Informacje20 października 2008, 00:00,

Piaseczno najlepszą gminą w wydatkach inwestycyjnych

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno poinformował, na swojej stronie www.piaseczno.eu, że podczas VI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów na wieczornej gali ogłoszono wyniki Rankingu Samorządów tygodnika WSPÓLNOTA - Piaseczno zostało uznane za najlepszą gminę w dziedzinie wydatków inwestycyjnych na infrastrukturę techniczną w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Podczas uroczystej gali w dniu 7.10.2008 w Hotelu NOVOTEL Burmistrz Piaseczna Józef Zalewski odebrał z rąk redaktora naczelnego Wspólnoty statuetkę: Kazimierza Wielkiego, symbol gospodarności i najwyższej jakości zarządzania w samorządzie.

Kapituła konkursu przeanalizowała wydatki inwestycyjne wszystkich polskich gmin porównując nakłady skierowane na rozwój infrastruktury technicznej. Rozpatrywano poniesione nakłady skoncentrowane w trzech działach: transport (przede wszystkim remonty i budowa dróg administrowanych przez samorządy, ale także tabor związany z lokalnym transportem zbiorowym), gospodarka komunalna (sieci wodociągowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, składowiska śmieci, oświetlenie ulic itp.); gospodarka mieszkaniowa. Skupienie uwagi na tych właśnie inwestycjach, wg. tygodnika Wspólnota stwarza najpełniejszy obraz rozwoju gospodarczego miast, gmin i powiatów.

W tegorocznym rankingu, obejmującym swoim zasięgiem lata 2005-2007, to właśnie Piaseczno okazało się najlepsze w kategorii miast powiatowych. Wspólnota już od kilku lat organizuje rankingi samorządów. Służą one analizie działania tych jednostek i pokazywaniu przykładów, które warto naśladować. Gmina Piaseczno, co roku wydaje na inwestycje ponad 35 proc. budżetu. Są to coraz większe kwoty, ponieważ od kilku lat dochody gminy, a więc i budżet są coraz większe. Z pieniędzy na inwestycje Piaseczno najwięcej wydaje na budowę sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków, następnie na inwestycje oświatowe oraz drogi.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje21 października 2008, 00:00,

Czy powiedzie się akcja ratunkowa Tytanika Piaseczno?

Magdalena Woźniak na łamach swojej gazety Co i Jak (nr 110 X/2008) poinformowała, że gotowy jest już projekt naprawczy dla zrujnowanego budynku mieszkalnego, zwanego Tytanik, który tonie przy Sikorskiego 1A w Piasecznie. Przewidywany koszt remontu to około 6,6 mln zł, a zakładany termin zakończenia robót to 2011 rok. Aby jednak budynek przywrócić do przyzwoitego stanu, potrzebna jest kasa i wykonawca – tymczasem ani jednego ani drugiego nie ma. Czy powiedzie się akcja ratunkowa Tytanika w Piasecznie?

Z artykułu Magdaleny Woźniak, dowiadujemy się że lista wad i zniszczeń jest ogromna i obejmuje nie tylko sypiącą się elewację, ale wykonane niezgodnie ze sztuką deweloperską dachy wraz ze sfuszerowaną obróbką blacharską (pasy podrynnowe są krzywe, ze spadkiem w niewłaściwą stronę, co powoduje zalewanie ścian), zatrzymujące wodę tarasy i balkony, niezabezpieczone blachą osypujące się balustrady, niezaizolowane przeciekające stropy w garażu, walące się murki oporowe i wiele innych elementów. W tej sytuacji konieczne okazało się wykonanie Projektu Budowlano Wykonawczego Remontu Budynku. Wykonany przez Studio Budowlane Unity z Warszawy projekt naprawczy zawiera inwentaryzację wad, usterek i zniszczeń, koncepcję ich naprawy, harmonogram określający kolejność działania, kosztorys oraz oczywiście niezbędną dokumentację techniczną.

Projekt zakłada, podzielenie remontu na następujące etapy: Etap I remont i wymiana pokrycia dachowego wraz z naprawą i wymianą obróbek blacharskich. Zakłada się, że po realizacji tego etapu proces niszczenia budynku zostanie zatrzymany lub spowolniony. Etap II remont docieplenia i elewacji budynku. Etap III naprawa tarasów. Koszt remontu (bez etapu III) oszacowano na 6,6 mln zł, przy czym należy uwzględnić różne niespodzianki, które mogą wyniknąć w trakcie. Ze względu na różny stan techniczny oraz konieczność rozłożenia kosztów w czasie, budynek podzielono na 6 sekcji, które mogą być wykonywane sukcesywnie. Założony w projekcie harmonogram przewiduje, że roboty mogłyby zostać zakończone w 2011 roku.

Tytanik w Piasecznie - akcja ratunkowa
Remont Tytanika - foto by Project - piaseczno.blox.pl

Dwukrotnie przeprowadzany przetarg na wykonawcę całości nie przyniósł efekty, ponieważ nie znalazł się chętny i zdecydowano, że w tej sytuacji należy szukać wykonawców na poszczególne etapy. Przetarg na etap I, czyli remont dachu udał się połowicznie - napłynęła tylko jedna oferta, a wykonawca deklaruje rozpoczęcie robót dopiero wiosną 2009 roku. Jedno co udało się na już, to znalezienie wykonawcy na remontu parteru budynku. Prace trwają (patrz powyższe zdjęcie) - odsłonięte zostały fundamenty, które jak się okazało nie były zaizolowane wcale, lub były ale byle jak, zerwano tynki, trwa skuwanie zmurszałej cegły. Następnie położona zostanie nowa cegła, styropian, siatka, tynk i wreszcie płytki elewacyjne. Dalsze prace remontowe będą realizowane w miarę napływu gotówki, a więc prawdopodobnie rozciągną się mocno w czasie. W dalszej części artykułu w gazecie Co i Jak, można przeczytać o tym kto ma za to zapłacić i kto jest za to odpowiedzialny. Zapoznajcie się z artykułem Magdaleny Woźniak.

Informacje powiązane tematycznie: sypie się budynek mieszkalny Tytanik w Piasecznie (2007-03-07), sypiący się Tytanik w Piasecznie został opisany na Gazeta.pl (2007-03-16), czy naprawią budynek mieszkalny Tytanik w Piasecznie (2007-04-08), Piaseczno raj dla deweloperów, piekło dla mieszkańców (2008-01-04), Kiedy wyremontują budynek mieszkalny Tytanik Piaseczno (2008-05-06), Multi Hekk oświadczenie w sprawie Tytanik Piaseczno (2008-05-16). Zachęcamy do obejrzenia zdjęć Tytanika na podstronie: zdjęcia Tytanika. Forum: czy naprawią Tytanika Piaseczno?
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno