Informacje24 maja 2016, 08:42,

Odpowiedzialny rowerzysta - komunikat KPP Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Wiele osób, w tym dzieci w okresie wiosenno – letnim niemal codziennie wybiera się na przejażdżki rowerowe. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest wieloma przepisami, do których rowerzyści powinni się stosować.

Odpowiedzialny rowerzysta - komunikat KPP Piaseczno

Każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w czasie których to właśnie oni najczęściej tracą zdrowie a nawet życie. Wielu tragedii można byłoby uniknąć gdyby kierujący jednośladami zadbali o stan techniczny i zgodne z przepisami wyposażenie roweru.

Również sama znajomość przepisów ruchu drogowego nie wystarczy. Wyłącznie świadome i rozważne stosowanie się do nich pozwoli uniknąć nieszczęścia.

Pomimo apeli i przestróg wiele osób nadal porusza się po drogach niesprawnymi rowerami, nie posiadającymi obowiązkowego np. oświetlenia. Brak takich elementów ma bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Wsiadając na rower należy mieć świadomość, że po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza jesteśmy właściwie niewidoczni. Kierowca innego pojazdu dostrzegając w światłach reflektorów kilka metrów przed maską rowerzystę nie ma żadnych szans na wykonanie bezpiecznego manewru.

Przy odpowiednim oświetleniu, jednoślad jest widoczny już z kilkudziesięciu metrów, co pozwala na odpowiednie przygotowanie i zachowanie ostrożności przez pozostałych użytkowników dróg. Kupując dziecku rower zadbajmy o jego bezpieczeństwo, sprawdźmy czy jest właściwie wyposażony i uzupełnijmy braki, wyposażmy je również w kask, który jeszcze bardziej podniesie bezpieczeństwo naszej pociechy.

Dla przypomnienia podajemy jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru:
- światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
- światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:
1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
2. W czasie jazdy używaj kasku,
3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz,
4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów,
5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,
6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu,
7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu,
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,
9. Nigdy nie ścinaj zakrętów,
10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

Naucz się oceniać odległość... ...w jakiej znajdują się samochody. Nie spiesz się. Na drodze nie ma miejsca na stwierdzenie "zdążę". Musisz mieć całkowitą pewność, że bezpiecznie możesz wyjechać czy przejechać np. na drugą stronę ulicy. Pamiętaj, że nigdy nie wolno wyjeżdżając bez odpowiedniego upewnienia się, że droga jest wolna!

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje24 maja 2016, 08:57,

Zaginął 40-letni Sławomir Kamiński


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Poszukujemy zaginionego 40-letniego Sławomira Kamińskiego mieszkańca miejscowości Łazy. Mężczyzna ostatni raz widziany był w dniu 20 maja br., w Warszawie- Białołęce przy ul. Juranda ze Spychowa 10 skąd odjechał grafitową toyotą avensis- kombi. Do chwili obecnej nie powrócił on do miejsca zamieszkania i nieskontaktował się z rodziną. Wszystkie osoby mogące pomóc w jego odnalezieniu prosimy o pilny kontakt z policją.

Zaginął 40- letni Sławomir Kamiński

Policjanci z wydziału kryminalnego z Piaseczna, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych, prowadzą obecnie działania mające na celu odnalezinie zaginionego w dniu 20 maja tego roku Sławomira Kamińskiego ur. 22 lutego 1976 r.

Mężczyzna ten jest mieszkańcem miejscowości Łazy gmina Lesznowola. Z zebranych przez funkcjonariuszy informacji wynika, że po raz ostatni Sławomir Kamiński był widziany o godzinie 07.20 na warszawskiej Białołęce przy ulicy Juranda ze Spychowa 10.

Z tego miejsca odjechał samochodem marki toyota avesis- kombi koloru grafitowego o numerach rejestracyjnych WPI 24380. Pojazd ten ma charakterystyczne przyciemniane tylne szyby.

Sławomir Kamiński ma 176 cm wzrostu, twarz owalną, wyraźną łysinę głowy, oczy koloru jasnego, budowa ciała średnia.

W chwili zaginięcia ubrany był w spodnie jeansowe jasne, koszulę w pionowe biało- czarne pasy i błękitną marynarkę, buty zamszowe- granatowe z białymi sznurowadłami.

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu zaginionego Sławomira Kamińskiego lub miejsca gdzie znajduje się pojazd którym się poruszał, proszone są pilny kontakt z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie pod numerem tel 22 60 45 213 lub z najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie