Informacje25 listopada 2015, 20:56,

Otwarcie Domów Dzieci w Łbiskach


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W piątek 20 listopada, niewielka salka w budynku nr 1 w Centrum Administracyjnym Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Łbiskach wypełniła się po brzegi. Władze Powiatu Piaseczyńskiego reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Daniel Putkiewicz oraz Zarząd Powiatu w składzie: starosta Wojciech Ołdakowski, wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski, członek zarządu Katarzyna Paprocka oraz członek zarządu Ksawery Gut. Obecna była również dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Klaudia Wojnarowska. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz gmin wchodzących w skład Powiatu Piaseczyńskiego oraz dyrektorów placówek oświatowych i ośrodków interwencyjnych.

OTWARCIE DOMÓW DZIECI W ŁBISKACH

Część oficjalną rozpoczęła dyrektor placówki w Łbiskach Aneta Piliszek. - Jeszcze tam, na Słonecznej wiedziałam, że dzieci potrzebują zmiany. I ta zmiana nastąpiła. Wierzę, że to, co się stało, to dopiero początek nowego rozdziału w ich życiu. Jestem pewna, że dzieci będą tu szczęśliwe – powiedziała. Ksiądz Wiesław Zaręba, proboszcz parafii św. Rocha w Jazgarzewie, zaprosił do wspólnej modlitwy i poświęcił nowo otwarte budynki.

Następnie głos zabrał Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski. – Chciałem podziękować wszystkim, zarówno poprzedniej, jak i obecnej Radzie Powiatu. Tak, dziękuję po prostu wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej placówki.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

OTWARCIE DOMÓW DZIECI W ŁBISKACH

Wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski wspomniał o licznych wolontariuszach i ludziach dobrej woli, którzy pomagali przy budowie domów i zagospodarowaniu terenu wokół nich. – Im również należą się podziękowania – podkreślił. W trakcie uroczystości starosta oraz wicestarosta przekazali na ręce pani dyrektor Anety Piliszek wspaniały prezent dla dzieci – wielką trampolinę ogrodową.

Po zakończeniu części oficjalnej, goście zaproszono do zwiedzenia nowych domów. W każdym z nich dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny - składający się z wierszy, piosenek oraz układów tanecznych. Wyjątkowo wzruszający był zaprezentowany przez dwoje maluchów wiersz pt. „Dom”. Podczas zwiedzania, dzieci z dumą pokazywały przestronne dwuosobowe pokoje oraz specjalne, pełne kolorowych zabawek, miejsce do zabawy. Na zakończenie uroczystości, przy każdym z domków samorządowcy posadzili drzewka - symbol najlepszych uczuć i wartości jakie łączą się z pojęciem domu.

OTWARCIE DOMÓW DZIECI W ŁBISKACH

Centrum w Łbiskach wykonuje zadania w zakresie wspierania rodziny i instytucjonalnej pieczy zastępczej, zapewniając czasową opiekę i wychowanie dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców. Świadczy również doraźną opiekę nad dzieckiem w sytuacjach kryzysowych w rodzinie, wymagających natychmiastowego zapewnienia dziecku opieki. W skład Centrum wchodzą trzy Domy Dzieci, będące placówkami opiekuńczo-wychowawczymi typu socjalizacyjnego. Natomiast jeden z budynków zaadoptowano na placówkę typu interwencyjnego. Do osiedla w Łbiskach przeniosły się dzieci z placówek opiekuńczych z Konstancina-Jeziorny oraz Góry Kalwarii.

W Polsce, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, systematycznie odchodzi się od dużych domów dziecka, w których wychowuje się po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset dzieci. To podejście opiera się na założeniu, że w małych grupach udaje się stworzyć lepsze warunki do wychowywania. Relacje panujące w takich grupach, które zamieszkują jeden dom przypominają relacje rodzinne i są bardzo korzystne dla młodych ludzi.

OTWARCIE DOMÓW DZIECI W ŁBISKACH

Decyzję o budowie Centrum w Łbiskach podjęto jeszcze w 2012 roku. Przetarg na budowę pięciu domów został rozstrzygnięty pod koniec roku. Wygrała firma, która zaproponowała kwotę prawie 2,4 mln złotych. Prace miały trwać do 20 listopada 2013 roku, ale kilka miesięcy wcześniej wykonawca nieoczekiwanie opuścił teren budowy. Jak się później okazało - firma zbankrutowała. Zarząd powiatu poprzedniej kadencji postanowił dokończyć inwestycję sposobem gospodarskim bez ogłaszania nowego przetargu. Budowa miała zakończyć się latem ubiegłego roku, ale wystąpiły kolejne komplikacje. Termin zakończenia odłożono na jesień, ale przyszły wybory samorządowe i zima. Poprzednim władzom samorządowym nie udało się skończyć budowy.

Decyzją nowego Zarządu Powiatu osiedle w Łbiskach stało się priorytetem w planach wykonawczych na rok 2015. Na realizację osiedla wydatkowano w sumie 5 132 350, 53 zł (w tym dotacja z budżetu państwa 1 028 700,00 zł).

Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=11615
Informacje26 listopada 2015, 18:00,

Debata o bezpieczeństwie w gminie Lesznowola


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Zapraszamy mieszkańców gminy Lesznowola do aktywnego udziału w debacie społecznej, która odbędzie się 26 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w budynku hotelu Książę Poniatowski w Łazach przy ul. Wąskiej 12B. Tematem spotkania będzie bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przemoc w rodzinie oraz bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i w miejscach publicznych. Debata organizowana jest w związku z realizacją rządowego programu „Razem Bezpieczniej”, jak również policyjnego programu zapobiegania przestępczości.

DEBATA O BEZPIECZEŃSTWIE W GMINIE LESZNOWOLA

Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” ma na celu ograniczanie skali zjawisk, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia. Jest on zgodny z przyjętym przez Radę Ministrów dokumentem „Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015”, którego jednym z priorytetów jest „Budowa zintegrowanej wspólnoty społecznej i jej bezpieczeństwa”.

Debata społeczna ma na celu między innymi włączenie obywateli w wypracowywanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w środowisku lokalnym.

W związku z tym, 26 listopada o godz. 18.00 w budynku hotelu „ Książę Poniatowski” w Łazach przy ul. Wąskiej 12B odbędzie się spotkanie, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy.

Przeczytaj też: Czy woda w gminie Lesznowola jest bezpieczna do picia?

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=13&t=11616

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie