Informacje14 listopada 2014, 10:47,

Otwarcie mostów na ulicach Wojska Polskiego oraz Kniaziewicza w Piasecznie

W piątek rano 14 listopada 2014 roku burmistrz Zdzisław Lis wraz ze starostą piaseczyńskim Janem Dąbkiem w trakcie komisji odbiorczej dokonali symbolicznego otwarcia mostów na ulicach Wojska Polskiego oraz Kniaziewicza.

Otwarcie mostów na ulicach Wojska Polskiego oraz Kniaziewicza w Piasecznie

Prace budowlane zakończyły się 31 października a 14 listopada nastąpiło dopuszczenie obiektów do ruchu. Przez najbliższe dni w okolicy mostów potrwają jeszcze prace wykończeniowe, jednak mieszkańcy mogą już swobodnie z nich korzystać.

Otwarcie mostów na ulicach Wojska Polskiego oraz Kniaziewicza w Piasecznie

Celem inwestycji było rozebranie istniejących przepustów, które ze względu na swoje przekroje ograniczały światło kanału i w przypadku wystąpienia dużych opadów deszczu powodowały lokalne spiętrzenia wody. Taka lokalna powódź miała miejsce w 2010 r. W miejsce przepustów nad kanałem wybudowane zostały mosty. Takie rozwiązanie korzystnie wpłynie również na stabilność skarp wzdłuż obu ulic. Koszt gminnej inwestycji wyniósł ok. 2,6 mln zł, z czego 200 tys. zł pokryła spółka PWiK.

Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje7 listopada 2014, 22:11,

Chyliczki Dworskie zeszyt historyczny Ewy i Włodzimierza Bagieńskich

Nakładem Biura Promocji i Informacji Gminy ukazał się kolejny zeszyt historyczny autorstwa piaseczyńskich historyków Państwa Ewy i Włodzimierza Bagieńskich. Wydawnictwo poświęcone jest Chyliczkom Dworskim – dawnemu majątkowi ziemskiemu, stanowiącemu dziś znaczną część centrum miasta Piaseczna, m.in. teren parku miejskiego. Dzięki pasji nieocenionych historyków Pani Ewy i Pana Włodzimierza Bagińskich – Honorowych Obywateli Piaseczna – odkrywać możemy kolejne, nieznane szerzej historie. W bogato ilustrowanym zeszycie przeczytamy m.in. o dworku w którym zatrzymywał się książę Józef Poniatowski oraz słynnej szkole Cecylii Plater-Zyberkówny, w której uczyła ona panny dobrego wychowania i gospodarności. Broszura, której skład graficzny opracowało Biuro Promocji i Informacji ukazała się w nakładzie 1000 egzemplarzy. Rozkolportowana zostanie ona m.in. w szkołach i bibliotekach. Dostępna jest również nieodpłatnie w Biurze Promocji i Informacji, pokój 96, III piętro, Urząd Miasta.