Informacje25 kwietnia 2009, 00:00,

Pociągi podmiejskie dojadą z Warszawy do Góry Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Są szanse, że na początku czerwca pociągi zaczną dojeżdżać do Góry Kalwarii. Przejazd koleją do Warszawy trwałby krócej niż zakorkowanymi drogami. Teraz podróż samochodem czy autobusem z miasta położonego 30 km od stolicy w szczycie komunikacyjnym trwa nawet dwie godziny. Na obu trasach dojazdowych (przez Piaseczno albo Konstancin-Jeziornę) tworzą się ogromne korki. Pociągi mogą być więc prawdziwym wybawieniem dla mieszkańców. Z Góry Kalwarii pojadą linią do Czachówka używaną teraz przez składy towarowe i tu skręcą do Warszawy na linię radomską. Przejazd z Góry Kalwarii do Dworca Śródmieście, zajmie blisko godzinę, a do stacji Warszawa Służewiec - 40 minut.

Według Haliny Sekity, szefowej Kolei Mazowieckich, pociągi dotrą do Góry Kalwarii na początku czerwca lub września. Na razie nie chce mówić o szczegółach tego połączenia. Mazowiecki radny Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (PO), który mocno lobbował za uruchomieniem tych kursów, przekonuje, że czerwcowego terminu uda się dotrzymać, jeśli gmina zdąży wyremontować zaniedbany peron. - Trzeba tam m.in. postawić wiatę i poprawić dojście - wylicza radny. Władze Góry Kalwarii liczą, że zdążą z remontem. - Ogłosiliśmy już przetargi. W dalszej kolejności przy stacji chcemy uruchomić parking przesiadkowy - planuje Renata Lasocka z urzędu gminy w Górze Kalwarii.

Koleje Mazowieckie przygotowały już wstępny rozkład jazdy. Na trasie do stolicy kursowałyby cztery pary pociągów. Z Góry Kalwarii składy mają odjeżdżać o godz. 5.15, 6.10, 13.15 i 17. Widać więc, że został on, niestety, ułożony głównie z myślą o tych, którzy dojeżdżają do pracy lub do szkoły na godz. 7 i 8. Dlaczego nie ma pociągu, który do stolicy docierałby np. ok. godz. 8.30? - To na razie wstępny projekt rozkładu. Być może coś jeszcze w nim się zmieni - uspokaja Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Tymczasem do władz Góry Kalwarii zgłaszają się już przewoźnicy, którzy chcieliby dowozić pasażerów z centrum miasteczka do oddalonej o ponad kilometr stacji. Mikrobusy docierałyby tam na kilka minut przed odjazdem pociągu. W urzędzie gminy nie wykluczają, że wraz z uruchomieniem połączenia kolejowego, ruszy też dowozowa linia autobusowa. ¬ródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna www.wyborcza.pl
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Napisz komentarz

Informacje23 kwietnia 2009, 00:00,

Obrazki z mojego ogródka wystawa Marka Zdrzywłowskiego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Gminny Ośrodek Kultury Lesznowola serdecznie zaprasza na fascynujący wieczór z fotografią: Obrazki z mojego ogródka. Świat kwiatów ukaże nam pan Marek Zdrzyłowski, świetny fotografik, Redaktor Naczelny Co? Gdzie? Kiedy? na Mazowszu, a także instruktor warsztatów fotografii cyfrowej w GOK Lesznowola. Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 kwietnia 2009 roku o godz. 18:00 w Filii Ośrodka Kultury w Mysiadle przy ul. Topolowej 2. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na wystawę fotografii Marka Zdrzywłowskiego: Obrazki z mojego ogródka.

Wystawa Fotografii Marka Zdrzywłowskiego - Obrazki z mojego ogródka

Marek Zdrzyłowski napisał na swoje stronie: jestem przekonany, że dzięki stosowanym przeze mnie prostym i czytelnym środkom wyrazu, moje fotografie są bardzo szczere i prawdziwe. Zawieram w nich moje radości i smutki, zapatrzenia i zadumania, wzruszenia i przeżycia. W swoich pracach koncentruję się na detalu, gdyż to on właśnie jest nośnikiem treści. Wszystko inne służy tylko jego podkreśleniu i harmonijnym z nim współistnieniu. Bawię się grą świateł, kształtem, kolorem, formą i kompozycją. Lubię obrazy dynamiczne, dlatego niekiedy na moich fotografiach niektóre elementy, bądź całe obrazy, są poruszone. Zapraszam do wędrówki po mojej galerii: www.fotogaleria.az.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Lesznowola
Tematy:Lesznowola

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie