Popularny: 900 odsłonInformacje28 lutego 2008, 00:00,

Pisarka EWA NOWAK w Bibliotece Publicznej Piaseczno

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno zaprasza na spotkania z Ewą Nowak, autorką książek dla dzieci i młodzieży, które odbędzie się 3 marca 2008 roku. Spotkania z Ewą Nowak odbędą się w: filii Biblioteki Osiedle Piaseczno ul. Szkolna 9 o godzinie 9:00, następnie o godzinie 11:00 w oddziale dziecięcym Biblioteki ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. W czasie spotkań będzie prowadzona sprzedaż książek autorki.

EWA NOWAK

EWA NOWAK to z zawodu pedagog - terapeuta, a z pasji - wybitna pisarka książek dla dzieci i młodzieży. Najbardziej znane to: Wszystko, tylko nie mięta, Diupa, Krzywe 10, Michał Jakiśtam, Drugi, Lawenda w chodakach, a także wydanych w serii Klub trzynastki: Furteczki, Chłopak Beaty, Kino Laro, Cztery łzy. Felietony i opowiadania Ewy Nowak można czytać w pismach: Cogito, Victor Gimnazjalista, Victor Junior, Magazyn 13-tka, Edukacja Twojego Dziecka. Ewa Nowak współpracuje również z Filipinką. Zapraszamy Was na spotkanie z Ewą Nowak w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński PIASECZNO

Informacje25 lutego 2008, 00:00,

Wystawa Wielki Głód na Ukrainie w centrum Góry Kalwarii

29 lutego 2008 roku o godzinie 15:00, nastąpi uroczyste otwarcie wystawy: WIELKI G£ÓD NA UKRAINIE 1932-1933 w Górze Kalwarii. Wystawa fotograficzna Wielki głód na Ukrainie, poświęcona jest jednej z najtragiczniejszych kart historii Ukrainy i została zorganizowana z myślą o potrzebie odkrywania i przypominania kart najnowszej historii. Wystawę zorganizowano przy współpracy z Ambasadą Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej i będzie eksponowana w okresie od 29 lutego do 9 marca 2008 roku, w centrum Góry Kalwarii, wokół kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego Na Górce.

WYSTAWA WIELKI G£ÓD NA UKRAINIE 1932-1933
kliknij, aby powiększyć plakat wystawy

Na wystawie fotograficznej Wielki Głód na Ukrainie będziecie mogli zapoznać się z planszami dokumentującymi bezprecedensową zbrodnię totalitarnego systemu stalinowskiego przeciwko narodowi ukraińskiemu z lat 1932-1933. Stalinowskie władze zastosowały konfiskatę żywności wobec ludności Ukrainy. Według ocen badaczy z powodu głodu na Ukrainie zmarło od 3,5 do 7 milionów osób, z których 1/3 stanowiły dzieci. Wśród ofiar głodu było także około 40-60 tysięcy Polaków. Działania te spowodowały wyniszczenie narodu ukraińskiego oraz zmianę mapy etnicznej Europy. Głód był całkowicie sztuczny, nie nastąpił w wyniku jakiegoś kataklizmu (suszy, powodzi, wojny), był konsekwencją określonych działań komunistów m.in. destrukcyjnej polityki rolnej.

Wystawa fotograficzna Wielki Głód na Ukrainie (Hołodomor ukr. Голодомор), ma na celu przybliżenie opinii publicznej nieznanych dotąd archiwalnych dokumentów dotyczących Wielkiego Głodu na Ukrainie oraz uznanie przez międzynarodową społeczność wydarzeń z lat 1932-1933 za jedną z najbardziej okrutnych zbrodni popełnionych w XX wieku w Europie. Większość z prezentowanych na wystawie dokumentów została niedawno odtajniona przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Zapraszamy na wystawę Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933 do Góry Kalwarii.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński GÓRA KALWARIA