Informacje2 marca 2007, 00:00,

Planowane linie nocne są za drogie - dylematy gmin


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Zarząd Transportu Miejskiego przygotował projekt wydłużenia tras nocnych linii z Warszawy do sąsiednich miejscowości, w tym m.in. do Konstancina-Jeziorny i Piaseczna. Jedynym mankamentem autobusów jest to, że miałyby je finansować w całości samorządy. W ubiegłym tygodniu ZTM wystał do urzędów wstępne propozycje przebiegu linii nocnych na ich terenie oraz wyliczenia kosztów usługi. Gminy musiałyby pokryć w 100 procentach koszt funkcjonowania linii poza granicami Warszawy. ZTM uzasadnia to tym, że komunikacja nocna pełniąc głównie rolę uzupełniającą, jest usługą przynoszącą straty finansowe.

Konstancin na TAK, ale... Gminie Konstancin-Jeziorna zaproponowano trasę: od ulicy Drewny ulicą Warszawską, Piłsudskiego, Prusa, Chylicką, Długą, zawrotka przy ulicy Pańskiej a następnie Długą, Chylicką, Prusa, postój na przystanku Plac Sportowy, Piłsudskiego, Warszawską, Drewny. - Propozycja bardzo nas ucieszyła, tym bardziej, że mieszkańcy oczekiwali uruchomienia nocnej linii od dawna - mówi Tomasz Marszał, rzecznik prasowy urzędu gminy Konstancin-Jeziorna. ZTM oszacował wstępnie, że miesięczny koszt utrzymania linii nocnej do i z Konstancina, to prawie 11 tys. złotych. Rocznie kosztowało by to gminę ponad 130 tys. - Cena, jaką według ZTM powinniśmy zapłacić, jest dość wysoka. Chcemy jednak negocjować warunki finansowe. Dlatego też w piątek, 2 marca (rozmowa z dn. 28 lutego - red.) burmistrz Roman Rutkowski wraz z delegacją rady miejskiej jedzie na spotkanie z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego - informuje Marszał. - Będziemy się starać, żeby nocne autobusy jeździły i to za niższą cenę.

Potrzebne wsparcie. Jak informuje ZTM rzeczywisty koszt funkcjonowania komunikacji nocnej na terenie każdej z gmin będzie można określić dopiero po ostatecznym ustaleniu tras i rozkładów jazdy. - Nasza propozycja to odzew na od lat odnawiane postulaty mieszkańców gmin podwarszawskich - mówi Leszek Ruta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. - Nowe władze Warszawy patrzą na komunikacie miejską na terenie całej aglomeracji warszawskiej i chcą budować spójny i przemyślany system. Wydaje nam się, że mieszkańcy gmin podwarszawskich powinni mieć zapewnioną możliwość powrotów komunikacją zbiorową do domu w nocy, a my wspólnie z władzami poszczególnych gmin możemy im taką możliwość stworzyć. Chcemy zaproponować wydłużenie dotychczasowej warszawskiej komunikacji nocnej na obszar aglomeracji warszawskiej. Oczywiście potrzebne nam jest do tego wsparcie ze strony władz poszczególnych miast i gmin.

Opóźnione ZTM. Ale problem braku połączeń ze stolicą, nie tylko nocą, dużo wcześniej wielokrotnie sygnalizowała ZTM-owi gmina Piaseczno. Wspólnie z innymi gminami aglomeracji warszawskiej, m.in. Otwockiem, Ząbkami, Nieporętem, Legionowem, Markami i Starymi Babicami, walczyli o zwiększenie częstotliwości kursów i uruchomienie "nocnych". Widząc opieszałość w działaniach ZTM i coraz większą potrzebę wprowadzenia nocnej linii autobusów, władze Piaseczna postanowiły poszukać innego przewoźnika. Rozstrzygnięto przetarg i latem ub. roku w końcu wyruszyły pierwsze "nocne" Expressu Piaseczno.

Piaseczyńskie za i przeciw. Teraz gmina ma trudny orzech do zgryzienia. - Rozważamy wszystkie za i przeciw, a jest ich sporo - mówi Daniel Putkwicz z biura promocji i informacji gminy Piaseczno. - Jeśli przyjmiemy ofertę ZTM, dotychczasowy przewoźnik może się wycofać, a obsługiwana przez niego trasa jest znacznie dłuższa. ZTM proponuje trasę tylko do Piaseczna, a Express jeździ aż do Bobrowca. Za to przejazd autobusami ZTM-u byłby tańszy dla mieszkańców, ponieważ mogliby korzystać z nich w ramach posiadanych biletów okresowych. Ale to będą dodatkowe koszty dla nas -wylicza. Nagły problem nadmiaru.

Za nocne podróżowanie mieszkańców, gmina Piaseczno rocznie musiałaby zapłacić prawie 78 tys. złotych, co miesięcznie daje ok. 6,5 tys. złotych. - Komunikacja nocna to bardzo ważna sprawa, bo ludzie nie tylko chcą się bawić w Warszawie, ale wielu przecież tam pracuje - mówi Putkiewicz. - Dlatego też propozycję ZTM-u trzeba dokładnie przeanalizować. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy niektóre komisje rady miejskiej. Mamy jeszcze sporo czasu, by rozważyć ofertę.

Zaproponowana przez ZTM trasa dla gminy Piaseczno: od granicy Warszawy ulicami: Puławską, Okulickiego, Wojska Polskiego, Kusocińskiego, Puławską, Kościuszki, Kilińskiego, Sierakowskiego (postój przy Urzędzie Miasta). ZTM na zapoznanie się z ofertą i odpowiedź dal gminom czas do 19 marca. Propozycja ZTM wywołała w gminie Piaseczno dość nietypową sytuację. Od lat cierpiąca na brak chętnych do uruchomienia "nocnych", dziś staje przed trudnym wyborem, wywołanym nadmiarem przewoźników. A ponoć od przybytku głowa nie boli.

autor tekstu: Anna żuber
źródło informacji: gazeta regionalna Kurier Południowy (nr 8, 2-8 marca 2007)
rozmowa na forum: linie "Nocne" za drogie!?
autor/źródło: Seweryn Pytko (pozycjonowanie stron) - redaktor serwisu powiat piaseczyński

Napisz komentarz

Informacje2 marca 2007, 00:00,

Spotkanie Sadownicze w Ośrodku Kultury Tarczyn


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W dniu 1 marca 2007 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się Spotkanie Sadownicze zorganizowane przez Burmistrza Tarczyna: Barbarę Galicz. Uczestniczyło w nim ok. 50 sadowników z terenu gminy Tarczyn. Otwarcia spotkania dokonała Pani Burmistrz, która w imieniu swoim oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej powitała wszystkich przybyłych na spotkanie i zaprosiła do wysłuchania ciekawych wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów: Josa de Wit z Holandii, z firmy doradczej Fruitconsult oraz Grzegorza £ysiaka z Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Prelegenci zapoznali uczestników spotkania z zasadami nawożenia sadów jabłoniowych, rodzajami nawozów, terminami i sposobami nawożenia. Przedstawiono również ocenę nowych odmian grusz i możliwości ich wykorzystania do nasadzeń w nowoczesnych sadach towarowych. Ciekawą propozycją organizatorów był również pokaz cięcia w sadzie, przeniesienie wiedzy teoretycznej na zajęcia praktyczne.

źródło informacji: www.tarczyn.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie