Informacje23 czerwca 2017, 15:00,

Obrzęd Nocy Świętojańskiej Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


23 czerwca 2017 roku w ramach Obrzędu Nocy Świętojańskiej odbędą się warsztaty i opowieści świętojańskie, a także koncerty zespołów Łysa Góra i QUASI CORO. Nie zabraknie też tradycyjnego wspólnego plecenia wianków, a na rynku na zakończenie obrzędu przewidziano zabawę na dechach przy muzyce kapeli ludowej “GĘŚLAKI”. Zapraszamy na pl. Piłsudskiego (Rynek) oraz parking miejski przy ul. Sierakowskiego, wstęp wolny.

OBRZĘD NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ PIASECZNO

Obrzęd Nocy Świętojańskiej Piaseczno program:
godz. 17.00-20.00 (rynek) Namiot Opowieści Świętojańskich, warsztaty dla całych rodzin – krosno, wiklina, wicie wianków (prosimy o przyniesienie kwiatów), nauka śpiewu białym głosem, pieczenie podpłomyków
godz. 20.00 (rynek, scena plenerowa) koncerty zespołów Łysa Góra i QUASI CORO
godz. 21.00 (Park Miejski) korowód świętojański, rzucanie wianków
godz. 21.30 (parking miejski przy ul. Sierakowskiego) zabawa na dechach przy muzyce kapeli ludowej GĘŚLAKI

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

OBRZĘD NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ PIASECZNO

Łysa Góra – Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami „przeszkadzajek” i skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.

Quasi Coro – Quasi Coro to grupa wokalna pod dyrekcją Marty Jędrzejczyk. Tworzą ją ludzie po trzydziestce, którzy kochają śpiew i zabawę i twórcze spędzanie czasu. W repertuarze zespołu znajdują się kolędy różnych stron świata, pieśni gospel, standardy jazzowe oraz klasyczne pieśni. Chór najlepiej czuje się w dobrze zaaranżowanych utworach rozrywkowych.

Ludowa kapela “Gęślaki” powstała w 2011 roku. W jej skład wchodzą Rafał Szpotakowski (skrzypce), Kamilla Adamska (klarnet), Arkadiusz Gniewek (akordeon) oraz Jerzy Kopiński (bas). Każdy z członków kapeli pochodzi ze środowiska muzyków klasycznych, jednak wszystkich połączyło zamiłowanie do polskiego folkloru i muzyki ludowej. Zespół grywa na różnych wydarzeniach związanych z polską kulturą ludową (m.in. na Dożynkach) oraz w ramach rozpowszechniania naszego folkloru wśród odwiedzających rekreacyjnie obcokrajowców na terenie Polski.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje23 czerwca 2017, 20:00,

Kino plenerowe przy wieży strażackiej w Górze Kalwarii 2017


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

23 czerwca 2017 roku w Górze Kalwarii startuje nowe kino plenerowe. Darmowe pokazy będzie można oglądać do końca lipca, co piątek ok. 22:00. Spotykamy się w nowym miejscu: przy wieży strażackiej za Kinem Uciecha, która zostanie specjalnie udekorowana na tę okazję. Nowe formuła kina plenerowego została stworzona we współpracy z mieszkańcami. Repertuar zadowoli każdego - dominują komedie, ale nie zabraknie też czegoś dla fanów kina akcji oraz klasyki, wszystko w doskonałej obsadzie.

KINO PLENEROWE PRZY WIEŻY STRAŻACKIEJ W GÓRZE KALWARII 2017

23 czerwca powitamy wakacje szaloną komedią Czarny kot, biały kot w reżyserii Emira Kusturicy. To kino gangsterskie przeniesione na romskie realia, okraszone czarnym humorem i energetyczną muzyką bałkańską. Na godzinę przed seansem zapraszamy do wspólnego plecenia wianków, którymi symbolicznie nawiążemy do tradycji Nocy Świętojańskiej. Nie zabraknie też smakowitych burgerów, hot dogów i napojów z foodtrucka oraz wygodnych leżaków. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny! Zapraszamy!

Przeczytaj też: W centrum Góry Kalwarii zostaną wybudowane kamienice. Jak będą wyglądać? [ZDJĘCIA]KINO PLENEROWE W GÓRZE KALWARII PROGRAM:
23.06 – „Czarny kot, biały kot”, reż. Emir Kusturica, Jugosławia 1998, 135’, komedia kryminalna
zapraszamy od 21:00 na wspólne wyplatanie wianków Kanon bałkańskiej kinematografii i najpopularniejszy film mistrza czarnej komedii, Emira Kusturicy. Ojciec Chrzestny w krzywym zwierciadle, kino gangsterskie przepisane na romskie realia, przy akompaniamencie dynamicznej, multi-kulturowej muzyki – znaku rozpoznawczego kina Kusturicy.

30.06 – „Boy”, reż. Taika Waititi, Nowa Zelandia, 87’, komedia obyczajowa
Drugi film reżysera najnowszej części przygód Thora „Thor: Ragnarok”, ale i komediowych „Orzeł kontra Rekin” czy serialu „Flight of the Conchords”. Osadzony w bajkowych i dziwacznych jednocześnie realiach Nowej Zelandii „Boy” to historia dorastania tytułowego chłopca u boku równie niedojrzałego ojca. Zafascynowani kiczową kulturą pop i gangsterką z odległego Hollywood bohaterowie wprowadzają nas w swój świat językiem pełnym absurdów i czarnego poczucia humoru, niczym krewni Kusturicy zza Oceanu.

7.07 – „Mad Max. Na drodze gniewu”, reż. George Miller, Australia, USA 2015, 120’, film sensacyjny, sci-fi
Zdobywca sześciu Oscarów i dwóch Złotych Globów, najnowsza część kultowej sagi sci-fi. Rzadko kiedy zdarza się kontynuacja filmowego uniwersum, która wznosi je nowy poziom, a zrobiła to właśnie ta produkcja– przyczyniły się do tego nie tylko gra Toma Hardy’ego i Charlize Theron, ale bezkompromisowa scenografia, kostiumy i charakteryzacja. Coś, co można docenić, nawet nie będąc fanem kina akcji.

14.07 – „Dziewczyna warta grzechu”, reż. Peter Bogdanovich, 93’, USA 2014, komedia
Żonaty reżyser teatralny z Broadwayu zakochuje się w prostytutce, która pragnie zostać aktorką. Swoją pracą próbuje ułatwić dziewczynie drogę do kariery. Bogdanovich w pozornie banalnym scenariuszu pokazuje, że komedia może być inteligentna. Podkreśla też talent aktorski Owena Wilsona czy Jennifer Aniston, tak jak zrobił to w 1971 roku z Jeffem Bridgesem w „Ostatnim seansie filmowym”, pozycji obowiązkowej każdego kinomana.

21.07 – „Para na życie”, reż. Sam Mendes, USA, Wielka Brytania 2009, 98’, komedia romantyczna
Mniej znana pozycja reżysera nowych (lepszych) części Jamesa Bonda, to powrót do korzeni z „American Beauty”: prosta historia bohaterów wzorowanych na każdym z nas. Burt i Verona podróżują przez Stany w poszukiwaniu miejsca na rozpoczęcie nowego etapu życia. Nie mają spektakularnych przygód, a jednak film ogląda się z zaangażowaniem, jakiego nie wywoła u widza niejedna saga o superbohaterach.

28.07 – „Łowca jeleni”, reż. Michael Cimino, USA, Wielka Brytania 1978, 142’, dramat wojenny, klasyka kina
Jeden z najważniejszych dramatów wojennych w historii kina, który (obok rok młodszego „Czasu Apokalipsy”) zredefiniował język tego gatunku: okrucieństwo wojny pokazane jest bez prawie żadnej sceny walki, a akcja w Wietnamie to ułamek całej fabuły. Robert DeNiro i Christopher Walken w życiowej formie (obok początkującej Meryl Streep) odgrywają dramat wojennych traum przez subtelne odwzorowanie codziennego stylu życia mieszkańców przemysłowego miasteczka.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie