych powierzchni;
 • w celu montażu ozdób świątecznych itp w przestrzeni miejskiej.

Podsumowując - ruchome podesty sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest uniesienie ludzi lub przedmiotów na duże wysokości. Tego typu podesty w różnej odsłonie znaleźć można m.in. tutaj.

Podsumowanie

Zarówno podesty robocze ruchome, jak i nie nieruchome wpływają pozytywnie na usprawnienie prac wykonywanych na wysokościach. Należy jednak pamiętać, aby nabywając je - kierować się przede wszystkim troską o wysoką jakość wykonania konstrukcji oraz przestrzeganie norm technicznych. Ponadto, nie można zapominać o regularnych kontrolach stanu technicznego podestów i usuwaniu na bieżąco powstałych usterek, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom mającym na co dzień do czynienia z podestami roboczymi.

autor/źródło: lemarpol.eu

Napisz komentarz

Artykuł partnerski22 listopada 2019, 15:26,

Klimatyzator domowy - jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Klimatyzator domowy - jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym. Niestety w wyniku globalnego ocieplenia strefy klimatyczne ulegają znacznej transformacji. Okazuje się, że bardzo wysokie temperatury latem nie są już niczym zaskakującym. Właściwie bez wykorzystania urządzeń chłodniczych trudno jest normalnie funkcjonować i czuć się komfortowo we własnym domu. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w klimatyzatory domowe, które w znaczny sposób wpłyną na zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz naszego mieszkania czy domu. Wybierając odpowiedni klimatyzator należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Wybór odpowiedniego urządzenia wymaga zapoznania się z licznymi parametrami.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Wybór klimatyzatora domowego - najważniejsze parametry

Pierwszym bardzo ważnym czynnikiem jest określenie powierzchni chłodzącej. Należy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia w którym chcemy go zainstalować. W tym celu należy dokonać kilka pomiarów, aby odpowiednio dobrać rodzaj klimatyzatora domowego. Warto też zainteresować się klasą energetyczną. Jak każde tego typu urządzenie, aby mogło prawidłowo spełniać swoją funkcje musi nastąpić pobór prądu. Jeżeli zależy nam na jak najniższym rachunku za pobór energii powinniśmy wybrać sprzęt z klasy A lub A+. Dość istotnym aspektem jest również cena. Na rynku mamy różne rodzaje klimatyzatorów domowych w szerokim zakresie cenowym, co daje każdemu konsumentowi dobrać odpowiedni model na miarę jego możliwości finansowych.

Każde mieszkanie czy dom różnią się od siebie rozmieszczeniem i wielkością pomieszczeń. Dodatkowo ilość miejsca przeznaczona na instalacje klimatyzatora domowego jest kwestią bardzo indywidualną. Dlatego też warto wziąć pod uwagę wymiary klimatyzatora oraz rodzaj i miejsce montażu. Domowe klimatyzatory można zainstalować na ścianie, przypodłogowo lub przystropowo. Wybór należy do klienta w zależności od jego potrzeb. Kolejną ważną rzeczą jest moc chłodzenia od której zależy jak szybko dokonamy ochłodzenia pomieszczenia do odpowiedniej temperatury. Siła nawiewu również jest rzeczą istotną, gdyż od tego parametru zależy między innymi czas w jakim osiągniemy komfort termiczny. Warto zorientować się jaki poziom hałasu generuje klimatyzator domowy - jest to bardzo istotne ze względu na możliwość używania w nocy, gdzie ilość decybeli może wpływać na jakość snu użytkownika.

Na rynku istnieje wiele modeli, gdzie producenci idąc za postępem technologii gwarantują również bardzo nowoczesne rozwiązania związane ze sposobem sterowania. Niemalże każdy model w zestawie zawiera pilot za pomocą którego możemy wygodnie z kanapy ustawić satysfakcjonujące nas funkcje. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość sterowania za pomocą telefonu, co daje nam szansę na ustawienie parametrów kiedy to znajdujemy się poza domem. Możemy włączyć urządzenie będąc w pracy i ochłodzić mieszkanie tuż przed powrotem. Warto zwrócić uwagę na inne dodatkowe funkcje typu czasowe włączenie lub wyłączenie klimatyzatora.

Część konsumentów oprócz chłodzenia oczekuje również funkcji grzewczej. Producenci stworzyli modele, które dają możliwość ogrzewania niewielkiego pomieszczenia. Jeżeli ktoś ma małe mieszkanie może częściowo zrezygnować z konwencjonalnego sposobu ogrzewania na rzecz funkcji grzewczej klimatyzatora, która dodatkowo jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym.

Czasami należy liczyć się z koniecznością zainstalowania jednostki zewnętrznej,a przy jej wyborze warto dowiedzieć się jaka jest maksymalna długość oraz wysokość instalacji. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę poziom hałasu oraz wibracji jaki może generować.

Dla osób mających znaczne organicznie w sposobie instalacji klimatyzatora domowego mogą zakupić klimatyzator przenośny, którego umiejscowienie w domu czy mieszkaniu można nieustannie zmieniać. Należy pamiętać, że służą one do ochłodzenia niewielkich powierzchni i zazwyczaj cechują się niewielką mocą chłodzenia.

Każdy klimatyzator jest objęty gwarancją i warto wziąć pod uwagę jej długość i zakres usług serwisowych, które ją obejmują. W razie jakiejkolwiek awarii lepiej mieć pewność, ze możemy liczyć na pomoc specjalistów.

autor/źródło: kaisai.com

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie