Informacje13 listopada 2007, 00:00,

Park Miejski Piaseczno - co i jak piszczy w trawie Parku

W czerwcu 2007 roku, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno powołali Społeczną Komisję ds. Zagospodarowania Parku Miejskiego w Piasecznie. Mieszkańcy Piaseczna, w komentarzach pod poprzednimi informacjami oraz w mailach zaczęli zadawać pytania: czy coś słychać w sprawie zagospodarowania Parku Miejskiego? W związku z tym, postanowiłem napisać w tej sprawie do Starostwa Powiatu Piaseczyńskiego oraz Gminy Piaseczno.

Otrzymałem odpowiedź od Pana Daniela Putkiewicza (Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwoju Gminy Piaseczno), który wyraził zgodę na publikację wysłanych informacji. Według danych przesłanych przez Pana Putkiewicza: Komisja uzgodniła w sierpniu wnioski do specyfikacji zlecenia na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu pomiędzy ul. Chyliczkowską, Zgoda, Armii Krajowej oraz Prusa. Umowa na opracowanie koncepcji, została podpisana niedawno. Projektant zgłosił się do gminy, po cześć materiałów wyjściowych, potrzebnych do opracowania projektu zagospodarowania parku. Tempo prac nad zagospodarowaniem Parku Miejskiego, nie jest zachwycające i wynika przede wszystkim z braku przekonania starosty do współpracy w tym zakresie z gminą Piaseczno. Gmina podtrzymuje wolę zagospodarowania części zieleni parkowej, tymczasem Starosta Piaseczyński zaproponował, że odda piaseczyński Park Miejski w zmian za wzięcie przez gminę odpowiedzialności za lokatorów w zabytkowych i sypiących się budynkach na terenie parku, za które obecnie odpowiada Powiat Piaseczyński. W budynkach mieszka około 25 rodzin, tak więc oznacza to, że Gmina Piaseczno miałaby wybudować właściwie nowy blok lub wyremontować istniejące budynki, bez żadnej gwarancji własności (kosztem ok. 12 mln złotych), a do tego przeprowadzić modernizację samego Parku Miejskiego (ok. 3 mln złotych).

Park Miejski w Piasecznie przy Chyliczkowskiej. Zdjęcie własne: Marcin Borkowski. Zdjęcie zrobione: 10 listopada 2007 roku
kliknij, aby powiększyć zdjęcie Parku w Piasecznie

Według Pana Daniela Putkiewicza: budżet gminy Piaseczno tego nie udźwignie. Modernizacja Parku Miejskiego - TAK, ale nie kosztem 15 milionów złotych! Taka propozycja ze strony starosty to nie współpraca, a próba pozbycia się problemu lokatorów kosztem gminy, której bardzo zależy na modernizacji parku. Obecnie Gmina Piaseczno, czeka na rozsądną propozycję opartą na zasadach współpracy i współodpowiedzialności. Sprawę można negocjować niezależnie od prac nad koncepcją. Gdyby gmina dostała do dyspozycji na okres np.: 10 lat przynajmniej część parku jeszcze w tym roku, to byłaby możliwość zarezerwowania pieniędzy w budżecie Gminy na wykonanie modernizacji już w 2008 roku. Pan Daniel Putkiewicz ma nadzieję, że wobec braku woli porozumienia z Gminą Piaseczno, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego poprze wniosek o przeznaczenie kwoty 3 mln złotych na modernizację Parku Miejskiego w przyszłorocznym budżecie powiatu piaseczyńskiego.

Powyżej przedstawiłem Wam informacje, jakie otrzymałem z Gminy Piaseczno, niestety Starostwo Powiatu Piaseczyńskiego, do tej pory nie odpisało na mojego maila. Szkoda, widocznie nie mają nic do powiedzenia, napisania...? W związku z tym, nie ma możliwości porównania punktu widzenia tej sprawy.

Osoby, zainteresowane poprzednimi informacjami w naszym serwisie, które poruszały temat Parku Miejskiego zapraszamy do informacji: Park Miejski Piaseczno - propozycje zagospodarowania (2007-07-13), Komisja Zagospodarowania Parku Miejskiego w Piasecznie (2007-06-29), spierają się zamiast odnowić Park Miejski w Piasecznie (2007-06-17), oraz planują odnowić park przy Chyliczkowskiej w Piasecznie (2007-04-12). Jeżeli macie jakieś uwagi na ten temat, to zapraszam do skomentowania informacji lub do rozmowy na naszym prywatnym forum mieszkańców powiatu piaseczyńskiego: Park Miejski w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Informacje14 listopada 2007, 00:00,

Rośnie dług Piaseczna - deficyt budżetowy Gminy Piaseczno

Deficyt budżetowy Gminy Piaseczno wynosi 13 milionów złotych. To niecałe 7% dochodów wynoszących ćwierć miliarda złotych. Agnieszka Kowalska (Skarbnik Gminy Piaseczno) prognozuje, że w przyszłym roku deficyt wzrośnie do ponad 130 mln zł, czyli 47,8%. budżetu. W 2009 roku dotacja z UE już się skończy i dochody gminy skurczą się do blisko 236 mln zł. Jeżeli jeszcze w tym roku Gmina Piaseczno zaciągnie kredyt na 20 mln zł, to deficyt sięgnie 59,8% budżetu. To maksymalny dopuszczalny prawem poziom. Gdy zadłużenie gminy przekracza 60%, Regionalna Izba Obrachunkowa nie zatwierdza jej budżetu i każe szukać oszczędności.

Piaseczno za dwa lata osiągnie maksymalny dopuszczalny prawem poziom deficytu budżetowego, a to za sprawą gigantycznej inwestycji w kanalizację. Gmina wpędziła się w długi przez wzrost cen w budownictwie i chudnącej z powodu kursu euro unijnej dotacji. Piaseczno w tym roku rozpoczęło kompleksowy program modernizacji systemu kanalizacji. Na terenie gminy Piaseczno, powstanie 130 kilometrów kanalizacji sanitarnej, zbudują 25 przepompowni i 4 tysiące przyłączy, przebudują i rozbudują oczyszczalnie ścieków w Piasecznie oraz w Wólce Kozodawskiej. Więcej informacji przeczytacie w informacji napisanej przez Michała Wojtczuka na łamach Stołecznej Gazety Wyborczej: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34889,4656766.html
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno