Informacje5 sierpnia 2011, 00:00,

Piaseczno Miasto Wąskotorowe w koncepcji mieszkańca

Temat rewitalizacji piaseczyńskiej kolei wąskotorowej, jak się okazuje, jest obiektem zainteresowania nie tylko władz samorządowych, ale również samych mieszkańców. Zagadnieniu temu swoją pracę magisterską poświęcił Tomasz Waszczuk, młody inżynier architektury z Piaseczna, przekonany o tym, że generatorem rozwoju Piaseczna jest m. in. kolejka wąskotorowa, stanowiąca symbol serca miasta.

Piaseczno - miasto wąskotorowe - sanacja centralnej części miasta

Autor pracy dyplomowej pt.: Piaseczno - miasto wąskotorowe - sanacja centralnej części miasta, którą obronił na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, prezentuje koncepcję rewitalizacji i ożywienia terenu stacji kolei, a także koncepcję powiązania przestrzenno-funkcjonalnego punktów charakterystycznych w centrum miasta. Celem tego powiązania jest stworzenie ciągu pieszego, który, łącząc dworzec PKP, stację kolejki wąskotorowej, skwer Kisiela i rynek miejski, stałby się atrakcyjną przestrzenią publiczną w centrum Piaseczna.

Piaseczno - miasto wąskotorowe - sanacja centralnej części miasta

Doceniając wysiłek i starania młodego mieszkańca Piaseczna, chcielibyśmy zaprezentować jego projekt mieszkańcom, jako przyczynek do dalszych rozważań nad przyszłością obiektu kolejki wąskotorowej.

Do pobrania:
- Koncepcja - rysunki i wizualizacje
- Praca dyplomowa
autor/źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno - www.piaseczno.eu

Informacje6 sierpnia 2011, 00:00,

Informacja ZTM Warszawa: nowa taryfa - nowe zasady

16 sierpnia wchodzi w życie nowa taryfa przewozowa - zmieniają się ceny biletów oraz zasady zwrotu niewykorzystanej części kontraktu, zakodowanego na karcie miejskiej. Zgodnie z zapisami nowej taryfy przewozowej (obowiązującej od 16 sierpnia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. - uchwała nr XVI/301/2011 Rady m. st. Warszawy z 26 maja 2011 r. - załącznik nr 1. - taryfa przewozowa, Dział III, Rozdział 3), niewykorzystaną część kontraktu nadal będzie można zwracać w kasach ZTM.

W przypadku imiennych biletów z nowej taryfy będą to mogli zrobić jedynie właściciele lub osoby do tego upoważnione (posiadających pełnomocnictwo). Zwrotu będzie można dokonać w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM przy ul. żelaznej 61 lub na stacji metra Świętokrzyska.

Procedura odzyskania niewykorzystanej części kontraktu pozostanie prosta. Wystarczy wypełnienie odpowiedniego oświadczenia oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość lub okazanie dowodu zakupu biletu - paragonu, rachunku lub faktury.

Za zwrot biletów długookresowych, które zostały aktywowane trzeba zapłacić tzw. opłatę manipulacyjną, w wysokości 20 proc. wartości nominalnej biletu. W przypadku biletów z nowej taryfy będzie to jednak nie więcej niż 50 zł.

Przypominamy, że wszystkie „stare” bilety, aktywowane przed 16 sierpnia (w tym także wycofywane 30-dniowe na jedną linię, 7- i 14-dniowe) zachowują ważność, a niewykorzystaną część biletu będzie można zwracać (jeszcze na starych zasadach) w kasach ZTM.

Ile zaoszczędzi pasażer, który musi nagle wyjechać a nie chce stracić pieniędzy? W przypadku biletu 30-dniowego ważnego w 1. i 2. strefie, kupionego np. 10 sierpnia i zwróconego 20 sierpnia, po pobraniu opłaty manipulacyjnej (20 proc. wartości biletu od nominalnej wartości biletu, czyli 116 zł, 11 dni użytkowania) będzie to kwota 58,71 zł.

Za zwrot nieskasowanych/nieaktywowanych biletów ze starej taryfy opłata nie będzie pobierana. Nieaktualne bilety można zwracać przez 6 miesięcy od wejścia w życie nowej taryfy.
autor/źródło: Paweł Olek - Zespół Prasowy Zarządu Transportu Miejskiego
Tematy: