Artykuł partnerski1 listopada 2022, 07:53,

OC po sprzedaży samochodu – co warto wiedzieć?

OC po sprzedaży samochodu – co warto wiedzieć?

Motoryzacyjny rynek wtórny to nieodłączny element naszej codzienności. Sprzedaż samochodu używanego wiąże się jednak z pewnymi formalnościami, których niedopilnowanie może popsuć humor każdemu kierowcy. Dotyczy to chociażby polisy OC zbywcy pojazdu. Porozmawiajmy więc o tym, jak odzyskać polisę OC i uniknąć błędów na rynku wtórnym.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu

Prawdą jest, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy nabywca auta jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC. W związku z tym po udanej transakcji OC poprzedniego właściciela automatycznie powinno stracić ważność, zgadza się? No właśnie nie do końca. Otóż ubezpieczenie pojazdu mechanicznego będzie trwało dopóki, dopóty a.) nie upłynie termin zawarty w umowie lub b.) dotychczasowy właściciel nie poinformuje firmy ubezpieczeniowej, że nie jest już posiadaczem danej maszyny. W innym wypadku pieniądze wydane na polisę mogą zostać częściowo zmarnowane. Co gorsze, jeśli sprawa nie zostanie zawczasu załatwiona, odpowiedzialność za ewentualne kolizje pozostanie przy dawnym właścicielu, który do tego będzie musiał opłacać kolejne składki. Brzmi to okrutnie, ale... tak być nie musi. No więc jak odzyskać oc po sprzedaży samochodu?

Pora odzyskać OC i dokonać rekalkulacji składki

W przypadku sprzedaży auta osobie o krótszym stażu i w dodatku z większą liczbą zaliczonych kolizji ubezpieczenie OC musi zostać przekalkulowane. Oznacza to, że wymiana polisy jest również w interesie samego ubezpieczyciela. Niestety nie spoczywa na nim obowiązek weryfikacji stanu własności danego samochodu, więc rzecz leży całkowicie po stronie uczestników transakcji.

W związku z tym dotychczasowy właściciel musi dokładnie wczytać się w zapisy umowy ubezpieczenia OC. Tam powinien znaleźć się podpunkt dotyczący warunków wypowiedzenie polisy. Należy się do nich dostosować. W zależności od treści dokumentu oraz danego ubezpieczyciela przebieg procesu może się trochę różnić, niemniej w większości przypadków trzeba będzie nakłonić nabywcę auta do tego, aby nie chciał dalej korzystać z aktualnej ochrony ubezpieczeniowej. Oznacza to, że to on/ona powinna wykonać krok w stronę firmy ubezpieczeniowej. Wówczas kwoty wydane na niewykorzystany okres ubezpieczenia zostaną zwrócone pierwotnemu właścicielowi.

Powyższe wydaje się dość karkołomne, dlatego niektórzy decydują się sprawę nieco uprościć. Otóż dogadują się z nowym właścicielem w taki sposób, że do ceny auta zostaje doliczona kwota, która odpowiada temu, co zostało z polisy do czasu jej naturalnego wygaśnięcia. W takim przypadku pierwotny posiadacz pojazdu mechanicznego musi na własny rachunek wyliczyć ową kwotę. Nowy właściciel samochodu, płacąc, nabywa prawa do reszty polisy zbywcy.

Zwrot polisy OC w przypadku zezłomowania pojazdu

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak odzyskać oc po sprzedaży samochodu na złom. Prawo obowiązujące dzisiaj w Polsce nakazuje opłacenie polisy bez względu na stan pojazdu. Może to być kawałek rdzy na czterech sflaczałych oponach, a i tak trzeba będzie wykupić OC. Pozbycie się takiego auta w sposób legalny oznacza zezłomowanie. Chodzi o to, aby otrzymać stosowne zaświadczenie o oddaniu samochodu na złom oraz unieważnieniu dowodu rejestracyjnego wraz z kartą pojazdu, o ile takowa występuje. Bez tego nie jest możliwe wyrejestrowanie samochodu ani zwrot składki bezpośrednio od ubezpieczyciela. Jednak i w tym wypadku nie jest rzadkością to, że właściciel dolicza wartość pozostałego OC do ceny auta, które jedzie na złom. To kwestia decyzji obu stron transakcji tak naprawdę. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę ubezpieczenie24.org.

 

autor/źródło: ubezpieczenie24.org

Napisz komentarz

Artykuł partnerski27 października 2022, 11:55,

Czy poradzę sobie jako opiekunka w Niemczech?

Czy poradzę sobie jako opiekunka w Niemczech?

Szukasz nowej pracy? Chcesz się przebranżowić? Jesteś gotowa wyjechać za granicę, by tam zarabiać więcej niż w Polsce? Rozważ pracę w opiece w Niemczech. Zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów dało wielu Polkom i Polakom szansę na dobre zarobki i stabilną pracę. Dowiedz się, czy praca w niemieckiej opiece jest dla Ciebie, a następnie – dołącz do nich!

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Praca w opiece w Niemczech – obowiązki

Opiekunowie seniorów to zawód, który zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, wciąż jest deficytowy. Europejskie społeczeństwo szybko się starzeje, przybywa więc osób w podeszłym wieku, o które trzeba szczególnie zadbać. Rodziny seniorów nie chcą umieszczać ich w specjalistycznych ośrodkach opiekuńczych. Wolą, żeby ich bliski pozostał w znajomym otoczeniu, wśród przedmiotów, które pamięta i lubi. Jeśli więc stała opieka medyczna w szpitalu nie jest potrzebna, to rodziny decydują się na zatrudnienie opiekunki – często właśnie z Polski. Wiek nie jest tu wyznacznikiem. Opiekunką w Niemczech może być zarówno młoda osoba, jak i dojrzała, po 50. roku życia. Zdarza się, że niemieccy pracodawcy oczekują np. opiekunki w średnim wieku, ale nie jest to regułą.

Jakie obowiązki czekają na opiekunkę osoby starszej? Po pierwsze, szeroko rozumiana opieka nad seniorem. Chodzi nie tylko o pomoc w codziennych czynnościach: myciu, ubieraniu, jedzeniu, poruszaniu się, ale także aktywizacja i organizowanie mu czasu wolnego. W wielu przypadkach opiekunka w Niemczech wykonuje też drobne prace domowe, jak gotowanie, robienie zakupów, czy sprzątanie uczęszczanych pomieszczeń.

Czy opiekunka w Niemczech musi mieć doświadczenie?

Medyczne – niekoniecznie. Chociaż jest mile widziane, a wiele opiekunek to pielęgniarki czy fizjoterapeutki, to nie musisz się nim wykazywać, żeby dobrze wykonywać obowiązki. Niektóre firmy obecne na portalu SenioPort oferują szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i pokrewnych tematów. Jeśli masz ukończony taki kurs, dobrze go wpisać do CV. Pracodawcy natomiast zwracają uwagę na doświadczenie w branży opieki w Niemczech. Możesz jednak równie dobrze przedstawić zaświadczenie o wolontariacie w polskim domu opieki czy opowiedzieć o tym, jak zajmowałaś się seniorem z rodziny. To również zrobi dobre wrażenie.

W pracy opiekunki w Niemczech ważna jest znajomość języka, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Firmy opiekuńcze często zapewniają dostęp do darmowych lekcji niemieckiego, które przygotowują do codziennej pracy z seniorem.

Kandydat do opieki powinien być zdrowy pod względem fizycznym. Wielu podopiecznych ma trudności z poruszaniem się, wstawaniem czy korzystaniem z toalety. Trzeba więc go asekurować, podnosić lub nawet przenosić. Nie bez znaczenia jest również zdrowie psychiczne, gdyż praca w niemieckiej opiece wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Cechy, które pomagają w pracy w opiece w Niemczech

Opiekunka osoby starszej powinna być:

  • odporna na stres,
  • asertywna,
  • wyrozumiała i współczująca,
  • dobrze zorganizowana, zaradna,
  • cierpliwa i spokojna,
  • łagodna,
  • komunikatywna,
  • łatwo przystosowująca się do zmian,
  • pozytywnie nastawiona i otwarta na relację z podopiecznym.

Jeżeli większość tych cech opisuje Ciebie, śmiało możesz spróbować swoich sił w zawodzie opiekunki.

Dla wielu kandydatów praca w opiece w Niemczech to nie tylko zawód, za który dostają pieniądze. To także powołanie, chęć pomocy potrzebującym, a przede wszystkim możliwość rozwoju i poznawania innej kultury. Opiekunka pracująca w Niemczech ma też szansę zawarcia nowych przyjaźni. Pobyt za granicą trwa zwykle od kilku tygodni do 3 miesięcy. Wiąże się więc z rozłąką z najbliższymi, która czasem może być trudna. Pomoże tu pozytywne nastawienie, a także systematyczny kontakt z bliskimi w Polsce.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

 

autor/źródło: senioport.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie