Informacje11 sierpnia 2009, 00:00,

PIELGRZYMI 1944 widowisko historyczne w Konstancinie

Burmistrz i Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zapraszają na widowisko historyczne w 65. rocznicę Powstania Warszawskiego PIELGRZYMI 1944, które odbędzie się w najbliższą sobotę 15 sierpnia 2009 roku o godzinie 19:30 w Amfiteatrze w Parku Zdrojowym. W widowisku dział biorą: aktorzy: Ewa Kania, Krystyna Kozanecka, Jolanta Litwin-Sarzyńska, Natalia Sikora, Grażyna Wolszczak, Jerzy Dominik, Roman Kołakowski, Paweł Lipnicki, Wojciech Machnicki, Tomasz Steciuk młodzież – soliści: Hanna Daniszewska, Magda Wasylik, Ola Wierzba, Wit Apostolakis-Gluziński, Krzysztof Godlewski, Jan Rotowski, Maciej Rotowski, Wojciech Rotowski Chór Ludowy z Kawęczynka, Konstancińska Orkiestra Rondo, dzieci i młodzież z Konstancina-Jeziorny. Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski. Produkcja muzyczna: Maciej Marchewka. Kostiumy: Tatiana Kwiatkowska.

PIELGRZYMI 1944 to autorska opowieść Romana Kołakowskiego o bohaterach Powstania Warszawskiego, o żołnierzach AK i innych ugrupowań walczących Stolicy, o ludności cywilnej i dzieciach Warszawy. Narracja oparta jest o śpiewy modlitewne zanoszone podczas pielgrzymki na Jasną Górę za kolejne walczące dzielnice Warszawy. Spektakl zostanie wystawiony w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w rocznicę „Cudu nad Wisłą” i w Święto Wojska Polskiego. Najnowsze badania dowodzą, że nawet podczas niemieckiej okupacji, nawet w dniach Powstania Warszawskiego, nie została przerwana tradycja pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę z Warszawy. Podczas Powstania Warszawskiego, kilkunastoosobowe grupy pielgrzymów przedzierały się z okolic Konstancina, Jeziorny, Tarczyna, z okolic Lasku Sękocińskiego i 15 sierpnia 1944 roku dotarły do Częstochowy. Warto przypomnieć także, że legendarna staromiejska Reduta Matki Boskiej Częstochowskiej nigdy nie została zdobyta przez Niemców, a po upadku Powstania Częstochowa przyjęła tysiące uchodźców ze Stolicy. Także władze Polskiego Państwa Podziemnego zostały przeniesione na Jasną Górę… W widowisku historycznym, obok znakomitych aktorów i muzyków, wystąpią także amatorskie zespoły artystyczne związane z Konstancinem-Jeziorną, młodzież i dzieci.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Konstancin

Informacje11 sierpnia 2009, 00:00,

16 sierpnia drużynowe zawody wędkarskie w Górze Kalwarii

Zarząd Koła Gminnego w Górze Kalwarii nr 10 Polskiego Związku Wędkarskiego serdecznie zaprasza do uczestnictwa w drużynowych zawodach wędkarskich, które odbędą się na terenie portu w Górze Kalwarii, w niedzielę 16 sierpnia 2009 roku. Rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godzinę 8:00, zbiórka uczestników pół godziny wcześniej. Zawody potrwają do godziny 12:00, po czym nastąpi podsumowanie wyników, rozdanie nagród oraz poczęstunek. Współorganizatorami zawodów są: Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Zakład Rozbioru Mięsa SUBUN, Tawerna żeglarska, Bar u Pawła oraz Sklep wędkarski przy ul. Pijarskiej 49. Zapraszamy na zawody wędkarskie.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Góra Kalwaria