Informacje21 lutego 2014, 00:00,

PEJZAŻ TROCHĘ INNY - wystawa fotografii Roberta Lesiuka w Piasecznie

Przystanek Kultura Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na wernisaż fotografii Roberta Lesiuka pt.: PEJZAŻ TROCHĘ INNY, który odbędzie się 21 lutego 2014 roku o godz. 18.00. Miejsce: Przystanek Kultura przy Placu Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Wystawę będzie można oglądać do 30 marca 2014 roku. Fotografie przedstawiają świat widziany z góry, z lotu ptaka. Zapraszamy na wystawę fotografii pt.: Pejzaż trochę inny.

ROBERT LESIUK - PEJZAŻ TROCHĘ INNY

ROBERT LESIUK - PEJZAŻ TROCHĘ INNY Dzieciństwo spędziłem na podlaskiej wsi nieopodal rzeki Bug. W Piasecznie mieszkam i tworzę od 2000 roku. Początki latania pojawiły się w 2001 roku po kursie paralotniowym. Pierwsze loty nie były imponujące ale na tyle interesujące, że raz połknięty bakcyl pozostał już po dziś dzień. Wyjazdy w góry, na wyciągarkę dawały zastrzyk adrenaliny oraz większą ochotę na coraz częstsze przebywanie w powietrzu. Były to czasy latania swobodnego a więc i możliwości uniesienia się w powietrzu nie były zbyt częste. Warunki do lotów swobodnych wymagały odpowiedniej pogody, infrastruktury oraz czasu. Pogodzenie wszystkich zależności nie było zbyt proste, tak więc od 2007 roku stałem się posiadaczem napędu plecakowego umożliwiającego starty niewymagające żmudnych przygotowań. Od tego momentu wystarczy dobra pogoda, kawałek łąki, wolny czas i przestrzeń jest do dyspozycji. Cały sprzęt mieści się bagażniku samochodu, więc bardzo duże są możliwości odwiedzania coraz to nowych ciekawych miejsc.

Zainteresowanie fotografią przyszło w szkole podstawowej, kiedy to sprawą nieżyjącego już instruktora nabywałem wiedzę i doświadczenie w fotografii analogowej od naświetlenia negatywu do własnoręcznego wykonania odbitki włącznie. Na pierwszym miejscu zawsze były zdjęcia z elementami krajobrazu. Późniejsza edukacja w Akademii Fotografii utwierdziła mnie w słuszności wyboru tej dyscypliny fotografii. Od kilku lat łączę dwie pasje latania na paralotni i fotografowania. Praktycznie każdy przelot odbywa się z lustrzanką zawieszoną na szyi. Podczas każdego lotu powstają co raz to nowe kadry które następnie są zapisywane na dysk i do niedawna były wkładane do tzw. „szuflady”. Od 2012 stale współpracuję z kwartalnikiem Kraina Bugu w którym publikuję felietony pt. „z góry podpatrzone”.

ROBERT LESIUK - PEJZAŻ TROCHĘ INNY

Z tych kilku tysięcy zdjęć powstał projekt o roboczym tytule „Pejzaż trochę inny”. Zdjęcia w prostych kadrach przedstawiają świat widziany z góry jaki możemy ujrzeć o różnych porach roku i o różnych porach dnia. To ukazanie barw i kształtów ziemi w szczególnych okolicznościach oświetlenia. To nawiązanie do Kieleckiej Szkoły Krajobrazu w której prostota i uchwycenie w kadrze ciekawych stworzonych przez człowieka form jest wyznacznikiem nurtu. To także pokazanie piękna różnych regionów Polski, Mazur z największym jeziorem Śniardwy. Doliny Wisły, Doliny Bugu, mazowieckich i podlaskich pól, a także Warszawy widzianej z wysokości. Od kilku lat w przygotowaniu jest także projekt przedstawiający dolinę Bugu od miejsca w którym Bug staje się rzeką graniczną na Zalewie Zegrzyńskim kończąc. [Robert Lesiuk]
autor/źródło: Olek Ryszka - Przystanek Kultura Centrum Kultury w Piasecznie

Informacje21 lutego 2014, 00:00,

ZAPRASZAMY NA IMIENINY KONSTANCJI

Konstanciński Dom Kultury serdecznie zaprasza mieszkańców na IMIENINY KONSTANCJI, czyli imprezę poświęconą pamięci Konstancji z Potulickich Skórzewskiej, matki Witolda hr. Skórzewskiego założyciela Konstancina. Od jej imienia pochodzi właśnie nazwa podwarszawskiego kurortu, jakże chętnie odwiedzanego przez kuracjuszy z całej Polski. W niedzielę 23 lutego 2014 roku o godz.12.00 zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych na RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE na temat belle epoque, mody przełomu wieków, starych samochodów i starych fotografii. Słowem wszystko o początkach Konstancina.

IMIENINY KONSTANCJI

O godz. 16.30 proponujemy wykład prof. Ryszarda Nowickiego poświęcony rodzinie Skórzewskich. Tym razem opowie on o wnukach i prawnukach hr. Konstancji. Wykład połączony będzie z promocją książki Stefana Bratkowskiego pt. Konstancja z hrabiów Potulickich hrabina Zygmuntowa Skórzewska. Wspomnienie pośmiertne. Po wykładzie o 19.00 będzie można wysłuchać na żywo muzyki z końca XIX w.

IMIENINY KONSTANCJI

Zapraszamy do nowej siedziby Konstancińskiego Domu Kultury w Hugonówce ul. Mostowa 15. Zapisy na Imieniny Konstancji będą przyjmowane pod numerem telefonu: (22) 484-20-20
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna