Informacje26 września 2017, 17:12,

Park Miejski w nowej odsłonie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Prace przy rewaloryzacji Parku Miejskiego w Piasecznie dobiegają końca. W wakacje pojawiły się nowe alejki, latarnie, ławki oraz kosze. Park zazielenił się dzięki dużej ilości planowych nasadzeń. Przestrzeń stała się miejscem rekreacji, gdzie mile spędzimy czas na spacerach wśród zabytkowych drzew, z dala od betonu i asfaltu, a dzieci będą mogły pobawić się na świeżym powietrzu na oddanym w połowie sierpnia do użytkowania placu zabaw.

PARK MIEJSKI W NOWEJ ODSŁONIE

Park Miejski w całości objęty jest ochroną konserwatorską i jego modernizacja przebiegała z zachowaniem historycznego charakteru terenu. Z tego właśnie powodu podłoże w parku utwardzone zostało naturalnymi materiałami, nie zastosowano krawężników oddzielających alejki od zieleni, wykonano natomiast obrzeża w technologii eko-board. Jak mówi Patrycja Zych z Wydziału Utrzymania Terenów Publicznych, rozwiązania takie były zgodne z koncepcją zatwierdzoną przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Mieszkańcy powinni czuć się bezpiecznie w parkowej przestrzeni dzięki zamontowanym nowym latarniom, a przede wszystkim dzięki monitoringowi, który zostanie uruchomiony już wkrótce. Użytkowników parku powinny ucieszyć także liczne nowe nasadzenia. Zrewitalizowany teren wzbogacił się bowiem o około 140 drzew, kilka tysięcy krzewów i około 3000 róż.

Z końcem sierpnia, dzięki współpracy gminy z PGE Dystrybucja S.A., z parku zniknęły stare słupy energetyczne, które do tej pory szpeciły rewitalizowaną przestrzeń. Przed nami jeszcze jeden etap rewitalizacji parku, zaplanowany na kolejny rok – rewitalizacja stawu, aranżacja przestrzeni wokół niego oraz remont mostku nad Perełką.

– W niedalekiej przyszłości planujemy także stworzenie ścieżek tematycznych i historyczno-przyrodniczych oraz instalacji artystycznych, wszystko po to, aby miejsce to było chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale i przez turystów – mówi Daniel Putkiewicz, I zastępca burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Rewitalizacja byłaby niemożliwa w takim zakresie, gdyby nie porozumienie podpisane 16 października 2015 roku przez burmistrza Piaseczna Zdzisława Lisa, starostę piaseczyńskiego Wojciecha Ołdakowskiego oraz członka Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Ksawerego Guta. Na jego mocy gmina Piaseczno zyskała możliwość rewitalizacji części terenu przekazanego jej przez starostwo w dzierżawę.

UMiG Piaseczno

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje27 września 2017, 17:17,

Grawitacja podbiła Chiny


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Najlepsi tancerze z Klubu Sportowego Grawitacja wrócili ze swojego tournée, podczas którego dali kilka występów, entuzjastycznie przyjętych przez mieszkańców partnerskiej gminy Huanggang w Chinach.

GRAWITACJA PODBIŁA CHINY

Na miejscu zorganizowano kilka przedstawień dla chińskiej publiczności, podczas których tancerze z Grawitacji dali próbkę swoich umiejętności, wykonując m.in. pokazy hip-hopu, dance’u z elementami akrobatyki, freestyle’u czy specjalnie przygotowanych na tę okoliczność grupowych układów choreograficznych. Występy przeplatane były pokazami miejscowych, chińskich grup tanecznych, tak aby podkreślić integracyjny charakter wizyty.

Już pierwszego dnia pobytu grupę z Piaseczna przywitano na oficjalnej kolacji z udziałem pani Guo Chunzhen, która jest wiceprezydentem Rządu Ludowego miasta Wuxue (jedno z miast należących do 8-milionowej gminy Huanggang). W tym mieście Grawitacjanie spędzili trzy dni, mając okazje zobaczyć Riverside Park, jezioro Wushan, góry Xiangu i inne atrakcje turystyczne. W ostatni wieczór pobytu został zorganizowany koncert dla ponad tysiąca widzów w nowo otwartym teatrze Wuxue Grand, który potraktowany został jako inauguracja tego obiektu.

GRAWITACJA PODBIŁA CHINY

Przed wyjazdem do kolejnego miasta – Huanggang – Grawitacjanie odwiedzili Szkołę Sztuk Walk – Kung-Fu, która prezentowała się razem z nimi podczas występów. Adepci szkoły przyjęli grupę z polski bardzo ciepło i zaprezentowali wspaniały pokaz. Był też czas na wzajemną naukę tańca oraz na zapoznanie się z tajnikami kung-fu.

Tancerze spędzili kolejne dni swojego pobytu w Huanggang, gdzie mieli okazję poznać chiński system edukacji, odwiedzając tamtejsze liceum oraz miejscową politechnikę. W auli szkoły wyższej zorganizowany został drugi z koncertów tanecznych, który swoją obecnością zaszczycili między innymi zastępca sekretarza partii oraz mer miasta Huanggang. I tym razem bardzo liczna publiczność owacyjnie reagowała na występy polskich tancerzy. Ostatni performans został zaplanowany w formie wspólnego koncertu z największymi szkołami tańca w tym mieście. Odbył się on w miejskim teatrze, a po występach był czas na ciekawe rozmowy i wymianę doświadczeń.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

GRAWITACJA PODBIŁA CHINY

– Cały pobyt w Huanggang oraz organizacja naszej wizyty przez chińskie miasto stały na najwyższym poziomie, a ilość wrażeń, jakie stamtąd przywozimy, wystarczy nam chyba na rok – mówi Ula Strzeżek, trenerka i założycielka Grawitacji. – Gdybym miała jednak wybrać jedno, najbardziej zapadające w pamięć zdarzenie, to byłaby to zdecydowanie sytuacja, kiedy podczas spaceru w parku natknęliśmy się na grupę tańczących Chińczyków, a nasza młodzież dołączyła się do nich spontanicznie, dając pokaz owacyjnie przez nich przyjętego tańca ulicznego.

Na koniec pobytu w Huanggang Grawitacjanie mieli możliwość zobaczyć piękny Park Narodowy w Debieshan w prowincji Hubei, gdzie czekali na nich młodzi mnisi, którzy na dużym placu przed wejściem do świątyni zaprezentowali im swoje umiejętności.

Ostatnie dwa dni w Państwie Środka to przejazd do Szanghaju i zwiedzanie największego i najbardziej spektakularnego chińskiego miasta. Polska młodzież była zachwycona przyjęciem przez chińską stronę, gościnnością gospodarzy, ich otwartością i życzliwością, którą okazywali na każdym kroku. W przyszłym roku gmina Piaseczno, przy współpracy z klubem, planuje zaprosić chińskich tancerzy do naszego miasta, aby pokazali się piaseczyńskiej publiczności.

GRAWITACJA PODBIŁA CHINY

UMiG Piaseczno

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie