Informacje15 września 2015, 08:00,

Oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków w Konstancinie-Jeziornie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


15 września 2015 r. w Konstancinie-Jeziornie nastąpiło oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków zmodernizowanej przez spółkę Saur Konstancja. Dzięki współpracy w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego w podwarszawskiej gminie powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W uroczystości otwarcia udział biorą m.in. prezes Grupy Saur, marszałek Sejmu, ambasador Francji w Polsce oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków w Konstancinie-Jeziornie

Oczyszczalnia ścieków znajdująca się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej została zmodernizowana i rozbudowana przez spółkę Saur Konstancja, należącą do Saur Polska, w oparciu o umowę zawartą z samorządem w 2012 roku. Współpraca w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada przyjmowanie i oczyszczanie ścieków komunalnych z terenu gminy przez 32 lata. Podpisana umowa pozwoliła rozwiązać problem oczyszczalni ścieków, z którym Konstancin-Jeziorna borykał się od wielu lat. Dzięki modernizacji starego obiektu podwarszawska gmina zyskała jedną z najbardziej nowoczesnych oczyszczalni w Polsce. Spełnia ona restrykcyjne normy środowiskowe wymagane przez przepisy polskie oraz europejskie, a także gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne uzdrowiska, okolicznych mieszkańców i pracowników.

„Polska jest kluczowym rynkiem w strategii rozwoju międzynarodowej Grupy Saur. Najbardziej znaczącym tego przykładem jest 32-letnie partnerstwo z miastem Konstancin. Dzisiaj świętujemy otwarcie oczyszczalni ścieków, którą mieliśmy zaszczyt zmodernizować. Postawiliśmy na najwyższe standardy, aby zapewnić jakość i bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji. Zastosowaliśmy nowoczesne procesy i zaawansowane rozwiązania techniczne. Chcielibyśmy kontynuować inwestycje w partnerstwie z gminami i wdrażać nowe projekty oparte na Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, a tym samym ugruntować naszą pozycję partnera strategicznego polskiego sektora publicznego” – komentuje Jérôme Le Conte, Prezes Grupy Saur.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków w Konstancinie-Jeziornie

Prace modernizacyjne prowadzone przy pełnej współpracy z administracją publiczną oraz Zakła¬dem Gospodarki Komunalnej rozpoczęto w październiku 2013 roku. W ramach inwestycji powstało 9 nowych budynków o łącznej po¬wierzchni zabudowy ponad 2200 m kw. i kubaturze ponad 8600 metrów sześciennych. Aktualnie obiekt może przyjąć aż 6000 metrów sześciennych ścieków na dobę, co całkowicie zaspokaja obecne potrzeby miasta i gminy, a jednocześnie uwzględnia przyszły wzrost liczby mieszkańców oraz rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Wdrożony proces Cyclaflux polega na biologicznym oczyszczaniu ścieków w reaktorze SBR przy wykorzystaniu mikroorganizm mów, które usuwają m.in. azot i fosfor. Technologia ta gwarantuje wysoką jakość ścieków odprowadzanych do środowiska naturalnego, czyli lokalnej rzeki Jeziorki, zgodnie z europejskimi i polskimi normami.

„Współpraca ze spółką Saur Konstancja pozwoliła nam uporać się z palącym problemem, jaki Konstancin-Jeziorna miał z oczyszczaniem ścieków. Dzięki temu nasze miasto w 100% zasługuje na miano jedynego na Mazowszu uzdrowiska, a mieszkańcy mogą wreszcie cieszyć się z poprawy jakości wody w lokalnej rzece Jeziorce. Ta inwestycja to przykład naprawdę udanej kooperacji w ramach partnerstwa publicznoprawnego” – mówi Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna Kazimierz Jańczuk.

Oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków w Konstancinie-Jeziornie

Sąsiedztwo oczyszczalni nie powoduje żadnych uciążliwości. Wszystkie urządzenia emitują¬ce hałas znajdują się w zamkniętych i dodatkowo wyciszonych pomieszczeniach, dzięki czemu niemal w ogóle ich nie słychać. Obiekty mogące być potencjalnym źródłem emisji odorów są hermetyczne, a powietrze ze związkami o nieprzyjemnym zapachu jest odprowadzane do specjalnej, nowoczesnej instalacji dezodoryzacji, w której są one unieszkodliwiane. Cały proces oczyszczania i praca wszystkich urządzeń sterowanych komputerowo mogą być na bieżąco monitorowane i optymalizowane.

Aleksandra Majchrzak NBS Communications Sp. z o.o.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=10&t=9447
Informacje15 września 2015, 18:13,

Góra Kalwaria rozpoczyna program walki z Rakiem Szyjki Macicy


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Góra Kalwaria postanowiła, podobnie jak rosnąca rzesza samorządów aktywnie wspierać profilaktykę nowotworową w Polsce. Burmistrz wraz z Radą Miejską zdecydowali o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego za powstawanie m.in. raka szyjki macicy, dla dziewczynek zameldowanych na terenie miasta i gminy. Z bezpłatnych szczepień może skorzystać ok 100 dziewczynek.

Góra Kalwaria rozpoczyna program walki  z Rakiem Szyjki Macicy

Czym jest wirus HPV? Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV jest również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytnicy, szyi i głowy.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z miast i gmin w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Podstawową rolą samorządu jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców, w tym dbanie o ich bezpieczeństwo zdrowotne: kształtowanie postaw prozdrowotnych, edukację i profilaktykę zdrowia oraz zapobieganie chorobom. Aktywnie zachęcamy rodziców do korzystania z tej formy profilaktyki, ponieważ program, który wdrożyliśmy jest wyrazem troski o zdrowie młodzieży. Dopingujemy też inne samorządy, które nadal rozważają walkę z HPV do wprowadzenia podobnych rozwiązań. Będzie to z korzyścią dla nas wszystkich. – Dariusz Zieliński, Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria

We wszystkich gminach, w których prowadzone są szczepienia odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii. 29 września (wtorek) spotkanie edukacyjne odbędzie się również dla rodziców z Miasta i Gminy Góra Kalwaria, dotyczyć będą chorób wywoływanych przez wirus HPV i metodach walki z nimi. Spotkanie odbędzie o godz. 18.00 w szkole Podstawowej nr. 2 im. Księcia Janusza, przy ulicy Kalwaryjskiej 3 w Górze Kalwarii. Wykład poprowadzi dr n med. Teresa Marek-Szydłowska.

Kto może skorzystać z darmowych szczepień? Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2003 roku, zameldowane na terenie Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne oraz w całości finansowane przez samorząd.

Jak skorzystać ze szczepień? Program bezpłatnych szczepień rozpoczyna się pod koniec września. Pełen cykl wymaga podania 2 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu. Realizatorem programu bezpłatnych szczepień jest SPZOZ, ul. Jana Białka 4 w Górze Kalwarii oraz w filiach. Aby skorzystać ze szczepień należy zgłosić się do jednej z tych placówek.

Rak szyjki macicy - podstawowe dane Rak szyjki macicy (RSM) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat. Według danych z 2010 roku w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wyniosła ponad 3000 kobiet, z czego ponad 1700 chorych zmarło. Oznacza to, że statystycznie, w Polsce codziennie umiera niespełna 5 kobiet z powodu raka szyjki macicy.

Szczepionka przeciw zakażeniom wirusem HPV to najmłodsze osiągnięcie wakcynologii – nauki o szczepieniach. Istnieje wiele typów wirusa HPV, a za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy (RSM). Szczepienia połączone z regularnie wykonywaną cytologią mogą skutecznie ochronić kobiety przed RSM.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Anonimowy, 16 lipca 2019
http://sekrety-zdrowia.org/szczepionka-przeciwko-wirusowi-brodawczaka-ludzkiego-hpv-powoduje-powazne-skutki-uboczne/
Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=7&t=11433

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie