Informacje25 kwietnia 2009, 00:00,

Pociągi podmiejskie dojadą z Warszawy do Góry Kalwarii

Są szanse, że na początku czerwca pociągi zaczną dojeżdżać do Góry Kalwarii. Przejazd koleją do Warszawy trwałby krócej niż zakorkowanymi drogami. Teraz podróż samochodem czy autobusem z miasta położonego 30 km od stolicy w szczycie komunikacyjnym trwa nawet dwie godziny. Na obu trasach dojazdowych (przez Piaseczno albo Konstancin-Jeziornę) tworzą się ogromne korki. Pociągi mogą być więc prawdziwym wybawieniem dla mieszkańców. Z Góry Kalwarii pojadą linią do Czachówka używaną teraz przez składy towarowe i tu skręcą do Warszawy na linię radomską. Przejazd z Góry Kalwarii do Dworca Śródmieście, zajmie blisko godzinę, a do stacji Warszawa Służewiec - 40 minut.

Według Haliny Sekity, szefowej Kolei Mazowieckich, pociągi dotrą do Góry Kalwarii na początku czerwca lub września. Na razie nie chce mówić o szczegółach tego połączenia. Mazowiecki radny Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (PO), który mocno lobbował za uruchomieniem tych kursów, przekonuje, że czerwcowego terminu uda się dotrzymać, jeśli gmina zdąży wyremontować zaniedbany peron. - Trzeba tam m.in. postawić wiatę i poprawić dojście - wylicza radny. Władze Góry Kalwarii liczą, że zdążą z remontem. - Ogłosiliśmy już przetargi. W dalszej kolejności przy stacji chcemy uruchomić parking przesiadkowy - planuje Renata Lasocka z urzędu gminy w Górze Kalwarii.

Koleje Mazowieckie przygotowały już wstępny rozkład jazdy. Na trasie do stolicy kursowałyby cztery pary pociągów. Z Góry Kalwarii składy mają odjeżdżać o godz. 5.15, 6.10, 13.15 i 17. Widać więc, że został on, niestety, ułożony głównie z myślą o tych, którzy dojeżdżają do pracy lub do szkoły na godz. 7 i 8. Dlaczego nie ma pociągu, który do stolicy docierałby np. ok. godz. 8.30? - To na razie wstępny projekt rozkładu. Być może coś jeszcze w nim się zmieni - uspokaja Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Tymczasem do władz Góry Kalwarii zgłaszają się już przewoźnicy, którzy chcieliby dowozić pasażerów z centrum miasteczka do oddalonej o ponad kilometr stacji. Mikrobusy docierałyby tam na kilka minut przed odjazdem pociągu. W urzędzie gminy nie wykluczają, że wraz z uruchomieniem połączenia kolejowego, ruszy też dowozowa linia autobusowa. ¬ródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna www.wyborcza.pl
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Informacje25 kwietnia 2009, 00:00,

Zajęcia sportowo - rekreacyjne na terenie Zimnych Dołów

Stowarzyszenie Rekreacyjno Sportowe KONDYCJA zaprasza zainteresowanych aktywną forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, na udział w zajęciach sportowo rekreacyjnych pod fachowym okiem prowadzących instruktorów sportu. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę o godzinie 12:00. Miejsce spotkań to parking leśny na Zimnych Dołach (Zalesie Górne, tereny Chojnowskiego Parku Krajobrazowego). Organizatorzy ścieżki rekreacyjnej ABC KONDYCJA, gwarantują dobrą zabawę i fachową opiekę. Nie trać czasu i przyjdź w najbliższą sobotę na zajęcia!

Stowarzyszenie Rekreacyjno Sportowe KONDYCJA

ul. Leśna 1, żabieniec