Informacje11 września 2015, 19:35,

Odławianie dzików na terenie powiatu piaseczyńskiego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Już od marca 2015 roku na terenie powiatu piaseczyńskiego trwa akcja odławiania dzików. Decyzję o konieczności prowadzenia odłowów podjął Zarząd Powiatu, wychodząc naprzeciw licznym sygnałom lokalnych społeczności. Rada Powiatu Piaseczyńskiego przeznaczyła na ten cel środki w wysokości 200 000,00 złotych. Do chwili obecnej starosta Wojciech Ołdakowski wydał 6 decyzji na wykonanie odłowu dzików, w wyniku czego - do końca lipca br. - złapano 81 dorosłych osobników: 48 sztuk w gm. Konstancin-Jeziorna, 7 sztuk w gm. Piaseczno, 18 sztuk w gm. Góra Kalwaria i 8 sztuk w gm. Lesznowola. Koszt dotychczasowych operacji wyniósł 97 200,00 złotych. Pozostałe środki będą wydatkowane do końca tego roku.

Odławianie dzików na terenie powiatu piaseczyńskiego

Aktualnie w powiecie ustawione są dwie odłownie, które znajdują się w rejonie ul. Bażanciej w gm. Piaseczno i w rejonie ul. Pułaskiego w gm. Konstancin-Jeziorna. Warto pamiętać, że odławianie jest jedną z najbardziej humanitarnych i bezpiecznych form zmniejszania populacji dzikich zwierząt, bytujących w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zurbanizowanych. Należy również zdawać sobie sprawę, że pojawianie się dzików wynika również z faktu, że gospodarstwa domowe są dla nich darmową stołówką. Dziki penetrują kompostowniki z resztkami pożywienia, skoszoną trawę, odpadki organiczne oraz stojące przed posesjami worki ze śmieciami. Dostęp do pożywienia jest głównym powodem ich pojawiania się w mieście. Pamiętajmy więc, że nie wolno dokarmiać ani dzików, ani innych dzikich zwierząt, które znalazły się na terenie zabudowanym.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=26&t=11428
Informacje12 września 2015, 13:00,

Uroczystości z okazji 100-lecia OSP Jazgarzew


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Już w odnowionym i rozbudowanym budynku, 12 września 2015 roku odbędą się uroczystości z okazji 100-lecia OSP Jazgarzew. Nowoczesna strażnica to wkład gminy w poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz integrację lokalnej społeczności. Uroczystości rozpoczną się o g. 13.00 Mszą święta w Kościele św. Rocha. O godz. 14.00 na placu przed kościołem przy akompaniamencie orkiestry dętej odbędą się oficjalne uroczystości oraz nadane zostaną odznaczenia. Następnie odbędzie się przemarsz na plac OSP, gdzie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa oraz oficjalnie przekazana zostanie i poświęcona zmodernizowana strażnica. W części artystycznej o g. 16.00 zagra orkiestra dęta oraz przeprowadzony zostanie pokaz rekonstrukcyjny Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi” z ostrzałem moździerzowym, gaszeniem motopompiarzy Powstania Warszawskiego oraz wystawą uzbrojenia i sprzętu Powstańców Warszawskich. Po godzinie 18.00 rozpocznie się zabawa taneczna z poczęstunkiem dla mieszkańców i zaproszonych gości.

100-lecia OSP Jazgarzew

Rozbudowana strażnica. Prace budowlane objęły dobudowę do istniejącej remizy dwukondygnacyjnego skrzydła zawierającego pomieszczenia socjalne dla obsady 2 wozów bojowych straży pożarnej. Dodatkowo nowy budynek zyskał ewakuacyjną klatkę schodową, spełniającą przepisy przeciwpożarowe, prowadzącą do sali zebrań na piętrze. Powierzchnia użytkowa budynku powiększona została z 423,61mkw do 561,55 mkw. W nowej części strażnicy ulokowane zostały pomieszczenia socjalne jak szatnie, łazienki i natryski oraz pomieszczenie na użytek Centrum Kultury. Przygotowano pełen węzeł sanitarny. Stara część budynku wzbogacona zostanie natomiast o nowe węzły sanitarne, a w istniejącej sali zebrań dobudowano układ wentylacji mechanicznej. Zmodernizowano węzeł cieplny i pomieszczenie garażowe, pomieszczenie biblioteki, salę zebrań i kuchnię. Łączny koszt prac wyniósł ok. 1,2 mln zł. - We wrześniu oddajemy równolegle do użytku dwie duże inwestycje, całkiem nową siedzibę OSP w Piasecznie i rozbudowaną strażnicę w Jagarzewie – mówi burmistrz Zdzisław Lis. - Jestem przekonany, że stworzone lepsze warunki pracy dla strażaków wpłyną na zwiększenie ich sprawności działania i szybkości reagowania w sytuacjach zagrożenia a to przełoży się na uratowanie wielu istnień ludzkich oraz dobytku.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=11423

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie