Informacje3 kwietnia 2009, 00:00,

Pasja Według Świętego Jana przy Słowiczej w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Józef Zalewski oraz Ksiądz Dziekan Zbigniew Pruchnicki serdecznie zapraszają na koncert PASJA WG ŚW. JANA, według kompozycji Staszka Szczycińskiego. Koncert odbędzie się w Niedzielę Palmową 5 kwietnia 2009 roku o godzinie 20:30 w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej przy ulicy Słowiczej 1 w Piasecznie. W koncercie wezmą udział znane i uznane w Polsce i na świecie zespoły Bornus Consort i Camerata Vistula.

Pasja według Świętego Jana według kompozycji Staszka Szczycińskiego

Słowo od kompozytora: Historia Męki Pańskiej, najbardziej dramatyczna i brzemienna w skutkach historia w dziejach Świata winna być wciąż przypominana, wciąż opowiadana na nowo. W czasie gdy śpiewałem partie Jezusa w barokowej Pasji Gdańskiej G. PH. Telemana zrodziło się we mnie pragnienie opowiedzenia Historii Męki Jezusa Chrystusa z użyciem środków muzycznych, z którymi mam do czynienia na co dzień, a których użycie podkreślałoby dramatyzm i niezwykłe bogactwo tej opowieści. Tak więc barokową formę Pasji z recitativami, ariosami, z udziałem kwintetu smyczkowego, zamyśliłem napełnić współczesną, dysonansową i ekspresyjną harmonią czerpiącą również z korzeni jazzowych, realizowaną przez fortepian elektryczny Fendera w miejsce barokowego klawesynu. W partiach wokalnych zamierzałem wykorzystać dawne techniki, doświadczenia ze śpiewania Chorału Gregoriańskiego, wiedzę o skalach modalnych i melizmatycznym śpiewie rodem z miejsca rozegrania dramatu. Stąd miedzy innymi jednogłosowy śpiew turby (tłumu) podbudowany ostrym brzmieniem kwintetu. Kwintet ma również dać podstawę do konsonansowych, emanujących spokojem i siłą determinacji partii Jezusa Chrystusa. Formę Pasji uzupełniają dwa utwory instrumentalne, pięć pieśni czterogłosowych a capella, które wzorem chorałów w pasjach barokowych stanowią miejsca oddechu w intensywności opowieści i są moim osobistym komentarzem, współczesnym odniesieniem do zdarzeń sprzed 2000 lat. Całość formy zamyka pieśń będąca rozważaniem niezmierzonej boskiej miłości do człowieka. Pasja została po raz pierwszy wykonana na wiosnę 2008 roku we Wrocławiu w ramach Festiwalu Trzech Pasji na zamówienie Scholi Gregoriana Silesiensis, zaś w pełnej formie, wraz z pieśniami czterogłosowymi, na Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej w Warszawie. Pasja wg Św. Jana mojej kompozycji jest bodajże pierwszą w historii muzyki polskiej taką formą w całości śpiewaną w języku ojczystym. Niedziela Palmowa 5 kwietnia 2009 jest dniem koncertu pasyjnego w kościele p.w. Matki Bożej Różańcwej w Piasecznie i dniem premiery płyty Pasja wg Św. Jana, nagranej przez zespoły Bornus Consort i Camerata Vistula. Stanisław Szczyciński.

Pasja według Świętego Jana

Zespół kameralistów Camerata Vistula został założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego. Pełny skład zespołu obejmuje sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian lub klawesyn. Skład taki umożliwia przedstawienie słuchaczom wielu dzieł kameralistyki światowej, rzadko wykonywanych tylko z powodu nietypowego składu instrumentów na jaki zostały napisane. Camerata Vistula nagrała wiele pozycji ze swojego repertuaru dla Polskiego Radia, a także dla Radia BBC, Polskiej Telewizji i wytwórni płytowych. Nagrania płytowe zespołu otrzymały doskonałe recenzje w pismach brytyjskich i francuskich. Camerata Vistula z dużym powodzeniem występowała w salach koncertowych Polski, RFN, Belgii, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Rosji oraz w Meksyku na wielu renomowanych festiwalach europejskich, m. in. "Warszawskiej Jesieni", La Chaise Dieu, Inventiones w Berlinie, a także za oceanem na festiwalu Cervantino w Meksyku. Kierownik artystyczny zespołu, profesor Andrzej Wróbel stworzył i od ośmiu lat prowadzi Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej, na którym prezentowane są unikalne, często po raz pierwszy wykonywane dzieła polskich kompozytorów zarówno z dawnych wieków, jak i współczesnych.

Bornus Consort powstał w 1981 roku na zamówienie redakcji muzyki dawnej Polskiego Radia. Zespół jako pierwszy w Polsce podjął próbę rekonstrukcji brzmienia renesansowego męskiego zespołu wokalnego, gdzie wymagana jest specyficzna technika wokalna. Bornus Consort koncertował w większości krajów europejskich, na zamówienie Teatru Wielkiego w Warszawie przygotował dramat liturgiczny Ludus Danielis oraz operę barokową Marco da Gagliano Dafne. Zespół nagrał płyty z utworami Bartłomieja Pękiela, Piotra z Grudziądza, Mikołaja Zieleńskiego, Cypriana Bazylika, Marcina Mielczewskiego, dzieła wszystkie Wacława z Szamotuł, polskie pieśni wielkopostne, śpiewy o św. Wojciechu. W ostatnim czasie istotne miejsce w repertuarze zespołu zajmuje monodia liturgiczna, nad którą Bornus Consort prowadzi studia w bliskim kontakcie z Marcelem Peresem i Dominikiem Vellardem. Sam założyciel grupy – Marcin Bornus Szczyciński, śpiewak i badacz muzyki dawnej, był także inicjatorem i twórcą Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu oraz projektu Siedem Tradycji w ramach Festiwalu Kraków 2000. Stworzył i przez 15 lat prowadził międzynarodowy festiwal Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje4 kwietnia 2009, 00:00,

Pani Wiosna Radosna - Bajkowa Niedziela MGOK Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno w ramach Bajkowej Niedzieli dla Maluchów przygotował spektakl dla dzieci pod tytułem: PANI WIOSNA RADOSNA z cyklu O czterech porach roku, w wykonaniu Zespołu Artystycznego KOP. Bajkowa Niedziela odbędzie się w najbliższą niedzielę 5 kwietnia 2009 roku, o godzinie 16:00 w sali Ośrodka Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Wstęp na spektakl 10 zł (dzieci) oraz 5 zł (dorośli). Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i ich rodziców na Bajkową Niedzielę w Piasecznie.

BAJKOWA NIEDZIELA PIASECZNO

Pani Wiosna Radosna z cyklu O czterech porach roku. W przedstawieniu tym głównymi postaciami są: Pani Wiosna i Świstak, który występuje we wszystkich częściach cyklu. W widowiskach tych bohaterowie przeżywają zabawne przygody, a dzieci poznają cechy charakterystyczne dla danej pory roku, tj. nazwy miesięcy, pogodę i zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. We wszystkich spektaklach dzieci czynnie uczestniczą w akcji, włączane są do wspólnej zabawy, również do wspólnego śpiewania piosenek, które są ściśle związane z tematem poszczególnych przedstawień cyklu. Spektakle Zespołu KOP, utrzymane są w konwencji kabaretowej, ale nie tylko bawią dzieci - równocześnie uczą i wychowują. Występują i śpiewają na żywo profesjonalni artyści estradowi.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie