Informacje11 lipca 2014, 16:00,

Piaseczno dawniej i dziś - wystawa fotografii na rynku w Piasecznie

Od 11 lipca 2014 roku na rynku miejskim w Piasecznie, będzie można oglądać wystawę fotograficzną ukazującą dawne i obecne oblicze Piaseczna. Skąd pomysł wystawy? Z miłości do naszego miasta. Z fascynacji jego historią. I pewnie z tęsknoty za tym co minęło. Głównie jednak z fascynacji zdjęciami Jacka Mrówczyńskiego Mrówy. Zdjęciami prezentowanymi w Internecie z podpisem "znalezione w sieci", co znaczyło "autor nieznany". Okazało się, że nie tylko znany, ale też pieczołowicie przechowujący negatywy swoich zdjęć.

Piaseczno dawniej i dziś - wystawa fotografii na rynku w Piasecznie

Piaseczno w jego fotografiach to kamieniczki, sklepiki, ulice, stacja kolejki wąskotorowej - miejsca symboliczne dla dawnego Piaseczna. Zdjęcia wału kolejowego, już bez torów ciuchci, fotografie ulicy Zgoda z synagogą, drewniane domy, czyli to co już kilka dekad temu odeszło w przeszłość i tylko zdjęcia stanowią dokumentację historyczną. Piaseczno naszej młodości, mojej i Mrówy, już nie istnieje. Przez kilka miesięcy zdołaliśmy wspólnie wyszukać około 100 negatywów fotografii Piaseczna. Wyselekcjonowaliśmy 20 obrazów z końca lat sześćdziesiątych i z lat siedemdziesiątych XX wieku.

Do współpracy w tworzeniu wystawy zaprosiliśmy fotografa z pokolenia naszych dzieci - Wojtka Kołodziejskiego – który na potrzeby wystawy fotografował te same fragmenty miasta, które znajdują się na zdjęciach Jacka. Czasami jest to kadr w kadr, ale dopuściliśmy też możliwość pofantazjowania planem. Było to konieczne, bo miasto bardzo się zmieniło. Wystawa jest zderzeniem dwóch epok nie tylko w wizualnym wyglądzie Piaseczna, ale też w sposobie jego fotograficznej prezentacji. Pomysłodawca i kurator wystawy: Małgorzata Szturomska.

Jacek Mrówczyński "Mrówa". Urodził się siedem lat po zakończeniu II wojny światowej; rodzina od dziada pradziada mieszka w Piasecznie. Chemik z wykształcenia, historyk z zamiłowania. Uwielbia marsze wojskowe, opery Wagnera i heavy metal. Pustelniczo zaszyty nad Zalewem Zegrzyńskim. Ojciec dwojga dorosłych dzieci – Anny i Jarosława.

Wojtek Kołodziejski "Photozoner". Urodził się w Warszawie równo dziesięć lat przed wybuchem stanu wojennego. W Piasecznie od kilkunastu lat. Żonaty, córka Ania. Fotografia i muzyka to jego pasje. Muzyka - głównie nurt muzyki progresywnej, hard-rock lat 60 i 70. Daleki od klasycznego jazzu a bliski muzyce trudnej do zakwalifikowania. Kontakt: www.facebook.com/wkolofoto; www.photozoner.cdx.pl

Małgorzata Szturomska "Gośka". Pedagog z wykształcenia, historyk z zamiłowania. Historia miasta Piaseczna i stara fotografia to jej pasja. W Piasecznie od czterech pokoleń. Koleżanka Mrówy od dzieciństwa. Absolwentka liceum przy ulicy Chyliczkowskiej w Piasecznie. Uwielbia muzykę lat sześćdziesiątych, Watersa, ballady Kaczmarskiego, filmy Polańskiego i wszystko co jest związane z Krzysztofem Komedą. Matka Michała i teściowa Karoliny. Kontakt: www.facebook.com/piasecznokawiarenkahistoryczna

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Informacje11 lipca 2014, 21:30,

Diabeł ubiera się u Prady - drugi seans Wakacyjne Kino Plenerowe

11 lipca 2014 roku o godz. 21.30 na parkingu przy ul. Sierakowskiego rozpocznie się drugi pokaz filmowy w piaseczyńskim, wakacyjnym Kinie Plenerowym. Zachęcamy do przyjścia z własnym krzesełkiem czy leżakiem. Tym razem, będzie można obejrzeć film pt.: Diabeł ubiera się u Prady. Początkująca dziennikarka wkracza do świata mody dostając pracę asystentki redaktor naczelnej czasopisma "Runway" - Mirandy Priestley, która trzęsie całym światem haute coture.

Diabeł ubiera się u Prady

KINO PLENEROWE W PIASECZNIE