Informacje18 czerwca 2008, 00:00,

PIASECZYńSKIE TEATRALIA SOBÓTKOWE PIASECZNO


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno oraz Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na trzydniowe PIASECZYńSKIE TEATRALIA SOBÓTKOWE, które odbędą się od 20 do 22 czerwca 2008 roku. Tegoroczne Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe to mieszanka przedstawień teatralnych, folkowych koncertów muzycznych połączona z Turniejem Rycerskim O Złote Jajo i świętojankami - inscenizacją nawiązującą do ludowych obchodów nocy sobótkowej.

PIASECZYńSKIE TEATRALIA SOBÓTKOWE PIASECZNO 2008

Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe trzydniowy program:

Piątek 20 czerwca 2008 roku:
20:00 Gimpel Głupek - Teatr Dialogu Kultur ZOOM, Kościół św. Anny w Piasecznie.
21:30 Mały Książę - Teatr Nic Ponad, Pl. Piłsudskiego w Piasecznie.
22:00 Stop Klatka - Teatr M.I.N, Skwer Kisiela w Piasecznie.
Sobota 21 czerwca 2008 roku:
22:00 Don Kichot - Teatr Nic Ponad, parking przy Urzędzie Gminy Piaseczno.
23:00 - ARKA – Teatr Ósmego Dnia, boisko przy Chyliczkowskiej w Piasecznie.
Niedziela 22 czerwca 2008 roku:
16:00 - Scena Dziecięca – Park Miejski w Piasecznie.
18:00 - Działania parateatralne dla dzieci - plener w Parku Miejskim Piaseczno.
19:00 - Koncert zespołu żywiołak – scena w Parku Miejskim Piaseczno.
20:00 - SYRENADA – teatry Makata i Klinika Lalek, wyspa w Parku Miejskim w Piasecznie.
21:00 - Ognisko Obrzędowe Nocy Świętojańskiej.

TEATR DIALOGU KULTUR ZOOM Teatr działa przy Zespole Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Powstał dwa lata temu i składa się z gimnazjalistów. Funkcjonuje pod hasłem Sztuka dialogu kultur. Na Teatraliach zaprezentuje spektakl o tematyce żydowskiej Gimpel głupek wg I.B. Singera w reż. Małgorzaty Somerlik. Uzyskał Grand Prix Asteriady, zdobył I nagrodę w konkursie Melpomena w Szkolnej £awce oraz złoty Minimax w XIV Mazowieckim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Teatralnych.

TEATR NIC PONAD Istnieje od dwóch lat, choć jego aktorzy grali już wcześniej w innych teatrach. Grupa, łącząc doświadczenie z pasją odkrywania, tworzy swój własny język sceniczny. Motorem działań jest wyobraźnia. Jej również oczekuje od swego odbiorcy. Dlatego widowiska, które zaprezentują, to nie opowiadane wprost historie. To magia obrazów, gestów, ruchu, światła i muzyki. Na tegorocznych teatraliach zobaczyć ich można w spektaklach: Mały Książę i Don Kichot.

TEATR RUCHU I TAńCA M.I.N. Piaseczyński Teatr M.I.N. ma na swoim koncie wiele przedstawień: Uśpieni (2002), Negatywka (2003), Demeter i Kora (2005), Zagadka zła (2006), Poruszyciel oraz Non omnis (2007). Wystąpił m.in. na ogólnopolskim festiwalu teatralnym Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju oraz na festiwalu teatralnym Garderoba Białołęki, gdzie zdobył trzy wyróżnienia. Mottem teatru jest zdanie Isadory Duncan: Nieważne, jak ludzie się poruszają, lecz co ich porusza. Aktorzy starają się poprzez wykorzystanie ruchu przekazać widzowi swój sposób postrzegania otaczającej ich rzeczywistości. Jak mówi reżyserka teatru i zdobywczyni nagrody Kisiela Monika Iwanow: To widzowie tworzą nasze spektakle, bo poprzez swoją wyobraźnię budują ich interpretację. My tylko pokazujemy pojedyncze obrazy. W tym roku podczas Piaseczyńskich Teatraliów Sobótkowych Teatr M.I.N. pokaże swój najnowszy spektakl STOP KLATKA.

TEATR ÓSMEGO DNIA to najsłynniejsza polska grupa teatralna wywodząca się ze studenckiego teatru kontrkulturowego lat 60., założona w 1964 przez studentów polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziś Ósemki to zespół-legenda, symbol teatru zaangażowanego pulsującego rytmem najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych. Ósemki krzykliwe, pełne ruchu i symbolicznego gestu, stające twarzą w twarz z publicznością, stały się jedną z głównych grup swojego nurtu w Europie. Pierwotna nazwa zespołu brzmiała: Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia. Nawiązywała do Zielonej Gęsi Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (siódmego dnia Pan Bóg odpoczywał, a ósmego stworzył teatr). Pierwszym kierownikiem grupy był Tomasz Szymański. Do zespołu należał m.in. Stanisław Barańczak, a muzykę do spektakli pisał J. P. Kaczmarek. Widzowie Teatraliów będą mieli okazję obejrzeć spektakl pod tytułem ARKA.

ZESPÓ£ żYWIO£AK Słowo żywiołak nie ma znaczenia dosłownego i nie opisuje żadnej konkretnej mitycznej postaci. Jest ono raczej grą słów, jakich wiele znaleźć można we współczesnej słowianizującej literaturze. Tego rodzaju wyrazy spotkać możemy chociażby w bestiariuszu polskiej edycji gier RPG, w poezji Bolesława Leśmiana czy też poety nowszej generacji - autora wielu tekstów wykorzystywanych w twórczości zespołu – zgorzeleckiego multiartysty Grzegorza żaka. Projekt żywiołak jest nieprzypadkowym dziełem spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych, określanych mianem heavy-folk, bimetal, folkmet: Roberta Jaworskiego (twórca m.in. turkowsko-łódzkiej formacji Ich troLe) i Roberta Wasilewskiego (na co dzień gitarzysta legendarnego zespołu Open Folk). Muzyka żywiołaka to wypadkowa takich stylów muzycznych jak folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum’n’bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki dub i chillout, a spojona jest brzmieniami zrekonstruowanych i współczesnych technik wokalnych.

TEATR MAKATA powstał w 1995 roku z inicjatywy Artura Lisa i Artura żebrowskiego jako eksperymentalna, interdyscyplinarna grupa twórcza działająca na obrzeżach teatru, skupiająca artystów poszukujących. Od początku swojego istnienia Makata koncentruje się na badaniu granic teatru, budując swoje spektakle w przestrzeniach eksperymentalnych takich jak fabryki, zamki oraz plenery, niejednokrotnie sięgając do krótkiej, otwartej formy artystycznej z elementem improwizacji, takiej jak happening. W swoich przedstawieniach Makata wykorzystuje różnorodne techniki teatralne: ruch, słowo, pieśń, lalki, ogień oraz muzykę na żywo. Inspiracją spektakli są motywy literackie takie jak Boska Komedia Dantego, a także rytuały - noc świętojańska, obrzęd weselny. Widzów Teatraliów serdecznie zapraszamy na wspólny projekt Teatru Klinika Lalek i Teatru Makata zatytułowany SYRENADA.

TEATR KLINIKA LALEK powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 r. przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy). W spektaklach granych głównie na placach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Teatr współpracuje z Włodzimierzem Kiniorskim i z zespołem YeShe. Zapraszamy na Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje18 czerwca 2008, 00:00,

Ogólnopolski Turniej Rycerski O Złote Jajo Piaseczno 2008


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie Eodem Tempore, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Piasecznie, Wydział Promocji Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno oraz Agencja Artystyczna BRZ ART serdecznie zapraszają na Ogólnopolski Turniej Rycerski O Złote Jajo, który odbędzie się od 21 do 22 czerwca 2008 roku w Parku Miejskim Piaseczno. W najbliższy weekend Park Miejski w Piasecznie, opanowany zostanie przez rycerzy z całej Polski. Osada rycerskiej szlachty i dam, pełna powiewających chorągwi i szpiczastych, gotyckich namiotów, drewnianych i stylowych szranek, zaprasza serdecznie do udziału w jarmarku średniowiecznym, gdzie oprócz możliwości zakupu, rękodzielnictwa i replik, sprzętów charakterystycznych dla epoki średniowiecza, można będzie obserwować animacje wytwarzania licznych przedmiotów użytku codziennego i samemu wziąć udział w takich działaniach. Więcej informacji na temat Turnieju Rycerskiego w Piasecznie, znajdziecie na stronie internetowej: turniej.brzart.pl Serdecznie zapraszamy.

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ RYCERSKI O Z£OTE JAJO PIASECZNO 2008

Turniej Rycerski O Złote Jajo plan turnieju w Piasecznie:

Sobota 21 czerwca 2008 roku:
11:00 Oficjalne powitanie gości. Odczytanie Reguły i Kodeksu Rycerskiego. Wręczenie glejtów. Rozpoczęcie Turnieju Rycerskiego oraz Jarmarku Średniowiecznego oraz animacji stanowisk średniowiecznych.
11:30 Turniej Bojowy Pieszy.
12:30 Turniej £uczniczy.
15:30 Turniej Bojowy Konny.
17:00 Turniej Strojów.
18:30 Turniej Tańców.
20:00 Bitwa.
Niedziela 22 czerwca 2008 roku:
11:00 Rozpoczęcie drugiego dnia turnieju oraz rozpoczęcie Jarmarku Średniowiecznego i animacji stanowisk średniowiecznych.
11:10 Turniej Zapasów.
12:00 Turniej Bojowy Medival.
14:00 Pokaz Sokolniczy.
16:00 Zakończenie Turnieju Rycerskiego O Złote Jajo.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie