Informacje24 września 2012, 00:00,

Piaseczno propaguje energię odnawialną

Temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii prezentowany był na różne sposoby podczas Dni Energii w Piasecznie 23 września 2012 roku. Jak zmierzyć moc wiatru? Czy ładowarka do telefonu pozostawiona w kontakcie zużywa prąd? Co to są aerozole atmosferyczne i jak wpływają na funkcjonowanie życia na Ziemi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mieszkańcy Piaseczna mogli poznać podczas Dni Energii 2012, zorganizowanych i sfinansowanych przez gminę Piaseczno. O merytoryczną stronę pikniku zadbało Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

PIASECZNO PROPAGUJE ENERGIę ODNAWIALN¡

Podczas prowadzonych badań i doświadczeń eksperci m.in. z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych odpowiadali na pytania dotyczące zagadnień związanych z efektywnym zarządzaniem energią, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz związków pomiędzy zużyciem energii i innych mediów a zmianami klimatu. Każdy uczestnik pikniku mógł na własne oczy zobaczyć na przykład to, jak energia termiczna zmienia się w elektryczną. Mógł również osobiście sprawdzić, do czego służy pirometr czy luksomierz oraz obejrzeć model sprzętu do badania aerozoli zbudowany przez naukowców Wydziału Fizyki UW.

PIASECZNO PROPAGUJE ENERGIę ODNAWIALN¡

W ramach pikniku zorganizowane zostały wystawy: na temat historii elektrowni wodnych i młynów wodnych a także interaktywna wystawa energooszczędnego oświetlenia. Dużym zainteresowaniem cieszył się pojazd ROBIN M1 (podobny do seagway’a), którym można było kierować na wyznaczonej przestrzeni balansując odpowiednio ciałem. Imprezę poprowadził znany i lubiany polski aktor Cezary żak. Na piknikowej scenie rozstrzygnięte zostały konkursy gminne dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Nagrody dla zwycięzców wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis w asyście Naczelniczki Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Jolanty £ączyńskiej.

PIASECZNO PROPAGUJE ENERGIę ODNAWIALN¡

Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych na plakat "Jak oszczędzać energię"
I nagroda Emilia Adamczyk kl. IVa SP nr 5 Piaseczno
II miejsce Franek Kluczykowski kl. VI b ZS w Jazgarzewie
III miejsce Agata Olędzka kl. VI b SP Głosków
Wyróżnienia:
Karolina Iwanowska kl. Via SP nr 5 Piaseczno
Kacper Niedźwiadek kl. IVa SP nr 5 Piaseczno
Antonina Peak kl. Via SP nr 2 w Zalesiu Dolnym
Martyna Mizerska kl. IVc ZS w Józefosławiu
Wyniki konkursu dla gimnazjalistów na ulotkę informacyjną "Alternatywne źródła energii - za czy przeciw":
I nagroda Agata Zaczek kl. II i Gimnazjum nr 1 w Piasecznie
II nagroda Zuzanna Fidler Wieruszewska Gimnazjum w Zalesiu Górnym
III nagroda Barbara Bubacz Gimnazjum w Zalesiu Górnym
Wyróżnienia:
Bernadetta Statkiewicz kl. II i Gimnazjum nr 1 w Piasecznie
Paulina Kozłowska kl. II i Gimnazjum nr 1 w Piasecznie
Julia Laskowska kl. III a Gimnazjum nr 4 w Piasecznie

autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje25 września 2012, 00:00,

Ostatnie Takie Trio w barze Mykwa Piaseczno

Bar Mykwa serdecznie zaprasza mieszkańców na koncert zespołu Ostatnie Takie Trio, który odbędzie się w najbliższy piątek 28 września 2012 roku o godz. 20.30 Podczas koncertu wystąpi: Paweł Górski - gitara, śpiew, z akompaniamentem Marcina Węgrzyńskiego na gitarze basowej, oraz Piotra Maciejczyka na akordeonie. Bar Mykwa znajduje się w budynku przy ul. Zgoda 1a (przy parkingu, między Rynkiem a Parkiem) w Piasecznie. Zapraszam.

autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno