Informacje25 kwietnia 2009, 00:00,

Pociągi podmiejskie dojadą z Warszawy do Góry Kalwarii

Są szanse, że na początku czerwca pociągi zaczną dojeżdżać do Góry Kalwarii. Przejazd koleją do Warszawy trwałby krócej niż zakorkowanymi drogami. Teraz podróż samochodem czy autobusem z miasta położonego 30 km od stolicy w szczycie komunikacyjnym trwa nawet dwie godziny. Na obu trasach dojazdowych (przez Piaseczno albo Konstancin-Jeziornę) tworzą się ogromne korki. Pociągi mogą być więc prawdziwym wybawieniem dla mieszkańców. Z Góry Kalwarii pojadą linią do Czachówka używaną teraz przez składy towarowe i tu skręcą do Warszawy na linię radomską. Przejazd z Góry Kalwarii do Dworca Śródmieście, zajmie blisko godzinę, a do stacji Warszawa Służewiec - 40 minut.

Według Haliny Sekity, szefowej Kolei Mazowieckich, pociągi dotrą do Góry Kalwarii na początku czerwca lub września. Na razie nie chce mówić o szczegółach tego połączenia. Mazowiecki radny Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (PO), który mocno lobbował za uruchomieniem tych kursów, przekonuje, że czerwcowego terminu uda się dotrzymać, jeśli gmina zdąży wyremontować zaniedbany peron. - Trzeba tam m.in. postawić wiatę i poprawić dojście - wylicza radny. Władze Góry Kalwarii liczą, że zdążą z remontem. - Ogłosiliśmy już przetargi. W dalszej kolejności przy stacji chcemy uruchomić parking przesiadkowy - planuje Renata Lasocka z urzędu gminy w Górze Kalwarii.

Koleje Mazowieckie przygotowały już wstępny rozkład jazdy. Na trasie do stolicy kursowałyby cztery pary pociągów. Z Góry Kalwarii składy mają odjeżdżać o godz. 5.15, 6.10, 13.15 i 17. Widać więc, że został on, niestety, ułożony głównie z myślą o tych, którzy dojeżdżają do pracy lub do szkoły na godz. 7 i 8. Dlaczego nie ma pociągu, który do stolicy docierałby np. ok. godz. 8.30? - To na razie wstępny projekt rozkładu. Być może coś jeszcze w nim się zmieni - uspokaja Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Tymczasem do władz Góry Kalwarii zgłaszają się już przewoźnicy, którzy chcieliby dowozić pasażerów z centrum miasteczka do oddalonej o ponad kilometr stacji. Mikrobusy docierałyby tam na kilka minut przed odjazdem pociągu. W urzędzie gminy nie wykluczają, że wraz z uruchomieniem połączenia kolejowego, ruszy też dowozowa linia autobusowa. ¬ródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna www.wyborcza.pl
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Informacje23 kwietnia 2009, 00:00,

Obrazki z mojego ogródka wystawa Marka Zdrzywłowskiego

Gminny Ośrodek Kultury Lesznowola serdecznie zaprasza na fascynujący wieczór z fotografią: Obrazki z mojego ogródka. Świat kwiatów ukaże nam pan Marek Zdrzyłowski, świetny fotografik, Redaktor Naczelny Co? Gdzie? Kiedy? na Mazowszu, a także instruktor warsztatów fotografii cyfrowej w GOK Lesznowola. Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 kwietnia 2009 roku o godz. 18:00 w Filii Ośrodka Kultury w Mysiadle przy ul. Topolowej 2. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na wystawę fotografii Marka Zdrzywłowskiego: Obrazki z mojego ogródka.

Wystawa Fotografii Marka Zdrzywłowskiego - Obrazki z mojego ogródka

Marek Zdrzyłowski napisał na swoje stronie: jestem przekonany, że dzięki stosowanym przeze mnie prostym i czytelnym środkom wyrazu, moje fotografie są bardzo szczere i prawdziwe. Zawieram w nich moje radości i smutki, zapatrzenia i zadumania, wzruszenia i przeżycia. W swoich pracach koncentruję się na detalu, gdyż to on właśnie jest nośnikiem treści. Wszystko inne służy tylko jego podkreśleniu i harmonijnym z nim współistnieniu. Bawię się grą świateł, kształtem, kolorem, formą i kompozycją. Lubię obrazy dynamiczne, dlatego niekiedy na moich fotografiach niektóre elementy, bądź całe obrazy, są poruszone. Zapraszam do wędrówki po mojej galerii: www.fotogaleria.az.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Lesznowola
Tematy:Lesznowola