Informacje5 maja 2015, 20:17,

OPIUM STRING QUARTET - PIASECZYŃSKA WIOSNA MUZYCZNA 2015

Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na Piaseczyńską Wiosnę Muzyczną, której pierwszy koncert odbędzie się 9 maja 2015 roku o godz. 19.30. Miejsce: scena na Placu Piłsudskiego. Podczas koncertu wystąpi OPIUM STRING QUARTET. W składzie: Agnieszka Marucha – I skrzypce, Anna Szalińska – II skrzypce, Magdalena Małecka-Wippich – altówka, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela. W programie m.in.: J. Strauss, A. Dvorak, F. Chopin, P. Czajkowski, A. Borodin, J. Richardy, J. Brahms. Koncert poprowadzi Zofia Sajkowska.

OPIUM STRING QUARTET - PIASECZYŃSKA WIOSNA MUZYCZNA 2015

PIASECZYŃSKA WIOSNA MUZYCZNA - wiosenny cykl koncertów muzyki poważnej podczas którego występują chóry i zespoły kameralne, a w świat każdego z nich wprowadza widzów krótka lekcja historii muzyki. Prelegentem Festiwalu jest Pani Zofia Sajkowska – historyk sztuki, wieloletni pracownik Filharmonii Narodowej. Przez jedenaście edycji imprezy, która odbywała się w Kościołach dekanatu piaseczyńskiego w Piasecznie wystąpili między innymi: Chór Kameralny „Ars Cantata”, „Collegium Musicum” – Chór Kameralny Uniwersytetu Warszawskiego, „Bornus Consort” , Kwartet Wokalny „Musica Cordis”, „Perfugium” – Zespół Liturgiczny Muzyki Dawnej, Chór Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie, Zespól Wokalny „Gaudium”, Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej. W tym roku , pragnąc dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców zapraszamy publiczność na piaseczyński Rynek. W kolejne soboty maja ( 9, 16 i 23 maja 2015r godz. 19.30) podczas festiwalu usłyszymy: OPIUM STRING QUARTET, kwintet instrumentów dętych TROMBASTIC oraz Koncert Pieśni Włoskich i Neapolitańskich.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=6&t=369&start=15
Informacje9 maja 2015, 13:00,

IV Flis Festiwal - spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu

9-10 maja 2015 roku w podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal czyli spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji.

IV Flis Festiwal - spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu

Urzecze - gwarowo zwane Łurzycem - tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce. Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe łurzyckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek.

8.05 PIĄTEK - festiwal poprzedzą: Żywe lekcje historii (godz. 9-14, Gassy). Warsztaty ginących zawodów (godz. 10-16, Konstancin-Jeziorna, Jaz Imberfal na Jeziorce, vis a vis Starej Papierni).

9.05 SOBOTA Ostroga na Wiśle
13.00 Otwarcie w bindudze z udziałem flisaków i zaproszonych gości, pokaz ratownictwa wodnego, atrakcje w bindudze.
14.00 Poświęcenie łodzi oraz prezentacja i Parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych.
16.00 Otwarcie sceny „Za wałem”. Występy zespołów: Powsinianie, Tęcza, Kuźnia Artystyczna, Oryle z Urzecza, Łurzycanki, Kapela Niwińskich. Prezentacja tańca Szot i wspólne śpiewanie.
19.30 Koncert Joanny Słowińskiej z zespołem.
20.30 FLISLAJT – parada oświetlonych łodzi i koncert na rzece w wykonaniu zespołu Hamba Duo.
21.30 Ognisko. Gościnnie na Flis Festiwalu 2015
- łodzie nieszawki z Ciechocinka,
- łódź żakówka z Zalewu Wiślanego oraz
- wielkie galary zabudowane: św. Elżbieta i św. Barbara,
- szkuta Wanda – replika szkuty z Czerska.

Sobotnie atrakcje towarzyszące:
binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami,
warsztaty ginących zawodów – szkutnik, wikliniarz, kowal, garncarz, tkaczka, powroźnik, miodziarz, smolarz, flisak, przejażdżki łodziami po Wiśle, festiwalowa przeprawa promowa Gassy-Karczew, dychtowanie łodzi wczoraj i dziś, wiosła pychowe, prelekcje,
potrawy regionalne z Urzecza: łurzycka sytocha, barszcz chrzanowo-buraczany, siuforek, miód z Cieciszewa, wspólne tańce i śpiewy,stoiska twórców ludowych, gra terenowa – ZA CO ORYL ŻYJE.

10.05 NIEDZIELA Ostroga na Wiśle
7.30 Flisacka polowa Msza święta.
10.00-16.00 Warsztaty ginących zawodów, prelekcje.
12.00 Parada Tradycyjnych Żaglowców pod żaglami.
13.00 Scena „Za wałem”, występy zespołów: Wólkowianki, Urzeczeni, Kalwarki, Sołtysi, Kądziołeczka.
16.00 IV Łurzycki Bieg Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych, GASSY – WARSZAWA.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019