Informacje29 lipca 2014, 18:43,

Ochrona przeciwpożarowa - inwestycje w bezpieczeństwo


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


U zbiegu ulic Dworcowej i Saperów wybudowana zostanie nowoczesna strażnica OSP Piaseczno o powierzchni użytkowej blisko 620 m kw. z garażem na 3 wozy bojowe. Dotychczasowa siedziba nie spełnia obecnych standardów dla tego typu obiektów. Budynek jest zagrzybiony i w fatalnym stanie technicznym. Pomieszczenia nie posiadają odpowiedniego zaplecza technicznego ani właściwego zaplecza sanitarnego. Strażacy wielokrotnie zwracali na to uwagę i ich prośby zostały uwzględnione podczas planowania budżetu i projektowania strażnicy.Przetarg na budowę siedziby OSP wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe „Remar” Rafał Makowski z Orońska, za cenę ryczałtową brutto 2 015 680,05 zł. W dniu 28 lipca 2014 r. Burmistrz wprowadził wykonawcę na budowę. Odbyło się też symboliczne wbicie pierwszej łopaty.

- Czekaliśmy ponad 50 lat na nową strażnicę - powiedział prezes OSP Piaseczno Wojciech Miazga gratulując Burmistrzowi rozpoczęcia długo oczekiwanej budowy. - Wierzę, że obchody przyszłorocznego Dnia Strażaka zorganizujemy już tutaj, w nowej strażnicy – dodał prezes.

- Dzisiaj spełniają się marzenia wielu strażaków. Wiem, że długo czekaliście na ten dzień i cieszę się, że dziś możemy wspólnie rozpocząć budowę waszej strażnicy - powiedział burmistrz Zdzisław Lis zwracając się do obecnych strażaków OSP Piaseczno. - Mam nadzieję, że w maju 2015 roku również wspólnie odbierzemy gotowy budynek – dodał burmistrz.

- Prace rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. Jeśli pogoda będzie sprzyjać majowy termin oddania inwestycji nie jest zagrożony – powiedział dyrektor ds. inwestycji z firmy wykonawczej Krzysztof Suligowski.

Umowa z wykonawcą firmą „Remar” podpisana została 4 lipca 2014 r. a roboty mają potrwać 10 miesięcy od tej daty. W dwukondygnacyjnym budynku oprócz garaży dla 3 jednostek bojowych znajdzie się stanowisko do obsługi technicznej pojazdów oraz kanał do napraw. Piętro zajmą pomieszczenia socjalne dla strażaków, w tym siłownia.

Koszyk z zakupami wartymi prawie 2,6 mln zł
- Wydatki Gminy Piaseczno na sprzęt ciężki w tym roku wyniosą ok. 2,6 mln zł. To największe zakupy dla OSP od 20 lat – powiedział Zdzisław Lis, burmistrz Piaseczna. Strażacy dostaną dwa fabrycznie nowe wozy bojowe kupione za kwotę ponad 1,7 mln zł. Jeden z nich trafi do OSP Piaseczno a drugi będzie pracować w OSP Chojnów. Przetarg właśnie trwa a otwarcie ofert zaplanowane jest na 4 sierpnia. Jeżeli nie będzie odwołań strażacy dostaną kluczyki pod koniec września. Projekt jest współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (1,5 mln zł). W połowie sierpnia z generalnego remontu za ponad 80 tys. zł wróci wóz bojowy z OSP Złotokłos. Na początku sierpnia strażacy z OSP odbiorą też pierwszy w gminie quad bojowy, o którym marzyli od lat. Nowy sprzęt finansowany jest z trzech źródeł: WFOŚ (20 tys. zł), Gminy (20 tys. zł) i samych strażaków (5 tys. zł).

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w PiasecznieOSP Chojnów już zakończone
- Strażacy z Chojnowa i sąsiednich miejscowości również mogą się już cieszyć odremontowaną siedzibą – informuje burmistrz Zdzisław Lis. Zakończył się dwuetapowy remont istniejącej strażnicy OSP w Chojnowie. Za kwotę prawie 840 tys. zł dokonano gruntownej termomodernizacji budynku. Wykonana została nowa elewacja i generalny remont klatki schodowej oraz wszystkich pomieszczeń, w tym szatni, toalet, kuchni i sanitariatów. Wymieniono również centralne ogrzewanie, instalację elektryczną i odgromową oraz pokrycie dachowe. Remont nie ominął również świetlicy oraz garaży na wozy gaśnicze. Na zewnątrz budynku zamontowano rampę dla osób niepełnosprawnych, utwardzono drogę dojazdową i dokonano wymiany całego ogrodzenia.

Rozbudowa OSP Jazgarzew
Kończy się pierwszy etap rozbudowy OSP Jazgarzew polegający na dobudowie do istniejącej remizy dwukondygnacyjnego skrzydła. Znajdować się w nich będą pomieszczenia socjalne dla dwóch załóg wozów bojowych. Przygotowano dla nich węzeł sanitarny, szatnie, toalety oraz pomieszczenie socjalne z kuchnią. Zostanie dobudowana również oddzielna, dodatkowa klatka schodowa do świetlicy. Obecnie istniejąca nie spełnia już norm bezpieczeństwa. Stara część budynku zyska nowe węzły sanitarne. Obie części budynku będą ogrzewane przez nową kotłownię opalaną gazem z miejskiej sieci. Stan surowy nowego skrzydła kosztował prawie 240 tys. zł, a wg kosztorysu koszty wykończenia mogą wynieść dodatkowo milion złotych.

Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje2 sierpnia 2014, 10:00,

Rajd Pamięci Wdzięczni Ojcom w 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Starostwo Powiatowe, Centrum Kultury i Oddz. Akcji Katolickiej par. św. Anny w Piasecznie zapraszają na Rajd Pamięci pt. Wdzięczni Ojcom w 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego. Rajd ten odbędzie sie rowerami i innymi środkami lokomocji do miejsc, tablic pamięci i pomników poświęconych naszym Rodakom poległym i pomordowanym przez niemieckich okupantów w Piasecznie i najbliższej okolicy.

Rajd Pamięci Wdzięczni Ojcom w 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego

2 sierpnia 2014 roku o godz. 10.00 od pomnika św. Jana Pawła II Wielkiego w Piasecznie, udamy się kolejno do:
- tablic pamięci w murze gotyckim przy kościele św. Anny,
- pomnika rozstrzelanych Powstańców przy skrzyżowaniu ulic Chyliczkowskiej i Armii Krajowej,
- kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym i budynku obok cmentarza gdzie był szpital powstańczy,
- pomnika rozstrzelanych mieszkańców dzielnicy Orężna w Zalesiu Dolnym przy Al. Kalin,
- willi Zawadzkich przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym,
- tablicy pamięci ”Zośki” , dowódcy Szarych Szeregów, w kruzganku Kościoła w Zalesiu Dolnym,
- pomnika poległych w pacyfikacji wsi Pilawa, oraz obok – pomnika pamięci AK pułku Baszta,
- pomnika harcerzy Szarych Szeregów przy Gościńcu Wareckim w Zalesiu Górnym,
- pomnika Leśników Mazowieckich,
- Szańca Niezłomnych żołnierzy NSZ.
Tam wspomnimy poległych, odmówimy modlitwę, zapalimy znicze i złożymy kwiaty. Zakończenie rajdu będzie przy ognisku w wiacie w Zimnym Dole około godz. 14.00

Rajd Pamięci Wdzięczni Ojcom w 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego

Rajd Pamięci Wdzięczni Ojcom w 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie