Artykuł partnerski29 marca 2021, 20:21,

PIT – nowe ulgi podatkowe w 2021

PIT – nowe ulgi podatkowe w 2021

Jak co roku, rozliczając swój PIT możemy skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych. Warto wiedzieć, że w związku z panującą obecnie pandemią koronawirusa, resort finansów wprowadził cztery nowe ulgi. Zobaczmy, na czym polegają i kto może z nich skorzystać.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Odliczenie darowizn ofiarowanych na cele walki z pandemią COVID-19

Pierwszą nową ulgą podatkową jest ta, którą można odliczyć jeżeli przekazaliśmy darowiznę na rzecz walki z pandemią. Ulga ta jest skierowana głównie do przedsiębiorców. Z ulgi mogą skorzystać zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT, jak i podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT. Darowizny mogą przybierać formę pieniężną, ale również materialną.

Aby móc odliczyć darowiznę od podatku, musi być ona przekazana na rzecz konkretnych podmiotów określonych w przepisach:

  • podmioty wykonujące działalność leczniczą, wpisane do wykazu, o którym mowa w art. 7 ustawy z 2.3.2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2020 roku poz. 1842)
  • Agencja Rezerw Materiałowych,
  • Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Epidemicznych,
  • domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
  • noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych.

Nie wiesz czy Twoja darowizna może być odliczona od podatku? To pomoże doradca podatkowy.

Ulga dla ozdrowieńców z COVID-19

Mowa tu o ozdrowieńcach, którzy przekazali swoją krew i osocze innym osobom. Wysokość ulgi oblicza się mnożąc ilość faktycznie oddanego osocza lub krwi przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi, czyli przez 130 zł.

Aby skorzystać z ulgi, należy posiadać zaświadczenie które potwierdza ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Co ważne, odliczona kwota nie może przekraczać 6% dochodu/przychodu darczyńcy. Jeśli chcesz wiedzieć, ile faktycznie wyniesie kwota odliczenia, skontaktuj się z osobą wykonującą zawód o nazwie doradca podatkowy.

Ulga za straty działalności gospodarczej

Z ulgi za straty, które powstały w wyniku pandemii COVID-19 mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy są czynnymi podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

W przypadku osób fizycznych, zgodnie z art. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorca może jednorazowo obniżyć dochody lub przychody otrzymane w roku 2019 o kwotę poniesionej straty jeżeli całkowite przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok 2020 będą niższe o minimum 50% od łącznych przychodów uzyskanych za rok 2019. Limit kwoty, która może zostać obniżona to 5 milionów złotych.

W przypadku osób prawnych zaś, zgodnie z art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli przedsiębiorca poniesie straty w roku podatkowym 2019 lub 2020 na skutek COVID-19, wynoszące minimum 50% w porównaniu z rokiem poprzednim to może on zmodyfikować straty z zeznania CIT-8 za rok 2019. Tutaj limit kwoty również wynosi 5 milionów złotych.

Ulga B+R

Ulga B+R, czyli ulga na działalność badawczo-rozwojową została wprowadzona do naszego systemu prawnego 1 stycznia 2016 roku, jednak swoją obecną formę uzyskała w związku z ustawą z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza, które obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe. Ważne, by była podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W kontekście COVID-19 działalność ta, musi mieć na celu opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania pandemii. Przedsiębiorstwa, które wpisują się w tego typu działalność w związku ze zmianami mogą liczyć na preferencyjną stawkę podatku w wysokości 5%.

 

autor/źródło: doradztwokrawczyk.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski29 marca 2021, 20:20,

Hulajnogi elektryczne – w końcu obejmie prawo

Hulajnogi elektryczne – w końcu obejmie prawo

Przemieszczanie się na hulajnogach elektrycznych nie było do tej pory uregulowane prawnie. Kierowcy tych pojazdów nagminnie to wykorzystywali jeżdżąc z zawrotną szybkością po chodnikach, podróżując po kilka osób na jednym urządzeniu czy kierując pod wpływem alkoholu. Od teraz jednak ma się to zmienić.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Czym jest UTO i UWR?

Hulajnogi elektryczne są zdefiniowane przez przepisy jako urządzenia napędzane elektrycznie, dwuosiowe, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów. Są to obok, m.in. elektrycznych deskorolek czy segway tzw. UTO, czyli urządzenia transportu osobistego.

W kontekście urządzeń służących do przemieszczania się często słyszy się także o UWR (urządzenie wspomagające ruch). Te z kolei, są urządzeniami napędzanymi przez siłę mięśni. Przykładami UWR są np. rolki, deskorolki czy wrotki.

Użytkownicy elektrycznych hulajnóg, przed zmianą przepisów posiadali status taki sam jak piesi. W związku z tym nie byli oni karani za np. jazdę po chodniku.

Hulajnoga elektryczna - dla kogo?

Jedną z największych zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy dotyczy samych użytkowników hulajnóg. Do tej pory z urządzeń mogli korzystać niemal wszyscy. Od teraz, dla osób niepełnoletnich jest to dość ograniczone:

"Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany"

Dodatkowo, dzieci do lat 10 będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie pod opieką osoby dorosłej, tylko i wyłącznie w strefie zamieszkania. W strefie publicznej będzie to natomiast zabronione niezależnie od okoliczności. Podobne przepisy będą miały zastosowanie także dla użytkowników innych UTO. Jeśli chodzi zaś o UWR to jazda na nich nadal nie będzie wymagała uprawnień.

Ograniczone parametry urządzeń

Wraz z nowymi przepisami określone zostają nowe dane techniczne hulajnóg elektrycznych. W rozporządzeniu do ustawy przeczytać można, że urządzenia te muszą mieć szerokość do 90 cm, długość do 1,3 m i masę własną do 25 kg. Wyposażenie pojazdu musi zawierać światła pozycyjne z przodu i z tyłu, elementy odblaskowe z boków, przynajmniej jeden działający hamulec oraz dzwonek lub klakson, a także podpórka i trwały fabryczny numer rozpoznawczy. Dodatkowo, prędkość elektrycznej hulajnogi będzie konstrukcyjnie ograniczona do 20 km/h.

Koniec z jazdą po chodniku

Po zmianie przepisów użytkownicy hulajnóg elektrycznych winni są poruszać się przede wszystkim ścieżkami rowerowymi. Jeżeli takowych nie ma, to mogą oni skorzystać z jezdni, na której dozwolony jest ruch z prędkością maksymalnie 30 km/h.

A co z jazdą po chodniku? Czy będzie dozwolona? Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach – gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni z dopuszczalną prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Ponadto, użytkownik pojazdu musi zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości poruszania się pieszych oraz jest zobowiązany ustępować im pierwszeństwa. W każdym innym przypadku osoba jadąca hulajnogą elektryczną po chodniku musi liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu.

Kary za łamanie przepisów

Za łamanie przepisów nakładane będą dość surowe kary. Niejeden adwokat zajmujący się tego typu sprawami powinien spodziewać się licznych zgłoszeń od użytkowników hulajnóg elektrycznych. Nic jednak w tym dziwnego, adwokat jest bowiem najodpowiedniejszą osobą, która może pomóc w sytuacji, gdy podejrzewamy, że dostaliśmy mandat bezpodstawnie.

Na najwyższy mandat narażeni będą ci, którzy zdecydują się na prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego. Kara może takim przypadku wynosić od 300 do 500 zł.

Równie surowo będzie karane nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym – tutaj kierowcy hulajnóg mogą liczyć na karę w wysokości 350 zł.

Nieco lżej, bo w wysokości 100 zł, karane będzie przewożenie na hulajnogach innych osób, zwierząt i ładunków. Na mandat stuzłotowy załapią się również osoby parkujące hulajnogi w niedozwolonych miejscach.

autor/źródło: kancelariawrobel.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie